Свържи се с нас

Новини

От години ул.“Радост“ е в окаяно състояние и „плаче“ за ремонт!

Как ул.“Радост“ стана ул.“Нерадост“?

Published

on

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Разбит участък от ул.“Радост“, в габровския квартал „Дядо Дянко“, от години чака ремонт, поради окаяното си състояние. Това сигнализираха до редакцията на „Габрово Нюз“ живеещи в района граждани. По думите на хората положението вече е нетърпимо и искат да им бъде обърнато внимание по проблема, а улицата пред домовете им – преасфалтирана.

„Това е състоянието на ул.“Радост“, по която нищо радостно вече не е останало. Кварталната пътна артерия е осеяна с дупки, кратери и ями. Трошим си колите всекидневно, защото нямаме друг начин как да стигнем до работа.

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Никой не чисти донесения от всеки дъжд чакъл. Освен това, особено сега лятото, когато автомобил мине по улицата се вдига невероятен прахоляк, който дишаме, влиза в домовете на хората и покрива колите им. Живеещите до улицата не смеят да отворят прозорците или терасите, защото не се диша от прах“, заяви жител на квартала.

Той сподели пред нашия екип, извършил проверка на място, че му е известна възрастна жена, оплакала му се, че се чувства „все едно е затворник в собствения си апартамент“. По думите на човека, потърсил ни за съдействие, безобразното състояние на ул.“Радост“ датира поне от 5 години насам, но вече му е писнало.

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Бяха обещали, че улицата ще бъде асфалтирана. Най-фрапантният участък е около 300 метра. Мисля си, че винаги може да се намерят пари за 300 м асфалт, но така или иначе поне засега не са се намерили. Търсили сме за съдействие и общински съветник, поставил въпроса ни в местния парламент, но до момента нямаме никакъв отговор“, сподели читателят ни.

От казаното пред „Габрово Нюз“ стана ясно още, че живущите в квартала са организирали подписка, която ще бъде внесена в Общински съвет – Габрово, с искане за преасфалтиране на ул.“Радост“.

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„В непосредствена близост, на въпросната улица има и детска площадка, на която малчуганите играят и за съжаление дишат прашния въздух. Няма кой да вземе мерки и кои да направи нещо за тази улица“, гневи се още човекът.

Според него Община Габрово има възможност и може да осигури асфалтиране на проблемния участък, носейки поне малко радост на ул.“Радост“. Хората от квартала все пак се надяват, ако не тази, то поне следващата година улицата им да попадне в плана за ремонт на Общината.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица