Новини
Отборът по лека атлетика на НАГ – девети в света
Отборът по лека атлетика на Национална Априловска гимназия – град Габрово се представи повече от успешно на 32-рите световни ученически игри, проведени в Бидгошч, Полша в края на месец юни, съобщават от сайта Bg Athletic.
Отборът, състезаващ се във възрастова група 8-10 клас, беше в състав: Николай Христов, Момчил Амуджев, Момчил Асенов, Христо Асенов, Трифон Дъчев и Димитър Върбанов, а техен ръководител бе финалистката от Олимпийските игри в Москва – Бонка Пенева.
Момчетата се пребориха за влизане в челната 10-ка, а общият брой отбори беше 32, като повечето от тези училища са спортни. На първо място се нареди училището от Финландия, като негови подгласници останаха представителите на Австралия и Австрия. Държави като Франция, Португалия, Испания, Китай и много други останаха зад „Априловци“ в подреждането, въпреки че в тези държави развитието на спорта в училище е много напреднало.
Световните ученически игри се провеждат по различен начин от другите големи форуми по лека атлетика. Дисциплините са разделени на 5 групи: спринтове, средни бягания, скокове, хвърляния и хърдели. За участие в отборното класиране, всеки отбор трябва да има представител в 5-те вида дисциплини. Като всеки голям форум, така и тука най-масови дисциплини бяха спринтовете на 100 и 200 метра, повечето от класическите дисциплини бяха застъпени в програмата на това първенство. Организаторите на това състезание са вмъкнали и някои нетрадиционни дисциплини, като 300 м препятствено бягане и 100м препятствено бягане. Според ръководителя на тима – г-жа Пенева организацията и настаняването са били на ниво, както подобава на такъв форум.
В програмата, освен атлетически дисциплини, бяха застъпени и образователни мероприятия. След втория състезателен ден се е състояла така наречената „вечер на нациите“, в която всяка държава има 5 минути да представи своята култура, традиции и обичаи. Българите са представили филм за училището, както и народни танци и носии.
В атлетическите дисциплини българите се представиха подобаващо – капитанът на отбора Николай Христов зае призовото 6-то място на 200 метра с резултат 23,53 секунди. На 5-то място се нареди Момчил Асенов в тласкането на гюле с личен резултат от 13.12 м. Неговият брат Христо Асенов се нареди на 11-то място. Двамата братя показаха изключителния си талант, след като се пребориха за призови места със състезатели, които са 2 години по-големи от тях. Момчил Амуджев се нареди на 11-то място в коронната си дисциплина 800м с личен резултат от 2.05 минути. Трифон Дъчев, който бързо стана любимец на публиката и съдиите със своя чар и чувство за хумор, се нареди на 9-то място в сектора за скок на височина, като се доближи само на 2 сантиметра от личното си постижение, въпреки студеното време и контузията си. Димитър Върбанов завърши великолепното представяне на отбора с извоюването на 5-то място на 400м със личен резултат от 54.21 секунди. Щафетата, която на това първенство е уникална по рода си : 100м + 200м + 300м + 400м, се нареди на престижното 8-мо място, в състав Димитър Върбанов, Момчил Асенов, Николай Христов и Момчил Амуджев.
Доволна съм от всичките състезатели, представиха се на ниво, въпреки лошото време и силната конкуренция. Искам да ги поздравя за доброто представяне и да им пожелая успехи в бъдеще“, каза г-жа Бонка Пенева.
За да стигне до финалите, отборът завоюва 2-ро място в България на финалите на ученическите игри в град Сливен през миналата година. През този сезон на генералната репетиция за световното първенство, а именно финалите на ученическите игри, отново в града на 100те войводи, отборът се нареди на 2-ро място, като още тогава загатна, че ще могат да се борят за призови класирания в Бидгошч.
За участието на отбора в това състезание бяха нужни средства, с които училището не разполага. Община Габрово помогна, като осигури почти половината от необходимите средства, няколко габровски фирми също дадоха своята помощ: „Подем“, „Технолес“, „РИГ“, „Формула Ф“, „Паркове и озеленяване“, „ Ротари клуб“ , „Алфрида Пеев“ , „Пластформ“, „Енев Пилана“ , както и даренията от собствени спестявания на Калинка Пенева и народният предсатвител от БСП – Ивелин Николов. От БАСУ (Българска Асоциация за спорт в училище) осигуриха екипи за целия представителен отбор, както и специални грамоти за участие на двамата рожденици по време на състезанието – Николай Христов и Момчил Амуджев. Състезателите от НАГ показаха не само добри спортни умения, но и отлични комуникативни способности, според ръководителката на отбора за тях не е имало езикова бариера.
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Любопитнопреди 7 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 5 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 4 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 5 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка