Свържи се с нас

Любопитно

Дора Дюстабанова и Теодор Траянов никога не заживяват под общ покрив

Срещата между двамата е съдбоносна. Тя е на 18 години, а Траянов е 23 години по-възрастен от нея, има жена и три деца. Съпругата му Елена Петрес не му дава развод. Дора умира на 32 години според едни при белодробна операция, а според сестра й при аборт

Published

on

Дора Дюстабанова и Теодор Траянов никога не заживяват под общ покрив

За това писа в информационно-аналитична интернет платформа Епицентър.бг Мирела Костадинова.

„Името на габровката Дора Дюстабанова остава в сянка в българската литература. Нейните стихове още могат да се прочетат на страниците на списание „Хиперион“ и „Вестник на жената“. Подписва се с псевдонима Дора Янтрина.

В поезията ѝ се вижда не само дарбата, но и нежната женска душа, която тя носи. Творчеството ѝ разказва нейната тънка емоционалност, останала чужда за света. Никога не издава своя стихосбирка.

Поетичната ѝ дарба открива поета Христо Смирненски. Негови стихове тя рецитира в младежкия декламаторски клуб „Ючбунар“, където ръководител е артиста Стефан Киров. Смирненски повлиява и в творчеството на Дора, и в избора ѝ да стане актриса.

Чрез нея поетът се запознава с момичето с „бръшлянени очи“ – Женя Дюстабанова. Това става през есента на 1921 г. Тя е сестра на Дора, само 16 годишна, ученичка във Втора софийска девическа гимназия. Двете сестри са потомки на Цанко Дюстабанов, патриот, воевода и герой от Априлското въстание. Женя е и приятелка на сестрата на поета – Надежда.

Докато е още жив Смирненски неведнъж пише в писмата си до Жени за Мирандолинка. Така нарича Дора, по името на героинята, чиято роля изпълнява в пиесата на Карло Голдони „Ханджийката“ в Народния театър.

Дора е вече от трупата на театър „Студия“, създаден от Исак Даниел със съдействието на групата около списание „Хиперион“, където Траянов е редактор. В театралната студия през 1924 г. среща поета, който окончателно се е завърнал от Австрия през есента на 1923 г.“

Цялата статия можете да прочетете оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Десислава Кънева от Габрово с Първа награда от „Плакат на мира“

Published

on

Десислава Калинова Кънева от Габрово печели Първа награда в националния кръг на Международния Лайънс конкурс „Плакат на мира“, на тема „Мир без граници” (Peace Without Limits).

Рисунката на 11-годишната ученичка от ОУ „Христо Ботев“ е сред финалистите от предишния, общински кръг на състезанието, организиран от Лайънс клуб Габрово. Победителите в 37-ото издание на проявата бяха обявени на 20 ноември от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Тази година домакин, организатор и координатор на събитието е Лайънс клубът в град Търговище, където протече и журирането. Голямата награда се присъжда на Димана Петрова (12 г.) от Русе. Нейната творба ще представя България в международния кръг, където ще се конкурира с детски рисунки от над 80 държави. На второ място е Мария Крумова (11 г.) от Велико Търново. Трета е Татяна Караманова (12 г.) от Любимец.

Според регламента техните плакати ще бъдат популяризирани в националните Лайънс инициативи. Четиримата финалисти получават и парични награди. Организаторите съобщават, че конкурсът е преминал при огромен интерес – в националния кръг са представени 90 детски рисунки, подкрепени от 20 Лайънс клуба в България.

„Този конкурс за изкуство на деца насърчава младите хора по света да изразят своите виждания за мира и добротата в него, да изразят желанието си да живеят в свят на синьо небе, разбирателство и хармония, споделят от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Поздравления за всички млади таланти, вдъхновени от мечти за мирен и красив свят, претворени в представените творби!“ Припомняме, че в своята 15-годишна дейност Лайънс клуб Габрово няколко пъти е излъчвал финалисти, печелили призови места в националния кръг на конкурса „Плакат на мира“.

През 2014 – 2015 г. Любомира Ангелова от Детската школа по приложни изкуства с преподавател Ива Пенчева получи Голямата награда и продължи участието си на международно ниво с творба на тема „Мир, любов и разбирателство“. През 2015 – 2016 г. Андрея Маврова, също от Школата на Ива Пенчева, завоюва трето място в националния кръг на конкурса с тема „Сподели мира“.

През 2020 – 2021 г. Вяра Пенчева от школа „Елиза Арт“ спечели първа награда за оригиналност и отлично изразяване на темата „Постигане на мир чрез дейности“. Датата на церемонията по награждаване на участниците в общинския кръг на тазгодишния конкурс ще бъде обявена допълнително, съобщават от Лайънс клуб Габрово.

Зареди още

Любопитно

Вашият специален подарък за празниците – в LPG Лори Ан!

Published

on

Скъпи дами, най-вълшебното време от годината е почти тук! Подготовката за празниците вече кипи, но не забравяйте да отделите време и за себе си. В LPG Лори Ан сме подготвили нещо специално, което ще Ви накара да засияете – защото заслужавате най-доброто!

Само на 1 и 2 декември Ви очакват ексклузивни празнични оферти от Milesman! Това е Вашият шанс да се възползвате от първокласни процедури и да си подарите мигове на грижа и красота.

Не отлагайте – местата са ограничени! Запишете своя час още днес на телефон: 0876 76 16 77 и направете първата крачка към Вашето празнично преобразяване.

Нека празниците започнат с усмивка и блестящо самочувствие в LPG Лори Ан!

Зареди още

Любопитно

„Любовната чешма“ става на 60 години

Published

on

Днес, Държавен архив – Габрово представи снимки, запечатали едно популярно за поколения габровци място, известно като „Любовната чешма“.

Наречена е така, заради разкрития любовен мотив в композицията от фигура на момък в носия, който свири обърнал глава към „мома с цвете“, изобразена върху чешмата.

Проектът за изграждане на чешмата, със скулптурна фигура на момче с кавал, е изготвен от арх. Карл Кандулков през 1963 година, а автор на скулптурата е Младен Миладинов.

Година по-късно, през 1964 г, обектът е окончателно изграден на ул. „Чардафон“ №8 и включва стълби с площадка и декоративно озеленяване.

Снимките се съхраняват в Държавен архив – Габрово и са от 70-те и 80-те години на миналия век.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица