

Новини
Как преминава един урок в развиващи детски центрове SmartyKids?
*Публикация съгласно договор* И защо е важно редуването на различни дейности?

Детски център по ментална аритметика SmartyKids в Габрово можете да откриете на ул. ул.“Софроний Врачански“ 1, офис 6
Как преминава един урок в развиващи детски центрове SmartyKids и защо е важно редуването на различни дейности?
В тази статия ще Ви разкажем за нашите допълнителни занимания! Защо децата, които се обучават в центровете SmartyKids в страната, сред които и в Габрово, рисуват, танцуват и как се развиват, докато се забавляват? Ще обясним подробно за всяка една активност – какво, кога и защо, и ще опровергаем вярването, че децата трябва непрекъснато, само и единствено да решават задачи по време на цялото занимание.
Както много пъти сме споменавали, центровете използват специално разработена авторска методика с адаптирана геймификция. Всеки урок в SmartyKids има сюжет, който следва сценария на конкретното ниво. Това е сугестопедичен подход, който държи интереса на децата активен.
Много от нас са се сблъсквали с „Вече не искам да ходя“. При децата поддържането на интерес и любопитство е основен фактор за дългосрочна ангажираност към дадено занимание.
Всеки урок по ментална аритметика има стандарт, който включва тренировъчни дейности, свързани с комплексното развитие на детския мозък.
Ето и стъпките, които следваме при провеждането на уроците в детски центрове по ментална аритметика SmartyKids:
– Винаги започваме с приветствие в групата и разпускаща загрявка, която постепенно ни насочва към учебния процес.
– След това загряваме с определени упражнения на сметалото.
– Продължаваме с решаване на примери на абакуса – за затвърждаване на знанията до момента. Засичаме време за решаване и колко правилно решени примера има всяко дете. В този период децата са концентрирани и тихи. Стараят се да пазят тишина, развиват скорост на решаване.
Възможно е да им се пусне тиха музика или да им се чете приказка, с цел по-интензивна концентрация или релаксация на мозъка. Слушането на приказка (приказкотерапия), докато решават задачи, кара целия мозък да пулсира: дясното полукълбо си визуализира героите и ситуациите, т.е. развиваме въображение, а лявото полукълбо – мисли и смята на абакуса.
– След смятането на задачи е необходима смяна на дейността – преминаваме от активна работа на лявото полукълбо към работа за дясното, т.е. творческа задача, чрез която намаляваме стреса и напрежението.
Творческите дейности в детски центрове SmartyKids са свързани с рисуване с две ръце и оцветяване на мандали (които развиват естетическо мислене и успокояват нервната система).
Също така и кратки творчески работилници, които развиват фината моторика; пъзели, танграми и ребуси, които развиват пространствено виждане, необходими за творческото мислене (примери ще откриете в края на статията).
Работим с флаш карти (които развиват фотографска памет и скорост на възприятията) и таблица Шулте (за концентрация и внимание).
След тази творческа пауза, отново се прехвърляме на лявото полукълбо.
Всеки урок завършва с ментално смятане. То е като „черешката на тортата“ – обединява всички предходни дейности в едно. По време на тази последна фаза развиваме висшите психични функции комплексно – памет, концентрация, въображение, мислене и реч.
Менталното смятане на висока скорост, или с голям обем числа, или с рецитиране на стихотворение, развива интензивно и на големи обороти цялостно мозъка на детето.
Именно за усвояване на менталното смятане и надграждането му е необходима ежедневна работа по 10-15 минути у дома на онлайн тренажора, до който има достъп всеки ученик на SmartyKids ментална аритметика.
Това е единственото, което изискваме от нашите Смарти-родители – да отделят 15 мин. на ден на детето си да тренира ментално смятане или да решава примери от учебните материали.
Изпълнението на това „условие“ в дългосрочен план гарантира успешното развитие на детето (не само в менталната аритметика, но и изобщо в живота). То е във вашите ръце.
Всеки Смарти-родител, който е последвал препоръките ни, е видял комплексно развитие в детето си.
И, разбира се, най-ключовият фактор за успеха на детето, посещаващо нашите центрове по ментална аритметика, е личната му мотивация. Самото то да иска да идва с желание и любопитство в SmartyKids!
Ако и Вие желаете да се присъедините към семейството на SmartyKids, регистрирайте се за безплатен ШОУ УРОК на телефон: +359 897 970 400, през официалната форма в сайта, или чрез лично съобщение във фейсбук страницата.
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка