

Любопитно
Ивелина Елмазова: „Свобода е да знаеш, щастие е да си здрав!“
През почивните дни в края на тази седмица, 26 и 27 януари (събота и неделя), в Габрово предстои да се проведе третото издание на фестивала „Здравей, Здраве“, популяризиращ здравословния начин на живот. Любезен домакин на събитието, чиито вход и през двата дни е свободен, ще бъде Художествената галерия „Христо Цокев“, която ще отвори врати и ще даде сцена на лектори от цялата страна да споделят с габровци своите знания, в сферата на познанието и достигането на духовно и физическо здраве. Това е и поводът да разговаряме с Ивелина Елмазова, организатор на фестивала, която сподели повече за него.
– Каква е историята за възникването и провеждането на фестивала „Здравей, Здраве“, кое провокира неговото създаване?
– Фестивалът е роден в Пловдив през 2010 година от група приятели, които искаха да направят нещо извън матрицата, като модел. И не само че го направиха, но към днешна дата този модел се налага и сбъдва в 15 града.
Той е изцяло доброволчески и самата му концепция няма аналог. Казвам това като човек, който работи в сферата на организирането на събития.
Аз лично, благодарение на този опит, съм безкрайно благодарна, че съм част от екипа в Габрово, сбъдващ нещо, което е част от бъдещето, а не от настоящето, като модел. И фактът, че този фестивал се развива навсякъде – пръснат от вятъра на хора, които виждат в него възможност и вярват в неговата смисленост – изгражда отношения и път, който е вдъхновяващ и усмихващ живота ми.
– Защо избрахте точно първият месец на годината – януари, за провеждането му?
– Защото ние, габровци, обичаме да сме първи. Фестивалът ежегодно се реализира в града, а за трета година ще се случи в Габрово.
Освен това, в рамките на събитието се провежда и базар, а нашите производители, които вземат участие в него, са свободни именно в началото на годината. След това вече те имат своите ангажименти, свързани с продукцията, която произвеждат. Тази година в базара ще се включат над 30 изложители.
Друг аргумент е фактът, че през януари не се случва почти нищо в сферата на събитията, затова и ние имаме шанса не само да поканим, но и да споделим с гостите на събитието изложители с изключителни предложения, свързани със здравословния начин на живот, употребата на биопродукти за хранене, грижа за тялото и езотерична литература на някои издателства.
Това важи и за лекторите. През януари всички са по-свободни като ангажименти и с радост приемат поканата да бъдат част от това смислено събитие в Габрово.
Фестивалът е събитие, в което всички практики и лекции са свободни, безплатни и споделени. Той събира на едно място хора, от които можеш да избереш и научиш много нови неща. Фестивалът е събитие, в което всички работят доброволно и се случва всеки път по-добре, давайки ни важен урок – урок по добротворчество.
– Има ли аналог габровския фестивал в страната?
– В течение на няколко години, вдъхновени от пловдивския фестивал „Здравей, Здраве!“, в страната се провеждат фестивали и в градовете: Троян, Казанлък, Търговище, Варна, Добрич, Ямбол, Кърджали, Габрово, Тетевен, Панагюрище, Стара Загора, София, Благоевград, Петрич.
Всички ние, които организираме фестивалите в отделните градове, се водим от древната максима „Здрав дух в здраво тяло“, но всяко издание на Фестивала има акцент, собствено мото и облик.
Фестивалът е осъществяване на идеята да се популяризира здравословния начин на живот във всички негови аспекти: физическо, емоционално, ментално и духовно здраве.
Събитието цели да създаде информираност и да провокира интереса на хората към здравословния начин на живот, да представи широка гама от естествени начини за възстановяване на здравето и за предотвратяване на заболявания, да стимулира използването на здравословни стоки и услуги, както и да насърчи специалисти и експерти да представят методи с доказана ефективност, безопасност и простота на приложение.
Фестивалът е трибуна на холистични лекари, консултанти, лектори, терапевти,хора, занимаващи се с психологична помощ, треньори на лечебни двигателни техники, които представят един впечатляващ и завладяващ свят в полза за здравето.
– Габровската общественост проявява ли интерес към провеждането на този фестивал?
– Да, защото в него можеш да намериш нещо за себе си при всички условия. Всеки иска да е здрав. Ако не си здрав, животът ти се превръща в битка, която струва много скъпо на всички нива.
За това и в програмата ни тази година има различни предложения от доказали се имена, като това на Емил Елмазов, който ще представи лекция на тема: „Народни лечебни техники, технологии и обряди, надживели времето“.
Доктор Екатерина Радоилска от Националния център по обществено здраве пък ще гостува на фестивала с лекция на тема: „Живите пробиотици – здраве, храна, лекарство за всеки. Лечение и профилактика на хронични заболявания“.
Хомеопатът доктор Иван Джеджев ще беседва с присъстващите на тема: „Закони на здравето“. И това са само част от лекциите и хората, които, в рамките на два дни, ще предоставят безплатно на габровци своите знания, опит и умения.
Интересна ще е темата на лекцията на Снежана Георгиева – „Астрология на практика“, както и представянето на първия у нас, а и на Балканския полуостров колеж по биодинамика, които ще гостуват с лекция „храната е здраве, живата храна е пътят.
– Какво е характерно за неговото тазгодишно, трето поред издание?
– Търсили сме да има за всеки вкус по нещо. Интересно е, че тази година във фестивала се вплита българската нишка – защото ще играем български народни хора, ще учим за българските билки и техните лечебни свойства, ще разберем за българския метод на образование, наречен „Слънчева педагогика“, който вече работи и се налага. По този повод в събота в 12:30 ч. ще ни гостува училище „Изгрев“ и детска школа „Бялото кокиче“, за да представят слънчевия модел на българското възпитание.
В събота в 14:30 ч. ще реализираме и кръжок по правене на свещи с Калоян Гичев. В неделя пък Спас Мавров ще представи лекция „Българите и митът за Леда и лебеда“.
Презентация и творческа работилница, на тема “Развиващите интелекта играчки” с Рали Манолова от „Училище за родители – гр. Габрово“, също е нещо интересно, което вярваме, че ще е полезно за посетителите на фестивала, както и работилничка “Сръчко”. Те са предвидени за 27 януари (неделя), от 12:30 до 14:30 часа; 2 ет. на ХГ „Христо Цокев”, 3-та зала.
В двата дни, за доброто настроение на посетителите, от 11 до 14 ч., на първия етаж в ХГ „Христо Цокев“, ще се погрижат възпитаниците на музикален клуб „Весела“, с ръководител Весела Пенева.
– Кои от проявите по време на фестивала бихте препоръчали горещо на габровци?
– Както казах, каузата на фестивал „Здравей, Здраве“ е да популяризира здравословния начин на живот във всички негови аспекти: физически, емоционален,ментален и духовен.
Мисля, че всеки може да намери правилната лекция или практика, която ще го изненада, в зависимост от търсеното му по темата, която го вълнува.
Аз лично с удоволствие ще слушам нещо, което живо ме интересува и знам, че ще науча много от лекцията на Аида Марковска за силата на името и практиката й по темата за родовата прошка и благословие.
Искам да споделя, че тази година голяма част от лекциите и практиките са от габровци.
Анелия Атанасова гостува с тема „Здравословна промяна“. Николай Сираков ще представи лекция на тема „Кармичен мениджмънт“, а заедно с Марина Великова ще ни поднесат звукова практика, нарече „Живи звуци от Хималаите“.
Освен с лекция, Емил Елмазов ще представи и практика, по темата „Народни лечебни техники, технологии, обряди, надживели времето“. Велина Кръстинкова пък е подготвила лекция на тема: „Как незавършените ситуации от нашето минало влияят върху настоящето ни. Начини за справяне.“
С практика „Да се хванем на хорото с танцов клуб „Пендара“ се включва и Галя Стойчева. Велина Русева пък ще реализира практика „Йога за деца“, а Мария Спасова – „Кундалини йога“.
Мисля, че в мотото на фестивала „Свобода е да знаеш, щастие е да си здрав“ се съдържа неговия смисъл. Посланието е за всички, които искат да има избор, знаейки и можейки.
Събитието се организира от клуб „Озарение“, Йога Център, Национална образователна програма „Билкария“. Медийни партньори на събитието са вестник „100 вести“, радио „Бумеранг“, информационният сайт „Габрово Нюз“ и рекламна агенция „Елмазови“.
Началото на фестивала е на 26 януари /събота/ в 10.30 ч., когато е неговото официално откриване. Съботният ден ще завърши с концерт-спектакъл на Поли Паскова, наречен „Молитва за България“ с начален час 18.30 ч. в зала „Възраждане“.
Между другото, певицата ще вземе участие и в лекционната и практическа част на събитието. В 14:30 ч. в събота започва лекцията й, на тема: „Лечебната сила на българския фолклор“, а в 15:30 ч. в същия ден е практиката й, която тя е нарекла „Лечение със звук и вибрации. Самолечение“.
В неделя фестивалът ще продължи отново в 10:30 ч. в духа на свободата и знанието. За тези, които не желаят да се включат в лекциите и практиките, моята покана е да заповядат да пием заедно по чаша хубав чай или малиново вино.
Може да доведете децата си на работилничките, които сме организирали, а докато те творят, Вие може се потопите в зоната на биопродуктите, интересните четива и приятните събеседници.
И не забравяйте – входът е свободен и всички сте поканени!
Автор на интервюто, публикувано във Вестник „100 Вести“, е Стефка Бурмова.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“