

Любопитно
Урок по родолюбие в габровското село Баевци
Детски пленер в габровското село Баевци (снимки)
В габровското село Баевци се проведе детски пленер „Изобразяване на балканското село и природата, която ни заобикаля“.
Децата от школата по изобразително изкуство „Елиза АРТ“, водени от преподавателката Елиза Ковачева – Цокова, сбъднаха желанието на баевчани да поставят мечтателното начало за събуждане на съкровеното родолюбие, което през последните години, сякаш избледня.
На влизане в селото малките таланти, заедно с техните родители, бяха посрещнати от родопската певица Мария Каралилова и грижливите стопани на селото с химна на Родопите „Бела съм, бела, юначе“, прясно изпечена погача, балкански мед и баевска разядка допълваха традицията.
Всички минаха под билковия венец за здраве и добра поличба.
Доктор Севдалина Йотева, чийто корени са оттук, въведе гостите в историята, като разказа за приноса на местното население в Руско-турската освободителна война.
Ентусиазмът на хората от този край на планината ги кара да преодоляват егоистичното у всеки и не позволява да останем само ние – възрастните, с нашето си щастливо и безгрижно детство, а такова да осигурим със знанията и опита на тези, които идват след нас.
Малките таланти от школата по рисуване имаха време да изобразят на белия лист със замах китното балканско селце и всичко, което виждаха около себе си.
Имаха време да се потопят в уютната атмосфера, която им предложиха щедрите домакини – видяха за първи път джамал, хапнаха топли, пухкави мекици с домашно сладко и мед, участваха в пукането на българска пуканка на огън. Всички усетиха свободата, която дава селото и чистата, неурбанизирана природа.
Същите тези деца, наследници на известни фамилии – допринесли за развитието на Габрово като град, ако успеят в годините напред да продължат родолюбието и енергията, която са имали техните деди, ще съхранят мечтаното Отечество и ще може също като народния поет да изричаме с възторг: „Отечество любезно, как хубаво си ти!“.
Възрастните са избрани да бъдат учителите, които да предадат по най-увлекателния начин на децата, на следващите българи, любовта на дедите ни към Родината, към Земята, която ни е избрала да бъдем на нея.
Умението да се предаде този урок е гарант за смисъла на човешкия живот и труда, който го съпътства. Гарант, че няма в залеза на дните ни да останем в тишина, на която ще липсва детска глъч и протегната ръка.
Знанията са тези, които правят народната памет жива и с нея можем да съживим българските села, и да не допуснем да бъдат заличени. Да не допуснем окончателно промените, които човекът е предизвикал в природата, да се обърнат против самия него и да не заплашват по-нататъшното му съществуване. Затова е необходимо да имаме нравствена отговорност и усещането за дълг към род и природа.
От нас зависи да не е пусто в домовете ни, да не е пусто в душите на децата на България. За хората от село Баевци това е кауза – с помощта на родителите тя трябва да успее.
Участниците в детския пленер получиха стилни, тематични подаръци приготвени от служителите в Национален парк „Централен Балкан“.
Един стимул малките художници да заобичат още повече родната страна и природата, стимул за засилване чувството за съхранение на всичко онова, което ни е завещано от предците и Творецът. Урок по родолюбие!
Автор: Тодорка Мирчева, Кметски наместник на Кметско наместничество Зелено дърво.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април


На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.
Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.
Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.
По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.
Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!


Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка