Свържи се с нас

Култура

Габрово под прожекторите на Международния фестивал BGMOT

Published

on

снимка: Община Габрово

Карнавалната седмица започна с откриването на седмото издание на Международния фестивал на спектаклите за един актьор „BGMOT’18”. От 14 до 19 май карнавално Габрово е и театрално средище на актьори, режисьори, драматурзи, публика и любители на сценичното изкуство.

Приветствие към публика, жури и театрали отправи заместник-кметът на община Габрово Нела Рачевиц по време на официалното откриване. Директорът на ДТ „Рачо Стоянов“ Невена Митева сподели какво е значението на фестивала за града и какво прави фестивала значим – умението само най-добрите актьори да привличат публики на своите моноспектакли.

снимка: Община Габрово

А какво най-много подхожда на едно откриване – спектакъла „Откриването“ на Ники Сотиров, с режисьор Бойко Илиев и хореографи Теодора Стефанова и Ники Сотиров. По думите на актьора публиката съпреживя най-голямата си любов или най-ужасната си катастрофа, защото в театъра всичко е възможно, наред с цялата палитра от чувства и емоции, които преплитат човешкото битие.

Програмата на фестивала е съставена равностойно от български и чуждестранни спектакли. Фестивалът BGMOT цели да обмени идеи в областта на монодрамата, да разшири аудиторията си и да привлече нови публики, да представи българските актьори пред чуждестранните им колеги.

Невена Митева е селекционер на българските представления, а Нина Мазур от Германия на чуждестранните заглавия, които ще бъдат представени. От страната са поканени за участие: Ива Тодорова с моноспектакъла „Приятно ми е, Ива” и Захари Бахаров – с „Чамкория” от Театър 199, Яна Маринова – с „Глас“ от НБУ, Иван Юруков – с „Пилето, което казва ку”, Петър Тосков – с „Тосковиада”, Димитър Бакалов – с „Шегите, които Бог си прави” и Ованес Торосян с авторския моноспектакъл „Нarlem shake”

снимка: Община Габрово

Чуждестранните представления включени в афиша са: „Дивачката” – Тяса Ферме – Ню Йорк, САЩ, „Еленчето” – Бела Киквадзе – Озургети, Грузия и „Моят добър приятел (Пушкин)” – Игор Ларин – Санкт Петербург, Русия.

Журито е международно и в него се включват изтъкнати театрални творци – театроведи, режисьори и актьори. Тази година в състава му са Краси Филипова – България, Габриел Попеску – Румъния и Лудвиг Арутюнян – Армения.

Поканени като гости, селекционери и продуценти са Габриел Попеску (Румъния), Нина Мазур (Германия), Мохамед Ал Афкам (ОАЕ), Тобиас Бианкони (Швейцария) и генералния секретар на Международния театрален институт към Юнеско – ITI.

Международният фестивал на спектаклите за един актьор „BGMOT“ съществува от 2006 г. и е част от веригата на ЮНЕСКО – ITI. В журито му постоянно присъстват двама чуждестранни и един български театрален критик.

В богатия му афиш са показвани постановки от: България, Русия, Украйна, Швейцария, Босна и Херцеговина, Сърбия, Румъния, Македония, Косово, Германия, Израел, Литва, Италия, Албания, Словакия, Хърватия и други. От българските актьори, носители на наградите на фестивала са: Татяна Лолова, Невена Мандаджиева, Илка Зафирова, Тодор Колев, Велко Кънев, Йорданка Стефанова, Николай Урумов, Мариус Донкин и Елена Атанасова. От чуждестранните са били отличени актьорите: Ирина Клишевска (Украйна), Александър Рубиновас (Литва) и Андре Мошой (Германия).

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица