

Новини
Курумбашев: „Ще опитаме пакетът „Мобилност“ да бъде изваден от дневния ред на заседанието в Страсбург“
„Ще оставя на мои колеги да работят като раздавачи на надежди. Действителната ситуация е, че за съжаление Председателският съвет в четвъртък потвърди дневния ред на пленарното заседание за обсъждане и гласуване на пакета „Мобилност“, това каза евродепутатът Петър Курумбашев в сутрешния блок на БТВ в отговор на въпроса дали все още има надежда транспортният пакет да не бъде гласуван до края на мандата на Европейския парламент.
„Днес ще бъде направен опит да се промени дневният ред на заседанието и да се предложи тази точка да бъде извадена. Въпросът днес е дали ще има повече евродепутати от тези, които искат тази точка да отпадне или от тези, които да я има“, обясни Курумбашев.
„Това гласуване е много важно, защото ще даде тон за песен как ще протече евентуалното гласуване в сряда. Всеки, който дава прогнози в момента, ще бъде в повече“, допълни още българският евродепутат.
На въпрос има ли яснота какво ще се гласува, Курумбашев отговори, че две от трите предложения в пакета не са приети в комисията по транспорт и туризъм в ЕП и няма как да бъдат гласувани в пленарна зала. „В момента е предвиден дебат за един час и може да си представите как за този един час могат да се изкажат 750 евродепутата от 9 политически групи. Следващото нещо е, че ни трябва време да подготвим поправките по текста – ние сме подготвили 1000 изменения и имаме нужда от технологично време, тъй като трябва да се съберат 38 подписа за всяка една поправка. Беше ни отказано дори да се измести гласуването от сряда за четвъртък“, каза още Курумбашев.
Българският евродепутат обясни, че тези правила важат за транспортните фирми от Европейския съюз, но има и много случаи на граждани от трети държави, които нарочно регистрират фирми в България, защото по този начин те вече могат да се възползват от правилата на ЕС.
„Нашият транспортен сектор нарасна и благодарение на това, че станахме член на ЕС, но и работим по – евтино от останалите. Българските транспортни превозвачи предоставят една по-качествена услуга на по-ниска цена. Има една тиха отрова, която върви към нашите превозвачите и тя е – защо не си пререгистрирате фирмите при нас? Тогава те ще спрат да си плащат данъците, здравноосигурителните и пенсионните си вноски в България и ще започнат да ги плащат в Западна Европа. В този смисъл можем да кажем, че благодарим за европейската солидарност“, допълни Курумбашев.
Петър Курумбашев коментира и темата с евтините апартаменти. „Действително има апартаменти по 600 евро, но те не се намират в квартал „Изток“. Някои от тях може би се намират в кв. Обеля, а някои в провинцията. Когато чух за този скандал, осъзнах смисъла на слогана на ГЕРБ за видими резултати. Да имаш частен асансьор до личния си апартамент е наистина видим резултат от работата на ГЕРБ. Мен ме учудват нашите прозападни демократи, които се кълнат в западните и евроатлантически ценности, пък техния поглед стигна максимално до кв. Изток. Много се впечатлих и от репликата на премиера, че едно време комунистите живеели там. Едно време Андрей Луканов живееше на ул. Латинка, а сега живее там Цветан Цветанов – може би това е краят на прехода? В тази история има двама мъже и две жени и до този момент жените се държат като мъже и си подадоха оставките, а за мъжете няма да давам дефиниция, защото ще бъде некоректна по Истанбулската конвенция“, каза Курумбашев.
Според него пред Цветан Цветанов стои въпросът „Дали човек като него, който твърди, че осъществява реда и законността в нашата държава има място в българската политика след като помним, че имаше медузи, октоподи, имаше „Ти си престъпник и на колене“; арести на хора пред децата им рано сутрин в техните къщи?“. Относно публикациите за евтин апартамент, купен от лидера на БСП Корнелия Нинова и лидера на листата за еврозиборите на БСП Елена Йончева, Курумбашев коментира, че апартаментът, купен от Нинова е по времето, когато тя изобщо не е била в политиката. „Не могат да се сравняват апартамент 90 квадрата в Овча Купел и апартамент 300 квадрата в Изток. Нинова не е имала възможност тогава, бидейки на някаква държавна позиция да извърши някаква услуга и след това да получи някаква по-добра пазарна цена. Не и по това време, по което тя си е купила апартамента. Ако говорим за 2012 година за Елена Йончева – била ли е тогава в българската политика? Именно това е въпросът, който се задава от хората – ти като си в политиката защо си получил тези цени, и защо, когато не си, не ги получаваш?“, коментира още той.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка