Свържи се с нас

Новини

Каква ще бъде съдбата на читалище „Дряновска пробуда – 2008“?

На предстоящата сесия на Общински съвет – Дряново очаквайте!

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

В петък, 29 юни, от 15.00 часа ще се проведе редовно заседание на Общински съвет – Дряново, където ще се реши съдбата на Народно читалище „Дряновска пробуда – 2008“. По случай десетата годишнина от неговото учредяване ще се разгледа прекратяване на договора за ползване на предоставените помещения, в сградата позната като Икономически техникум.

Предстои ремонт на старото училище, построено от дарените от Максим Райкович средства. Не е подготвен документ за споразумение за предоставяне на нови помещения от страна на общинска администрация.

Възможност за настаняване има в два обекта. Единият – трети етаж от старото основно училище сега Професионална гимназия по икономика „Рачо Стоянов“, за който са необходими допълнителни ремонтни работи. А второто предложение е за третият етаж на болницата. За обсъжданите обекти ще се изисква заплащане на наем от страна на читалището.

В посочените аргументи на кмета не е записано, че читалищата не са бюджетни организации, поради което Общината няма пряк ангажимент за предоставяне на безвъзмездно общинско имущество, а в телевизионно интервю за БНТ 2 беше изразено безсилие на градоначалника да контролира дейностите на читалищата.

В тази връзка трябва ли да приемем, че НЧ „Развитие -1869“ е бюджетна организация и за него няма такива изисквания. Повод за тези размисли дава публикуваният Годишен отчет за дейността на читалището, в който е видно че държавната субсидия е отчетена в макетна форма, в 3 – местна дейност по бюджетни параграфи на Единната бюджетна класификация (ЕБК).

Тази форма на отчитане е приложима само при организации на бюджетна издръжка. Можем да си зададем въпроса – какъв статут има НЧ „Развитие-1869“? Няма сведения Общинският съвет на Дряново да е гласувал утвърждаването на НЧ „Развитие -1968“ като общинска бюджетна структура.

Читалищата се регистрират по ЗЮЛНСЦ (Закон за юридическите лица с нестопанска цел) и се отчитат по съответния счетоводен стандарт в НСИ и НАП. В чл.21 на Закона за народните читалища, където е записано: Читалищата набират средства от следните източници: членски внос; културно-просветна дейност; субсидия от държавния и общински бюджети наеми от движимо и недвижимо имущество; дарения и завещания; други приходи.

Държавната субсидия се изразходва и отчита в бюджетни параграфи 01- заплати и възнаграждения, 02- допълнителни възнаграждения, 05- осигурителни вноски за сметка на работодател ( възоснова на параграфи 01 и 02) и 10- издръжка(по видове).

От така посочените факти е видно, Община Дряново няма изготвени правила за приемане на отчетите читалищата и осъществяване на контрол над дейността им, няма информация за реално заетите щатни бройки спрямо финансираните от бюджета, няма информация за законосъобразно ли е или не разходването на бюджетни средства.

Оттук следва и изводът, че Общината не е способна да контролира дейността на читалищата поради незнание и финансова и икономическа неусведоменост. Общината е приела НЧ „Развитие-1869“ за общинска структура и чрез водената политика до момента цели умишлено да спъва и ликвидира дейността на НЧ „Дряновска Пробуда -2008“.

Да си спомним закритите в предишен мандат на същия кмет – Център за работа с деца, Общинска художествена галерия и общински духов оркестър. Последните са закрити по предложение на представителите на НЧ „Развитие-1869“ (съветници в онзи момент). Данни могат да се извлекат от архивите на заседанията на Общински съвет – Дряново.

Административните действия и целенасочената политика на конфликти и унищожаване на различно мислещите представители на интелигенцията няма да сломи духа им. Общинските съветници да си спомнят, че в заседателната зала не представляват себе си, а хора и обществени организации, които са делегирали в тях права за управление на града.

Свободата на изразяване чрез мисъл, глас, творчество и изкуства не може да бъде ограничена от един човек, група хора или формална структура. Човек или е свободен или е зависим, сам избира от коя страна да застане!

Свободата на твореца винаги ще бъде над ниските страсти и тоталитарните методи на управление, били те по времето на т.н. социализъм или псевдо демокрация.

Автор: Ирен Петкова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Зала „Орловец“ приема Национална купа „Габрово“ по киокушин-кан

Published

on

Зала „Орловец“ ще приеме Национална купа „Габрово“ по киокушин-кан тази неделя, 13 април. Проявата, организирана от СК „Киокушин“ (Габрово) със съдействието на Община Габрово, е за момчета и момичета на възраст до 8, до 10 и до 12 години.

На татамито ще демонстрират уменията си деца от 13 клуба в страната – от Габрово, Павликени, София, Бургас, Русе, Черноморец, Ямбол, Асеновград, Нови Пазар, Ловеч, Монтана и Несебър. Домакините от СК „Киокушин“ ще се представят с 4 момичета във възрастовите групи до 10 и до 12 години.

„Очаква Ви вълнуващо събитие, изпълнено с енергия, дисциплина и спортен дух! Децата ще демонстрират умения, характер и уважение – ценности, които карате киокушин-кан изгражда. Подкрепете младите състезатели и станете част от този вдъхновяващ ден!“, призовават организаторите от от СК „Киокушин“.

Началото на проявата е в 11.00 часа, а входът в зала „Орловец“ е свободен. Ден преди Национална купа „Габрово“ в конферентната зала на СЗ „Орловец“ ще се проведе и традиционният треньорски семинар преди първото състезание в дисциплината кумите за годината.

В него ще вземат участие представители на всички клубове от Българска федерация киокушин-кан.

Зареди още

Култура

„Габровче“ с празничен концерт в Боженци на Лазаровден

Published

on

Общинският ансамбъл „Габровче“ ще изнесе празничен фолклорен концерт за Лазаровден в архитектурно-историческия резерват „Боженци“.

От екипа на Музея канят всички почитатели на българската народна музика на мегдана в съботния 12 април от 11.00 часа. Талантливите певци и танцьори ще зарадват посетителите с пъстър букет от нашенски ритми, пролетни багри и много настроение.

Според народните поверия на този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени берат цветя за венците, които ще оплетат за Цветница. Момите са пременени в най-гиздавите си носии и обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.

От своя страна стопаните ги даряват с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи.

*Автор: Миглена Въгленова,
Община Габрово.

Зареди още

Любопитно

Диян Павлов – Джими и „Школото“ на сцената на „Семе българско“

Published

on

Създателят и стопанин на „Творителница О‘Писменехъ“ Диян Павлов – Джими е сред специалните гости на тазгодишното издание на националния фестивал „Семе българско”, който ще се проведе на 26 и 27 април в Севлиево.

Известният творец от Плевен ще предложи на посетителите да се впуснат във вълнуващо пътешествие далеч назад във времето чрез спектакъла „Школото”. 

Интерактивното представление увлича публиката и по атрактивен начин представя периода на създаване на глаголицата и кирилицата, разказва за делото на Паисий Хилендарски и неговата „История славянобългарска”, за годините на духовното пробуждане и израстване на българския народ.

Защо трябва да знаем и помним историята си, защо писмеността ни е ценност, с която да се гордеем? На тези и още много други въпроси, свързани с българщината, Диян Павлов-Джими ще даде своите отговори на 26 април (събота), по време на националния фестивал „Семе българско`2025” в Севлиево. Входът е свободен!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица