Свържи се с нас

Любопитно

Най-древните останки на хомосапиенс на Балканите са в пещерата Бачо Киро (снимки)

В пещерата Бачо Киро са открити най-древните останки на хомосапиенс на Балканския полуостров

Published

on

Снимката е илюстративна

В пещерата Бачо Киро са открити най-древните останки на хомосапиенс на Балканския полуостров, информираха от Регионалния исторически музей – Габрово. Пещерата Бачо Киро е важен обект, който дава сведения за праисторията и развитието на съвременния човек – хомосапиенс.

Смята се, че преди около 45 000 години тук става заселването на хора. Преди това – в продължение на няколко хилядолетия, нашите предци заселват части от Азия, идвайки от Африка.

Пещерата Бачо Киро / Снимката е предоставена от екипа, който прави проучванията през 2018 година

Пещерата Бачо Киро край Дряново е едно от местата, където се заселват първите представители на нашия вид. В нея са открити места, където става транжирането на убитите животни. Хомосапиенс се изхранват с всичко – от гъби и плодове до животни.

Пещерата Бачо Киро е един от обектите, които Регионален исторически музей – Габрово представя в годината на Европейското културно наследство. Още първите изследователи, след Освобождението, отчитат колко важен е този обект. През 1890 години Степан Юринич, тогава учител в Априловската гимназия, прави проучвания.

Снимката е предоставена от екипа, който прави проучванията през 2018 година

През 1920 година Рафаил Попов, основател на българската археология, прави сондажи в пещерата. По-късно други експедиции изследват Бачо Киро, а малко преди избухването на Втората световна война Дороти Гарът – първата жена, станала професор в Кеймридж , проучва пещерата Бачо Киро. Някои от откритите от нея материали тя оставя в институцията, предходник на Регионален исторически музей – Габрово, други взема със себе си, за да ги изследва.

Проучванията от началото на 70-те години на ХХ век, направени от полско-български екип, се определят от Росен Йосифов, археолог в РИМ – Габрово, като същинските.

Няколко години се правят системни проучвания, резултатите от които са впечатляващи. Доказва се, на базата на възможностите, които тогава науката дава, че пещерата е обитавана преди около 35-37 хиляди години.

Росен Йосифов пояснява, че Бачо Киро е обитавана през средния и късния палеолит. Намерените артефакти – кости, кремъчни предмети, дават основание да се определи една археологическа култура – Бачокириен (на името на обекта, в който са открити се наименуват артефактите, в случая от пещерата Бачо Киро).

Снимката е предоставена от екипа, който прави проучванията през 2018 година

„Тук са намерени най-ранните останки от хомосапиенс на Балканския полуостров, дори се счита, че са най-ранните в Европа“, разказва Росен Йосифов. Археологът допълва, че изследванията от 70-те години довеждат до издаването на монография на английски език, която е цитирана от всички сериозни изследователи на периода. В РИМ – Габрово се съхраняват открити при това проучване артефакти.

Праисторията е наука, в която се използват постиженията на много други науки – ДНК-анализи, въглеродни датировки и други. С развитието на тези науки става възможно да се прецизират фактите около тази най-трудна за изследване част от човешката история.

Снимката е предоставена от екипа, който прави проучванията през 2018 година

През 2015 година са подновени международните изследвания на пещерата Бачо Киро. Намерените са костни останки от хомосапиенс сега биват датирани с няколко хиляди години по-рано, отколкото се смяташе доскоро.

Пещерата е достъпна и е паметник на културата от национално значение. Тя е благоустроена и често се посещава от туристи. Бачо Киро е пример как, въпреки туристическия поток, могат да се правят проучвания и да се запази откритото, като в същото време се представя пред широката аудитория.

През последния сезон продължиха археологическите проучвания, които дадоха основание за нови датировки на отритите от хомосапиенс останки.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица