Култура
Успешно приключи първата учебна практика на студенти от НХА в ЕМО „Етър“
Успешно приключи първата учебна практика на студенти от Национална художествена академия в ЕМО „Етър”.
Светлин Балезров и Венцислав Йорданов – асистенти от специалността „Рекламен дизайн” в Национална художествена академия, проведоха учебната практика на десет свои студенти в Етнографския музей на открито.
Внасяне на подобрения върху картата, която се предоставя на посетителите – това е първата поставена задача. Втората се оказва доста сериозно предизвикателство – подобряване на информационните носители на два от обектите в музея – сушилото и пушилото за сливи.
За да оптимизира работата и да провери възможностите на своите възпитаници за работа в екип, Светлин Балезров взе решение да ги раздели на две групи, всяка от които да изпълни отделните задачи.
Асистентът сподели, че след обстойно проучване – нещо важно за крайния продукт, студентите са разбрали какво представляват сушилото и пушилото – два нехарактерни за нашата съвременност обекта.
Балезров смята, че младежите са успели са вникнат в същността им. Сушилото и пушилото служат за консервиране, но без консерванти, а по естествен път, на плодове. Студентите са разгледали обектите от всички възможни страни, за да изработят предложение за информационното им обезпечаване, което би ги направило разбираеми за публиката.
Светлин Балезров е изключително доволен от работата на своите студенти, всеки от които, по думите му, ще получи най-високата оценка.
Главният уредник на ЕМО „Етър” Ваня Донева е впечатлена от сериозния подход на студентите към поставените задачи. Според нея те са направили свои собствени проучвания, за да изпълнят поставените задачи.
„Работа на преподавателите е да пишат оценки на студентите, а ние бихме могли да използваме техните мнения, за да подобрим дейността на музея. Интересна е забележката на групата, работила върху задачата за пушилото и сушилото за мястото на информационната табела. Триизмерният им подход към картата на музея, която ние даваме на посетителите, също няма как да не ни направи впечатление. Вярвам, че те ще продължат да имат желание да провеждат и други свои практики в „Етър”-а, защото тук ги очакват още предизвикателства.”
Дизайнерът Мирослав Живков – един от специалистите в ЕМО „Етър”, който демонстрира забележителен, нетрадиционен подход и новаторски търсения в работата си, също дава висока оценка на студентите и на резултатите, които те представят в края на практическото си обучение. Той казва, че им дава най-високата оценка.
„Те не са направили компромис и не са се щадили. Личи си, че са започнали от нулата и са стигнали до края. Представят един продукт, който е завършен. В процеса на работа са назовали доста проблеми, изчистването на които ще бъде в полза на музея и на целия ни екип.”
Мирослав Живков вече е преминал пътя, по който вървят студентите и е категоричен, че резултатите от студентския труд могат да бъдат приложени в реалността. Той смята, че е добре да се направи експеримент с различни видове карти, предназначени за публиката в музея. Без това няма как да стане ясно дали една идея работи. Показаното от студентите, според Мирослав Живков, е напълно приложимо, адекватно и много полезно за работата на музея.
Светлозар Тодоров, координатор „Работа с публики” и Ваня Донева, главен уредник в ЕМО „Етър”, връчиха на всеки от студентите Уверително – официален документ за проведената в музея практика.
Контактите между ЕМО „Етър” и Националната художествена академия бяха създадени по инициатива на директора на музея доц. д-р Светла Димитрова, която проведе среща с представители на катедрата. Последва тяхно посещение в „Етър”-а. Резултат от това сближаване е първата учебна практика на студентите в музея. И двете страни са убедени, че сътрудничеството ще се задълбочи.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс
Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.
Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.
За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.
Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.
Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.
Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.
Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.
Култура
Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена
На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.
Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.
Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.
Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.
Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.
Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.
Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.
Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.
Култура
Нови информационни източници ще закупи Библиотеката
Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.
Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.
Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.
-
Икономикапреди 7 дни
Приходната администрация отбелязва професионалния си празник – Денят на Св. Матей
-
Кримипреди 4 дни
Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона
-
Културапреди 7 дни
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
-
Икономикапреди 3 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Икономикапреди 6 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Любопитнопреди 4 дни
Вашият специален подарък за празниците – в LPG Лори Ан!
-
Новинипреди 2 дни
155 години „Майчина грижа“: Каузи, проекти и благодарности!
-
Икономикапреди един ден
Готов ли си за Черен петък? GetCash е тук за теб!