Свържи се с нас

Любопитно

Строят у нас най-големия исторически парк в Европа (снимки)

Най-големият исторически парк в Европа се строи край Варна с инвестиция от 50 млн. евро

Published

on

Най-големият исторически парк в Европа се строи на 130 декара край Варна в землището на село Неофит Рилски. Инвестицията е на стойност 50 млн. евро и е на „Исторически парк“ АД, обяви изпълнителният директор на дружеството Ивелин Михайлов.

Окончателно целият обект трябва да бъде завършен до 2022 година, като вече се изгражда неговият първи етап. Очаква се „Исторически парк“ да бъде посещаван от туристите, идващи в България, но и да привлече допълнително гости от цял свят, коментира той.

В комплекса ще има няколко селища, които ще разкриват характерните особености на различни периоди.


Първото от тях ще е свързано с първата цивилизация и варненското злато, което е най-старото в света. Намерените артефакти във варненския халколитен некропол показват как от родовообщинния строй се преминава към държавното управление. Като се започне още от най-ранните форми на организиран живот, чрез бита и културата ще бъде представена еволюцията на човечеството през периодите на неолита и халколита. Практически това ще се изрази в пресъздаването на няколко типични жилища с всички характерни техни белези или предмети от периода, включително най-старото обработено злато в света и първия открит жезъл – символ на царска власт.


Второто селище ще разкрие особеностите на тракийската култура, ще припомни времето на Орфей и Спартак. Това обхваща бронзовата и желязната ера. В тази зона гостите на парка ще могат да посетят пълноразмерни възстановки на тракийски храм на Богинята майка, отделен тракийски тюрзис (дворец), военни помещения и две гробници, като едната от тях ще е със стъклен под, за да могат да се видят погребаните заедно с владетеля коне с колесница.

Възстановката на ритуалната обредност ще бъде максимално реалистична, а консултант по проекта е изтъкнатият траколог проф. Иван Маразов.


Третото селище ще е от Римската епоха, представена чрез античен театър, агора (площад) и римска вила с имплувиум (басейн). Консултант е проф. Маргарита Ваклинова. Посетителите ще имат възможност да опитат и традиционни специалитети от онова време, сред които медено вино.

Четвъртото селище ще разкрива културата на славяни и прабългари. Те са живели по времето на великото преселение на народите, което е било не по-малко страшно от днешното. Прабългарите са били известни като шерифите на своето време. Всички са знаели, че където са те, там има мир и благоденствие. Българите са били много мобилни и много добре организирани във военните действия. Бързо са се местели и бързо са изграждали жилища, в които да живеят. В селището ще се видят еволюцията на този тип жилища – от каруцата юрта до големите юрти, които се устройват в Плиска, обяснява Ивелин Михайлов.


Петото селище ще е посветено на Първото българско царство с пищна възстановка на красивата столица Плиска с емблематична крепостна стена, скрипториум, казарми, пазар, царска беседка, ранна православна църква и дворцов комплекс. Консултант отново е проф. Маргарита Ваклинова. Специално място ще бъде отделено на създаването на българската азбука. Посетителите ще имат възможност да пишат върху свитъци от овча кожа на глаголица и кирилица и да отнесат това като сувенир в дома си.

Шестото селище ще бъде изградено по подобие на Царевец и ще показва културата на Второто българско царство. В него ще бъде изградена част от крепостната стена с три типа кули – открита бойна кула, закрита бойна кула и кула-тъмница, зад които се простират дворцов комплекс, царска православна църква и административна сграда. Консултант е специалистът по Второто българско царство проф. Хитко Вачев.

„Исторически парк“ е проект за представяне на уникални културно-исторически ценности от световна значимост. Блясъкът и величието на отминали общества и цивилизации, събрани на едно място по достъпен за посетителите начин. В парка са предвидени две заведения за отдих, красиво езеро с прилежащо парково пространство, зона за интерактивни занимания, включващи конна езда, стрелба с лък, уроци по антична и средновековна фехтовка, както и много други исторически мотивирани занятия.

Отделен детски кът с тематични игри и забавления ще подсигурява доброто настроение на най-малките. За да бъде пълноценно приключението, на разположение на посетителите ще бъдат ресторант с традиционна (тракийска, римска, прабългарска, славянска) кухня и етномотиви, две кинозали за 3D/4D късометражни прожекции, пункт за продажба на сувенири и други търговски обекти.

При посещение туристите ще влизат през главния вход на парка, където ще им бъде предоставена възможност за участие в томболи с разнообразен награден фонд (сувенири, рекламни материали и/или безплатни атракции).

След входа посетителите имат възможност да се отправят на историческа обиколка в древността – пеша или с атракционно влакче. Ще могат да разгледат в детайли зоните от този етап, да се разходят и отдъхнат край езерото, да се включат в различни интерактивни атракции и забавни игри, както и да се подкрепят с храна и напитки в едно от двете кафенета.

Вече са пуснати в продажба лимитирани серии клубна „Златна карта“ (80 000 бр.) и „Семейна златна карта“ (20 000 бр.). Чрез тях на гостите на парка се предоставят промоционални условия за следващи посещения, както и специална каса за по-бързо обслужване при влизане в ИП.

Картата е поименна и позволява промопакетите да се използват единствено от нейния притежател. С нея той получава правото да ползва ценовите условия за вход от периода на неговото първоначално посещение. Всички притежатели на златни карти са включени в специална програма за лоялност.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица