Свържи се с нас

Новини

Ценкочоковщината на общинско ниво е проекция на случващото се на национално

Published

on

Г-н Цветан Цветанов прояви някаква милиционерска бдителност, като успя да разкрие това, че президентът Радев ще извади България от НАТО и ЕС. За мен беше впечатляващо, че той беше единственият участник в този Консултативен съвет по национална сигурност, който успя да разкрие това и да информира обществеността. Това е тема, по която има много широко съгласие в българското общество и ако някой действително реши да работи в тази посока, това ще бъде забелязано от много политически сили и в България, и извън България.

Това заяви в предаването „Тази сутрин“ по bTV Петър Курумбашев, член на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент.

Курумбашев коментира и участието на „Обединени патриоти“ в управлението на държавата. „Когато Волен Сидеров участва с подкрепата си в съставянето на кворума в Народното събрание при управлението на БСП, това е вредно. Но когато патриотите подкрепят ГЕРБ, това е нещо прогресивно.“


Според евродепутата е много по-интересно кой друг е част от това управление, тъй като е повече от очевидно, че към момента единствената реална опозиция в парламента е БСП.

„Групата на БСП в парламента има съвсем ясни действия, с които показва как изглежда управлението на ГЕРБ както в София, така и в Галиче“, каза Курумбашев. „Кандидатът на БСП за предстоящите там избори на 20 май е човекът, чиито три автомобила бяха запалени. Запалено бе и заведението на основния свидетел по делото за въпросните палежи. Подставеното лице на Ценко Чоков за предстоящите избори е кандидат, подкрепен от ГЕРБ. Искам да попитам колегите от ГЕРБ дали намират за евроатлантическо или европейско да се подкрепя кандидат, който е близък до Ценко Чоков? И изобщо намират ли за нормална „ценкочоковщината“, защото за мен тя е една проекция на общинско ниво на това, което се предлага на национално ниво.“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица