

Култура
Започна конкурсът „Събитие на Габрово в областта на културата“ за 2018 годинa
До 8 февруари се събират предложения за най-добрите събития, докоснали сърцето на габровци

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Спектакълът „За първото Българско царство. Отшелника“ на Драматичен театър „Рачо Стоянов“, с режисьор Петринел Гочев, Литературен конкурс „Бъди вдъхновението“и Летен концерт на „Хор на габровските момчета“ към Ротари Клуб – Габрово, концертът за деца на музикален клуб „Весела“ в рамките на „Дни на камерната музика“, инициативата на Фондация „Габрово – преди и сега“ да почистят и превърнат ел.табла в Габрово в произведения на изкуството вече са номинирани в тазгодишния конкурс „Събитие на Габрово в областта на културата 2018″.
Той се организира за пореден път от Клуба на Будителите към Народно читалище „Будителите 2017“ – Габрово и ще завърши с връчването на награда за събитието, събрало най-висока подкрепа от публиката и журито, което ще се ръководи от критериите: художествена стойност; актуалност; новаторски подход в замисъла; привличане на публика; синтез на изкуствата; осмисляна на градската среда; популяризиране; използване на нови технологии; социален ефект; насърчава свободни творчески инициативи и доброволчество в областта на културата и изкуствата. Освен това ще отчете дали събитието развива партньорства и има трайни резултати и продължително въздействие, дали подобрява културните компетенции на местната общност и популяризира марката Габрово.
До 8 февруари се набират предложения. Номинирането на събития става с предложение, което всеки може да изпрати на e-mail: buditelite@mail.bg, или във Фейсбук на страницата на Народно Читалище „Будителите 2017и Клуб на будителите. Както и в кутиите за гласуване, поставени в културните институти на Габрово, сред които Регионална библиотека „Априлов Палаузов“ , Драматичен театър „Рачо Стоянов“, Художествена галерия „Христо Цокев“ Книжарница „Том Първи“, Библиотеката на НЧ „Хр.Смирненски 1949“ кв. Русевци и др.
След като бъдат събрани предложенията, номинираните събития ще бъдат обявени и ще започне гласуването. То ще продължи от 11 до 28 февруари. Всеки ще може да подкрепи едно събитие, затова е важно то да бъде в списъка на предложенията.
Повече от 100 събития, състояли се от 2014 до 2017 година бяха номинирани от габровци за наградата от 500 лева, връчвана от Клуба на будителите. В предишните издания на конкурса за събития на Габрово в областта на културата бяха наградени проектът на Радослав Първанов „Аз съм българка“ /за 2017 г./, документалният филм за Иван Хаджиберов „Дързостта да бъдеш пръв“ на Емил Михов, Милен Василев и Красимира Христова /за 2016/, изложбата „Паралели“ на Росина Пенчева от НЧ „Христо Смирненски 1949“/за 2015 г./ Танцивоят спектакъл „В нощта срещу Еньовден“ на Сдружение „Фабриката“ и ТА „Сивек“/за 2014/.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



Култура
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“


По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.
Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.
В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.
Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.
Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика. Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.


-
Културапреди 5 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 6 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 5 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 5 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 6 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г
-
Културапреди 7 дни
20 години кино в Севлиево
-
Културапреди 7 дни
Валя Балканска ще открие фестивала „Семе българско“
-
Културапреди 7 дни
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново