

Новини
Валери Жаблянов: Политическата фигура на Димитър Благоев не се изчерпва с мащаба на България
„Истински се вълнувам, че представяме книга на чужд автор за български политик. Това говори за мащаба на фигурата на Димитър Благоев – на основателя на БСП. Политическа фигура, която не се изчерпва с пределите на България. Партията, която е създадена преди 127 години, е партия, която има дългосрочна цел във времето – партия на социалното преустройство, партия с неизлечими социални и политически ценности, която може да обедини около тях най-широките обществени слоеве.”
Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България” Валери Жаблянов по време на представянето на книгата на Мерсия Макдермот „Ален мак самотен” в Художествената галерия в Габрово.
Той обясни, че книгата не отразява просто събития от жизнения цикъл на Благоев. „Тази книга съдържа най-характерните и мъчителни за нашата партия моменти”, каза Валери Жаблянов.
Според него в творбата на Макдермот човек може да бъде грабнат веднага от актуалността на въпросите, които се съдържат в нея. „И днес си задаваме въпроса- кои са хората, които ще следват социалистическата партия в днешна България. Кои са хората, които могат да повярват в един бъдещ социализъм? Защото алтернативата за която ние говорим и която представяме е нищо друго, освен преустройство на сегашния социален ред, към едно по-хуманно общество със социално начало, повече солидарност, справедливост и разбирателство”, заключи Валери Жаблянов.
„Не можех да не издам книгата на Мерсия Макдермот” това каза Христо Георгиев – издател на биографията. Той благодари на хората, които са помогнали да се случи издаването на произведението. Той сподели интересен факт за погребението на Дядото. „Много хора спорят колко хора са присъствали тогава. Едни твърдят, че са били 50 000, а други 200 000 души. Такова погребение не е имало преди, няма да има и занапред. То е показателно за великата фигура на Благоев”, каза издателят на книгата.
С нашата поговорка: „Живите затварят очите на мъртвите, а мъртвите отварят очите на живите”, Мерсия Макдермот обясни мотивацията си за написването на книгата си за Благоев в свое видеообръщение. „Аз бих желала моите читатели навсякъде- в Англия, България и другаде не само да се информират за българското минало, а да се вдъхновяват от подвизите на моите герои. Да намират всичко в идеите и дейността на тези герои, които им звучат актуално и което ще им бъде поучително и полезно в сегашните борби за мир, свобода, човешки права и други блага”, каза г-жа Макдермот.
„Много голяма част от дейността на Димитър Благоев и това, което Мерсия Макдермот пише в книгата си, е свързано и със списание „Ново време” Това каза евродепутатът от групата на социалистите и демократите в ЕП Георги Пирински. „Ще ви прочета това, което тя написа по повод 120 годишнината на списанието, като приветствие към всички негови читатели: За мен, като социалист и биограф на Димитър Благоев това, че неговото „Ново време” продължава да излиза е повод за радост и оптимизъм. За всяко периодично списание, да продължи да съществува вече 120 години е забележително постижение, а за социалистическо- да успее да издържи в добри и лоши времена, е наистина чудесно постижение. По случай този достоен юбилей, отправям моите поздравления и най-сърдечни пожелания, свързани „Ново време.”
„Тази книга е посветена на основния двигател, основоположник на лявата идея. Аз съм горд, че тук ще бъде едно от първите представяния на книгата на Макдермот.” Това заяви Николай Григоров, председател на областния съвет на БСП в Габрово. Той добави, че книгата е посветена на дядото, но е важно, какви наследници на тази идея ще бъдат поколенията след това.
По време на представянето на книгата бе пуснат и отъс от филма „Мечтатели” за Димитър Благоев.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Проф. Петър Стоянович представи книгата си за Царска България


На 10 април Историческият музей в Дряново бе домакин на представянето на книгата „Царска България (1879 – 1946) – Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” от проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието събра многобройна публика в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“, а за него пристигна единият от авторите, предизвиквайки голям интерес сред жителите и гостите на града.
Още в началото директорът на музея, Иван Христов, приветства проф. Стоянович с топли думи и го представи като един от най-уважаваните български учени, посветили работата си на Третото българско царство – период, който често остава встрани от общественото внимание, но крие в себе си множество важни уроци и истории.

Книгата не е просто сух исторически преглед. Тя оживява с образи, разкази и детайли – богат илюстративен материал от фонд „Цар Борис и царица Йоанна“, Царски дворец „Врана“ и Държавна агенция „Архиви“, които придават плътност на описанията. Страниците ѝ пазят литографии, писма, снимки, дневници, гербове, ордени – и дори дрехи и отличия на царския двор.
По време на представянето авторът подчерта, че макар изданието да разказва за малка част от новата българска история, това време е от ключово значение. След Освобождението България поема категорично своя европейски път, а монархията играе съществена роля в изграждането на модерната държава.

Проф. Стоянович говори за мястото на България в Европа в края на XIX и началото на XX век, за монархическата система на управление и за възприятието на българската царска институция от страна на Запада.
Той акцентира върху процеса на пълна българизация на царския двор при управлението на цар Борис III и позитивния образ на страната ни в междувоенния период, когато България се превръща в предпочитано място за работа и живот от много европейци – нещо, което днес звучи почти невероятно.

Интерес предизвика и темата за екологията – неочакван, но важен акцент в разказа на историка. След Освобождението България се оказва критично обезлесена, а именно цар Фердинанд започва първите целенасочени усилия за залесяване и опазване на природата. Един детайл, който често убягва, но говори за визия и отговорност към бъдещето.
Петър Стоянович отбеляза още, че трудът му, заедно с този на доц. д-р Ивайло Шалафов, обхваща близо 80% от служителите на короната. Стоянович информира присъстващите, че съвсем скоро в двореца „Врана“ ще бъде отворено пространство за посетители и ще бъде представена експозиция с лични вещи на царската династия.

Срещата в Дряново завърши с аплодисменти, автографи и обещание за нови гостувания и вълнуващи разговори за българската история.


Любопитно
Карнавал Габрово търси талант!


Екипът на Карнавал Габрово търси артистични гении! За целта той вече обяви Конкурс за карнавална картина и награди на обща стойност 16 000 лв.
„Картината, както и всичко в карнавала не е това, което изглежда на пръв поглед. Гледаш го смешно, а всъщност като се замислиш става въпрос за някой наболял и сериозен въпрос. Всичко е въпрос на подход и конкурсната част в Карнавала дава възможност на всеки, който има какво да каже, но не винаги му стиска, да се маскира, да измисли сюжет и през забавното и смешното да представи своята идея“, коментират от екипа.
Поканата е към всеки, който има чувство за хумор, понякога самоирония, за онези които обичат да се показват, за другите, които не обичат, но ще използват момента да се маскират, за да се покажат. Добре дошли са всички, които с участието си ще се наредят в новия век от историята на карнавалните легенди.
Участието е лесно – изисква се концепция, група съмишленици най-малко 10, на възраст над 16 години, малко абсурд, много хумор, смях и най-важното да носи настроение за над 30 хилядната публика, която е гарантирана. Творчеството е радост, карнавалът – празник, а наградите – да не се лъжем, мотив!
Докажете, че въображението Ви няма граници и Вашите идеи могат да бъдат част от магията на Карнавал Габрово, с която още по-силно ще РАЗЛАЕМ КУЧЕТАТА. За участие в конкурса и повече информация посетете уебсайта на Карнавал Габрово www.carnival.gabrovo.bg и меню Конкурс Карнавал Габрово | КОНКУРС ЗА КАРНАВАЛНА КАРТИНА 2025. Нека Ви завладее карнавалният дух на креативността!
*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.


Новини
Габрово ще бъде домакин на втори благотворителен турнир по адаптирано плуване


Тази събота, 12 април, в Габрово ще се проведе Вторият благотворителен турнир по адаптирано плуване. Събитието ще се състои от 12.30 до 17.00 ч. на басейна в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово, а инициативата е на Спортен клуб „Равен старт 2020“.
Очакват се в Габрово да пристигнат участници от цялата страна, като до момента участие са потвърдили над 150 от най-добрите състезатели от 17 клуба практикуващи. Под мотото „Плуваме, спортуваме, променяме!“, турнирът има за цел да насърчи физическата активност сред деца и младежи с различни възможности, и да покаже силата на спорта като инструмент за социална промяна.
Каузата тази година е да се съберат средства за оборудване и ремонт на новооткриващ се Спортно-рехабилитационен център за деца и младежи с двигателни и сензорни затруднения в Габрово.
На входа на басейна ще бъде поставена дарителска кутия, в която всеки може да постави своето дарение. Може да подпомогнете това начинание на Равен старт и по банков път на сметка: BG58UBBS80021073303050. За повече информация: Георги Левичаров – 0877 715 577 или на електронна поща: sk_ravenstart20@abv.bg.


-
Кримипреди 5 дни
Закопчаха тревненец заради близо килограм и половина марихуана
-
Новинипреди 5 дни
Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг
-
Новинипреди 5 дни
Габрово осъмна с априлски сняг насред пролетта
-
Културапреди 5 дни
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април
-
Новинипреди 5 дни
Сградата на Тревненската школа е застрашена след големия пожар
-
Културапреди 4 дни
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман
-
Културапреди 4 дни
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново
-
Новинипреди 4 дни
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ