Свържи се с нас

Култура

Шести национален фестивал „Семе българско“

За първи път Дом за семена отваря врати в парк „Казармите“ в Севлиево

Published

on

снимка: РА „Елмазови“, Архив

За шеста поредна година Община Севлиево е домакин и съорганизатор на Националния фестивал „Семе българско”, който тази година ще се проведе на 20 и 21 април в парк „Казармите”, в дните на едни от най-хубавите празници – Лазаровден и Цветница.

Шести национален фестивал „Семе българско“ ще премине под мотото „Ние сме България“, а в специална книга посетителите ще имат възможност да споделят какво за тях е България.

Организаторите на събитието вярват, че ако помним и говорим за всичко случило се по земите ни, ако пазим и съхраняваме своите култура, бит и традиции, ако си напомняме по-често, че страната ни е късче от Рая, то България ще пребъде.

снимка: Община Севлиево

И тази година организаторите на националния фестивал са подготвили богата програма, десетки инициативи, изложение на български продукти, демонстрации, конкурси, изложби, благотворителни каузи и множество предизвикателства към нашата принадлежност и дух.

В първия фестивален ден ще бъде представен обичаят „Лазаруване“, свързан с традициите по нашите земи, ще бъде показана и българската обредност, свързана с хляба. Родолюбиви нашенци ще подредят изложби, свързани с неповторимо красивата природа на страната ни, с изяществото на българките, с уникалните ни народни носии.

снимка: Община Севлиево, Архив

В рамките на двата фестивални дни на сцена ще се изявят ансамбъл „Тракия“, Илия Луков, Яница, ансамбъл „Развитие“, Севлиевската духова музика, ДФА „Габровче“ , ФТФ „Боженци“, Работилница за народни танци „Бяла Българка“, талантливите изпълнители на вокалните формации „UpStreem Voices” и „Децата на Севлиево“, читалищни състави, даровитите деца от детските градини в Севлиево.

Новата инициатива „Дом за семена“ ще отправи предизвикателство към всички, които желаят да донесат, оставят и вземат за своите градини, семена от български сортове в специално монтираната инсталация в парк „Казармите“. Всеки участник в инициативата ще се превърне в пазител на българските семена и вкусове, в защитник на духа български, в разпространител на завещаното от предците ни.

снимка: Община Севлиево, Архив

Фондация „Искам бебе“ отново е партньор на фестивала, а севлиевските деца за шеста поредна година, ще творят с ръце и със сърце на тема „Цветни детски мечти“, в името на най-благородната кауза – появата на нов човешки живот. Събраните средства от благотворителният базар ще бъдат дарени на севлиевска двойка с репродуктивни проблеми.

Ще има много други вълнуващи моменти по време на фестивала, а от сайта на Община Севлиево и профила във фейсбук „Семе българско” ще научавате кога те ще се случат.


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица