

Култура
11 555 българи и чужденци си направиха „Панаир на душата“ в „Етър“-а

снимка: ЕМО „Етър“
11 555 българи и чужденци посетиха ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти. Това издание на най-голямото за годината събитие в Етнографски музей на открито „Етър“ се проведе в рамките на четири дни – от 6 до 9 септември. 55 бяха българските изложители, 30 – представителите на други страни и 30 участниците в АртЗоната. Във фолклорната програма се включиха 380 изпълнители.
Към Международния панаир на традиционните занаяти в ЕМО „Етър“ през 2018 година интерес проявиха представители на различни институции. Събитието бе открито от патрона му – Цвета Караянчева, председател на Народното събрание. В официалната церемония взеха участие: Амелия Гешева, зам.-министър на културата; Любен Кънчев, зам.-министър на туризма, Огнян Златев, ръководител на представителството на Европейската комисия у нас; Таня Христова, кмет на Габрово; Невена Петкова, областен управител; Лена Георгиева, председател на ОбС – Габрово, дипломати, представители на различни институции.
Председателят на Парламента Цвета Караянчева отбеляза, че музеят на открито е убежище на българщината, на духа на старите майстори, на онова, което ни отличава сред другите народи и ни прави уникални.
Кметът на Габрово Таня Христова поздрави гостите и участниците с думите: „Добре дошли в нашия български дом „Етър“-а“.
Ръководителят на представителството на Европейската комисия у нас Огнян Златев бе категоричен: „В „Етър“-а може да се види всичко, което сме ние – българите“.
Зам.-министър Амелия Гешева направи емоционално обръщение: „Да са благословени майсторите, ръцете и душите им”.
Зам.-министър Любен Кънчев бе категоричен, че този Панаир е доказателство за последователната и усърдна работа на местната власт за запазване и популяризиране на българските традиции и обичаи.
Официалните лица бяха първите, които се включиха в инициативата „Нишки от историята“, посветена на 55 години от създаването на ЕМО „Етър“, като изтъкаха първите няколко сантиметра от тъкан, върху която посетителите в музея ще имат възможността да работят през следващата една година.
За първи път в рекламните материали на Панаира бе представена новата визуална идентичност на музея. Положително оценена от публиката бе идеята, заложена в рекламния клип, който популяризираше Панаира – „Алъш-веришът не е задължителен, нека си направим Панаир на душата“. Възприето откъм хумористичната му страна, това мото по-скоро провокира посетителите да си тръгват с предмети от изложението и АртЗоната.

снимка: ЕМО „Етър“
За първи път в историята на Панаира се проведе Майсторска надпревара по каменоделство, спечелена от Петър Петров. Участваха девет занаятчии, между които две жени. В младежка секция към нея се състезаваха ученици от единственото на Балканите училище по каменообработване в българското село Кунино.
Открити бяха две международни изложби – „Палестина, Светата Земя“ и „Изкуството – мост между културите“, представяща традиционни занаяти от Иран.
Към Международния панаир на традиционните занаяти имаше сериозен медиен интерес. В над 60 публикации в национални и местни медии са представени отделните събития през четирите дни на Панаира. БНТ, телевизия България ON AIR, телевизия Дестинация България, ТВ плюс, Българско национално Дарик радио, отделните програми на БНР, Агенция Фокус, Труд, Монитор, Стандарт, Sofiapress, както и всички, работещи на територията на общините от област Габрово са част от медиите, които отделиха сериозно място за ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти.
Организатори на Международния панаир на традиционните занаяти са Министерство на културата, Община Габрово и ЕМО „Етър“.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?