Свържи се с нас

Новини

Морбили не е безобидно заболяване!

Детето Ви имунизирано ли е?

Published

on

Снимката е илюстративна.

Морбили (дребната шарка) е силно заразно вирусно заболяване. Разпространява се по въздуха чрез кихане и кашляне. Вирусът прониква в организма през лигавицата на горните дихателни пътища. Инкубационният период (периодът от заразяването до първите прояви на болестта) е около 9-11, понякога до 17-21 дни. Започва с повишаване на температурата до 38 – 39 0 С, силна кашлица, сълзотечение и светобоязън. След 5-6 дни се появява характерен обрив по лигавицата на небцето и сливиците а по-късно и по цялото тяло. След преминаването му по кожата остава кафеникава пигментация.

За съжаление морбили е заболяване при което често се получават усложнения които да доведат до трайни увреждания и дори до смърт. Най-чести са усложненията, засягащи дихателната система. Обикновено се касае за вторична бактериална инфекция под формата на пневмония или плеврит. Усложнения настъпват и в другите органи и системи: нефрит (възпаление на бъбреците), ендо- и миокардити (възпаления на вътрешната ципа на сърцето или сърдечния мускул), отит (възпаление на ухото) и други .

Най-сериозни са усложненията от страна на нервната система. В разгара на болестта почти винаги са налице симптомите на мозъчно дразнене – неспокойствие, възбуда, главоболие, бълнуване, мускулни потрепвания. Морбилозният енцефалит (възпаление на мозъка), е усложнение, което се явява обикновено около от 8-14-ия ден от началото на болестта и протича тежко с картината на мозъчен оток и гърчове.

Подострият склерозиращ паненцефалит е неврологично усложнение от болестта, което може да настъпи дори десетилетие след преболедуване! Развива се като постепенна загуба на умствените способности и завършва с будна кома, в която болните умират месеци или дори години по-късно.
Единственият начин да предпазите детето си от това ужасяващо последствие от морбилната инфекция е да го имунизирате, защото лечение не съществува!

По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, Стокхолм, от началото на годината на територията на Европейския съюз (ЕС) са регистрирани 8343 сл. на морбили. Най-голям брой случаи са съобщени във Франция (2380 сл.), Гърция (2075 сл.), Италия (1715 сл.) и Румъния (504 сл.). Установено е, че болшинството от заболелите са деца и възрастни, неимунизирани срещу заболяването. През 2018г. са докладвани и 31 лица, починали от морбили.
Значителен брой заболявания от морбили са съобщени и от други държави на Европейския континент: Украйна- 18188 сл., Сърбия – 4784 сл., Русия – 1063 сл.

От началото на годината в страната са отчетени 7 потвърдени случая на морбили. Заболелите са на възраст между 2 и 39 години, като 5 от тях са неимунизирани или без данни за имунизация.
В Р. България според действащия Имунизационен календар имунизация срещу морбили се прави с трикомпонентна ваксина (срещу морбили, паротит и рубеола) на децата навършили 13 месеца. На ре-имунизация подлежат 12 годишните.

РЗИ Габрово призовава родителите да проверят имунизационния статус на децата си по отношение на имунизацията срещу морбили.

Ако детето Ви е навършило възрастта за имунизация или ре-имунизация и по някаква причина ваксината все още не е поставена, моля обърнете се незабавно към личния си лекар!

Ваксината и прилагането й са безплатни! Бъдете отговорни, не рискувайте здравето на децата си!

Автор: Тони Колева, РЗИ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица