

Култура
Библиотеката попълва фондовете си с нови книги
Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” – Габрово спечели проект за нова литература на стойност 8 200 лева. Още 10 библиотеки от региона ще обогатят фондовете си с нови книги и други източници на информация.

снимка: Община Габрово, Архив
Само преди дни бе одобрен проект на РБ „Априлов-Палаузов” за закупуване и попълване на фондовете на библиотеката с книги, периодични издания и други информационни източници, включително и на електронни носители по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност” 2018 г. обявен от Министерство на културата.
Основната цел на програмата е обновяване на библиотечните колекции, насърчаване на интереса към книгите и четенето и съдействие за развитие на библиотеките като основни центрове за духовност, придобиване на знания и информация. Едно от условията, залегнали в правилата на програмата е изискването заглавията, с които библиотеките кандидатстват, да са съобразени с културните и образователните потребности на гражданите, които обслужва дадената библиотека.
Право на участие в конкурса имаха обществените библиотеки, вписани в Регистър на обществените библиотеки до края на 2017 г. В област Габрово вписаните в регистъра библиотеки са 50.
С проектни предложения са се включили над 1 300 регионални, общински и читалищни библиотеки от цялата страна. От експертна комисия, включваща специалисти в областта на книгата и библиотечното дело, както и експерти от специализираните дирекции в Министерство на културата са одобрени проектите на по-малко от 1/3 от желаещите да участват в конкурсната сесия. Общата сума на получилите положителна оценка проекти е 998 998 лв.
От област Габрово проектните предложения успешно защитиха и: НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Васил Левски – 1922” с. Яворец (общ. Габрово); НЧ „Денчо Славов – 1900” с. Ганчовец и НЧ „Христо Ботев – 1894“ с. Гостилица (общ. Дряново); Градска библиотека – Севлиево, НЧ „’Напредък – 1887“ с. Крамолин, НЧ „’Искра – 1909“ с. Малки Вършец, НЧ „’Климент Охридски – 1899“ с. Сенник (общ. Севлиево); НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци (общ. Трявна).
Списъкът със заглавия, изготвен от регионалната библиотека в Габрово, одобрен от Министерство на културата, съдържа приоритетно произведения на български автори. Освен класиците на българската литература, включени в учебните програми: Паисий Хилендарски, Добри Чинтулов, Пенчо Славейков, Ран Босилек, Емилиян Станев, Ивайло Петров, фондовете на различните отдели на библиотеката ще се обогатят със заглавия от Георги Господинов, Палчи Ранчев, Любомир Левчев, Недялко Йорданов, Теодора Димова, Деян Енев, Захари Карабашлиев, Константин Трендафилов. Детската художествена литература е представена от автори като Петя Кокудева, М. Енде, Р. Киплинг, Славея Захариева. Истинско удоволствие ще бъде за децата да се докоснат до книжките на издателствата „Рибка”, „Дамян Яков” и „Атеа букс”, до приказките на братя Грим и Шарл Перо, до поредицата за Падингтън на Майкъл Бонд, до справочните издания на издателство „Труд”: „50-те най-важни дати, които промениха света” и „50-те светини, пред които се прекланя всеки българин”.
За любителите на историята присъстват авторите Йордан Андреев с „България и световната история” и „Великите князе, царе и императори” (изд. „Абагар“),; Пламен Павлов „Асеневци” (изд. Брифон); порецицата на издателство „Захарий Стоянов“ „Дълг и чест”; за ценителите на изкуството „Златна книга Икони от България 9 – 11 век” (изд. „Методиеви книги“); раздел биографични материали с книгите за Брижит Макрон „Интимно” (изд. „Милениум“), Иля Велев с „Биографични снимки” (изд. „Труд“), „Илън Мъск” (изд. „Кръгозор“); На разположение ще бъдат така чаканите от читателите „Homo deus” (изд. „Изток – запад“) и Том Егеланд с „Ефектът на Лазар” (изд. „Персей“), ”История на Африка” (изд.“Рива“); за специалистите има изключително разнообразие на заглавия от издателство „Асеневци” и „Софтпрес” в областта на компютърните науки, издания от областите философия, право, религия, политика, езикознание, филология, спорт, кулинария, селско стопанство, изкуство и култура, музика, просвета, приложни науки, краеведски изследвания. В списъка са представени издателствата „Просвета”, „Изида”, „Сиела”, „Хермес”, „Сиби” и много други; университетските АИ „М. Дринов”, НБУ, УИ „Св. Кл. Охридски”, УИ на ВТУ, УНСС. Произведенията на утвърдени автори като Ромен Гари, Паскал Киняр, Ерик Шмит, Георги Фотев, Христо Буковски, Людмила Филипова, Владимир Левчев, Васил Мръчков, Симеон Радев са винаги топло приемани от читателите. Списъкът на нашата библиотека включва над 600 заглавия от над 70 издателства, регистрирани съгласно българското законодателство.
Предстои подписване на договор между Министерство на културата и РБ „Априлов-Палаузов” – Габрово за изпълнение на проекта и неговото отчитане.
Потребителите на библиотеката могат да се информират своевременно от сайта на институцията за закупените, обработени и предоставени за ползване в различните отдели на библиотеката новопостъпили книги и други нетрадиционни източници на информация.
Автор: Светла Лазарова, РБ „Априлов-Палаузов” – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 3 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 2 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева