

Новини
Земните стихии събират българските фамилии на фестивал в Боженци
Най-многобройната фамилия, гост на фестивала „Четирите стихии“ в Боженци, на 2 юни ще получи подарък – семеен портрет, нарисуван със светлина, както и рамки за скъпи семейни спомени.
Фестивалът е посветен на въздуха, огъня и водата и ще събере семейства от региона и всички краища на страната, за едно духовно съприкосновение със земните енергии. Ще има забавления за всички възрасти – от бебе до баба.
Ще отворят врати работилници и ателиета , в които гостите ще развихрят въображението и желанието си за съприкосновение със стихиите чрез различни видове изкуства, занаяти и развлечения.
Малчугани и родители, синове и внуци, баби и майки, ще бъдат въвлечени в творчество и обучение. Ще четат, ще рисуват, ще подчиняват водата и огъня, ще се радват на свежия въздух и аромата на тревите в предбалканското село, съхранило уникални образци на българската възрожденска архитектура.
Майстори и занаятчии, танцьори, певци и свирачи, ще представят своите умения в този ден в село Боженците.
Официалното откриване е в съботния ден в 12 часа и 12 минути. На мегдана ще запее и заиграе Капанският ансамбъл. А най-ентусиазираните ще могат да разучат стъпките от тяхната хореография, както и на най-популярните български народни танци, в работилничката „Дръж се, земьо“.
Флаер с програмата и картата на селото ще бъде предоставена на всеки гост, който ще може да се ориентира къде какво го очаква. Два концерта и 16 ателиета ще забавляват посетителите. под мотото „Заедно да сътворим и преоткрием огъня, земята, въздуха и водата, творейки“.
Семейният фестивал „Четирите стихии“ е вдъхновен от природата и всяко занимание ще е едно докосване до онова, което тя ни е предоставила – рисуване с вода, ваене на глинени съдове, изпичане на хляб, леене на свещ от природни материали, засаждане на цветя, носене на вода с кобилица, приготвяне на билков чай…Много са изненадите – за всеки интерес и възраст.
На финала ще бъдат и най-желаните атракции – нестинарските танци, представени от танцьорите на Капанския ансамбъл и рисуване със светлина – атракция, подготвена от младите артисти на Центъра за изкуство „Алос“.
Очакванията на домакини и организатори са на фестивала да пристигнат гости от близо далеч, а обикновено това са семейства или приятели. Затова са решили да наградят най-многобройните фамилии, които са дошли в Боженци с представители от различни поколения – баби и дядовци, майки и бащи, синове и дъщери, внуци и правнуци, зетьове, братовчеди, сватове, кумове и кръщелници, вуйчовци и учинайки.
Най-многобройната група от приятелски семейства също ще получи подаръци: „лакомства“- за мъжете с висок градус, за децата – със сладост и за дамите – такива, които носят радост. Какви точно? Запишете се при пристигането си в Боженци и изчакайте 19.30 часа преди началото на концерта на Фолклорен танцов ансамбъл „Боженци“, за да си ги получите, а след това се хванете на хорото на ансамбъла, в който ръка за ръка тропат деца и техните родители.
Семейният фестивал е не просто събитийна атракция в и без друго обичания от българите туристически обект Боженци. Той ще стане една нова традиция, която носи послание за заедност, така необходима както в личния, така и в професионалния ни живот.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Диян Павлов – Джими и „Школото“ на сцената на „Семе българско“


Създателят и стопанин на „Творителница О‘Писменехъ“ Диян Павлов – Джими е сред специалните гости на тазгодишното издание на националния фестивал „Семе българско”, който ще се проведе на 26 и 27 април в Севлиево.
Известният творец от Плевен ще предложи на посетителите да се впуснат във вълнуващо пътешествие далеч назад във времето чрез спектакъла „Школото”.
Интерактивното представление увлича публиката и по атрактивен начин представя периода на създаване на глаголицата и кирилицата, разказва за делото на Паисий Хилендарски и неговата „История славянобългарска”, за годините на духовното пробуждане и израстване на българския народ.
Защо трябва да знаем и помним историята си, защо писмеността ни е ценност, с която да се гордеем? На тези и още много други въпроси, свързани с българщината, Диян Павлов-Джими ще даде своите отговори на 26 април (събота), по време на националния фестивал „Семе българско`2025” в Севлиево. Входът е свободен!


Новини
Христина Пенева с 5-то място на Световната купа, бронз за Делина Михайлова


Ново чудесно представяне с националното трико направиха състезателите на КСАБ „Акро-арт“. Три представителки на габровския клуб взеха участие в престижна проява по скокове на батут в Ричоне, Италия. За мъжете и жените това беше втори кръг от Световната купа, а за подрастващите – силен международен турнир. Надпреварата в Световната купа беше изключително оспорвана, с участието на редица медалисти от олимпийски, световни и европейски първенства.
Христина Пенева представи страната ни в състезанието и заедно с Марияна Узунова от Сливен се класира на престижното пето място в синхронните скокове на батут. Дуетът на България се нареди на осмо място в квалификацията от общо 13 двойки, като получи за изпълнението си 46.830 точки.
Във финала синхронът ни беше оценен с 43.750 и зае петата позиция. Златото с 50.000 точки спечелиха представителките на Великобритания Бриони Пейдж (олимпийска шампионка от Игрите в Париж, сребърна от тези в Рио де Жанейро, бронзова от Токио, многократна световна и европейска шампионка) и Изабела Сонхърст. Второто място бе за дуетът на Китай с трикратната световна шампионка Ху Иченг и Жанк Ксинксин, а третото – за представителките на Франция Лея Лабрус и Клея Брус. Украйна зае четвъртото място, а след българската двойка на финала останаха тези на Турция, Канада и САЩ. Най-добрата българска състезателка в скоковете на батут записа и още един финал в Световната купа.
Заедно с Калоян Петров от „Имидж“ (Русе) Христина участва в дисциплината смесен синхрон, която от тази година е включена в кръговете от Световната купа. С резултат от 44.250 точки двамата заеха осма позиция в пресявките, а във финала се наредиха на шесто място.

В индивидуалните скокове на батут Христина Пенева стигна до полуфиналите. Състезателката на „Акро-арт“ получи 20-та оценка в квалификациите от общо 47 състезателки – 52.710 точки. Марияна Узунова (Шампион, Сливен) завърши 32-а с резултат от 49.770 точки.
В международния турнир за момчета, момичета, юноши и девойки две състезателки на „Акро-арт“ представяха България – Делина Михайлова и Сияна Павлова. Те скачаха във възрастовата група на 13-14-годишните. В индивидуалната надпревара Делина записа пети резултат в квалификациите – 86.740 точки. Сияна остана 14-та.
Във финала Михайлова се пребори за бронзовото отличие с резултат от 46.890 точки. Първо и второ място заеха представителки на домакините, а другата българска състезателка стигнала до финала – Кристина Колева (Стара Загора), се класира на пето място.


Култура
Гран При, 4 първи и 3 специални награди за пианистките на МК „Весела“


Четири млади пианистки от Музикален клуб „Весела“ постигнаха изключителен успех на Международния конкурс „Вивапиано“, който се проведе на 5 и 6 април в концертните зали на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София.

Адриана Кънева (11 клас), Полина Флориду (10 клас), Ай Хасегава (9 клас) и Мира Русинова (8 клас) завладяха сцената със своите музикални изпълнения, които впечатлиха международното жури и им донесоха блестящи отличия – четири първи награди, три специални отличия и най-високото признание на конкурса – Гран при.
Всички четири участнички спечелиха първи награди с почти максимален брой точки, което ги нареди на върха в класирането на техните възрастови групи. Техният успех е поредното доказателство за високото ниво на подготовка и вдъхновената работа под ръководството на клавирния педагог Весела Пенева.
Носителката на Гран при – Адриана Кънева, заслужено бе отличена с най-престижната награда на конкурса. Това признание ѝ отваря възможността да се изяви като солист със симфоничен оркестър. Освен това, Адриана бе удостоена и с две специални награди: „Андрей Стоянов“ и наградата на Съюза на българските композитори.
Ай Хасегава, която съчетава с лекота музиката с успехи в химията и математиката, получи една от специалните награди – покана за концертно участие в Люксембург. Талантът и многопосочните й умения са истинско вдъхновение.

Полина Флориду впечатли журито със своя сценичен опит и умело подбран нов репертоар. Нейната конкурсна програма й донесе заслужена първа награда, която е резултат от труд, вдъхновение и артистичност.

Мира Русинова, която участва в музикални конкурси едва от една година, показа завидна подготовка и талант, като спечели първа награда с най-високия бал в своята възрастова група – 97 от възможни 100 точки!
„Невероятна е радостта ни от постигнатия прекрасен резултат и високата оценка, която журито даде за представянето на нашия музикален клуб“, сподели преподавателката Весела Пенева. „Щастие за мен и децата е да видим плодовете на вложения от нас труд! Момичетата за мен са истински герои, защото за всяко музикално състезание са необходими много, много качества, освен стабилната подготовка. Аз се гордея със своите възпитаници и искам да поздравя най-специално и сърдечно новите четири победителки от конкурса „Вивапиано“-2025, както и семействата им, които безрезервно ги подкрепят! Без съдействието на родителите, този успех би бил немислим!“, добави още тя.


-
Новинипреди 7 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 7 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 6 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 7 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Кримипреди 3 дни
Закопчаха тревненец заради близо килограм и половина марихуана
-
Новинипреди 6 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка
-
Новинипреди 6 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Културапреди 3 дни
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април