Свържи се с нас

Новини

Таня Христова за градовете на бъдещето

„Да вземем пример от старите индустриалци“

Published

on

снимка: Община Габрово

„Ако трябва да учим нещо от миналото, то е да си спомним примера на тези, които са създали Габрово като индустриален център, значим не само за България, но и за цяла Европа. Старите индустриалци са имали мечта, която не е локална, били са смели и дръзки, за да превърнат града в жизнена и свързана екосистема.“

Това заяви кметът на Габрово Таня Христова по време на участието си в конференцията „Knowledge City 2019 – градове на бъдещето“, която се проведе вчера в София. Новината за медиите съобщи Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в администрацията на кмета.

„Няма как да имаме умни градове без умни родители и деца.“, каза Таня Христова. Тя изтъкна, че образованието винаги е било в центъра на вниманието на местните власти. По думите й в последните години е направено много за промяна на стереотипите.

„Преди време диалогът с бизнеса беше труден, съпътстван от недоверие. Сега фирмите ни канят, а образователните институции се отварят. Трябва да направим така, че всички ресурси, които можем да комбинираме, да бъдат насочени към смислени решения, които дават резултати, променят живота и подготвят почвата следващите стъпки да бъдат градивни.“, допълни кметът.

Според нея Габрово е първият град, който показва, че дуалната система, която се прилага на местно ниво от три години, наистина дава добри резултати.

Таня Христова разказа за инициативите на Община Габрово в създаването на подходяща среда за иновативни продукти и прилагането на умни градски решения. Тя акцентира върху проекта на Техническия университет за създаването на център по компетентност, участието в редица международни проекти, както и за икономическия профил „Дестинация за иновации – Габрово“.

снимка: Община Габрово

В дискусията как градовете да управляват ресурса на знанието, за да се превърнат в „умни градове“, се включиха още изпълнителният директор на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции Владимир Данаилов, изп. директор на Асоциацията за развитие на София Светлана Ломева, председателят на УС на Асоциацията на строителните предприемачи Георги Шопов, председателят на УС на ИКТ „Клъстер – Бургас“ Петко Георгиев и зам.-председателят на Столичния общински съвет Иван Велков.

Във видеообръщение към участниците в конференцията българският еврокомисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел изтъкна, че в основата на развитието на инфраструктурата на всеки модерен град трябва да са хората – тя трябва да прави живота им по-добър и да гарантира, че всичко се случва по безопасен начин.

снимка: Община Габрово

„През 2050 г. 80% от световното население ще живее в градовете. Това показва колко голям е залогът, когато става дума за качеството на живот на хората и нуждата от намирането на решения на предизвикателствата за градската среда. Ако споделяме и обменяме опит, нашите продукти и решения ще бъдат факт по-бързо и ще са от по-голяма полза за повече хора. Нуждата от съвместна работа е ключов фактор за успех.“, отбеляза Габриел.

снимка: Община Габрово

„Растежът ще се случва в градовете. При една от срещите си с главния изпълнителен директор на компанията за споделено пътуване „Юбер“ за Европа той ми каза, че дружеството мечтае през 2030 г. да промени изцяло градовете, а не само транспорта.

снимка: Община Габрово

Хоризонтът 2030 г. е зададен, България подкрепи Целите на ООН за устойчиво развитие, трябва да се обединим около тях, за да ги реализираме.“, каза президентът Росен Плевнелиев (2012-2017 г.), който бе специален гост на „Knowledge City 2019 – градове на бъдещето“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица