Свържи се с нас

Новини

Шест момичета от НАГ работят към Ученическия институт на БАН

Published

on

Отляво надясно: Мария, Андреа, Габриела, Виктория с акад. Кендеров

Мария Големинова, Андреа Ангелова, Тереза Колева, Виктория Кирова, Габриела Савчева и Марчела Драганова от паралелките по История в Националната Априловска гимназия са първият ученически екип в Габровска област, който се занимава с истинска научна работа в хуманитарната област.

Всички участници в семинара,, организиран от Ученическия институт на БАН, в една от залите на Центъра за подготовка на ученици за олимпиади в София. Заедно с габровските момичета (вдясно на снимката) са и изследователските екипи от Национална гимназия за древни езици и култури, Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“- Варна, ПГТ „Д-р Васил Берон” – Велико Търново и др.

В началото на октомври миналата година преподавателите по История и цивилизации в НАГ Пенка Петрова и Силвия Стоянова регистрираха малка изследователска общност към Ученическия институт на БАН, в която са включени и шестте момичета от X в и XI в клас.

Темата на ученическото проучване е „Габровските учители и техният принос за обществено-политическото, културно и икономическо развитие на България през XIX век”.

Идеята за нейното формулиране принадлежи на Даниела Цонева, уредник в Регионалния исторически музей – Габрово, която помогна на екипа при подготовката на библиографската справка.

Целта на изследването, според г-жа Петрова, е насочена не толкова към учителя като преподавател, а по-скоро към неговата личност:

„Габровските учители Иван Гюзелев, Райчо Каролев, Тодор Бурмов например, имат принос в изграждане основите на младата българска държава.

Учителят Васил Карагьозов се реализира и като политик, и като индустриалец. Христо Цокев преподава чертане и рисуване в Главното мъжко класно училище в Габрово, но историята отрежда на творбите му място в златния фонд на Националната художествена галерия.

И десетки още примери… Тоест с нашия проект показваме учителите един път като книжовници, просветители, автори на учебници и научни трудове и от друга страна – като политици, общественици, хора, градили читалища, библиотеки, просветни дружества, театрални салони…

Мотивът, който движи нашия екип, е свързан с уронения днес престиж на професията.

Ние сме амбицирани да докажем и покажем, че учителят винаги, независимо от епохата, е активен участник във всички сфери на живота и най-често – уважаван авторитет и лидер в общността. И не само през Възраждането.

Мога да дам примери от нашето съвремие – математикът от Априловската гимназия Иван поп Иванов е основател на хора при храм „Успение Богородично”, учителят по литература Петко Златев е уважаван книжар.

Проектът ни дава възможност да преосмислим познати на историята факти и да ги погледнем от друг ъгъл, водени от идеята, че учителят е една последователна, творческа личност, която носи високо призвание – да гради.”

Този месец младите габровски изследователи участваха в семинар, организиран от Българска академия на науките и ръководен от акад. Петър Кендеров.

Десет екипа от цялата страна представиха свои идеи и разработки, учиха как се работи ефективно в група, как се представя изследователски проект, получиха ценни съвети от доц. Ергюл Реджеб и доц. Евгения Сендова.

„Разработката на екипа от НАГ предизвика интерес сред участниците в семинара, споделя Пенка Петрова. Академик Кендеров си спомни за Габрово с добро чувство и сподели отлични впечатления от работата си с Димитър Жечев и неговата учителката по математика Мария Атанасова. Много добро впечатление на академичните среди направи и една от нашите ученички.

На въпрос имат ли живи наследници габровските учители, които проучва, момичето отговори:

„Да, мен ме е учила далечна племенница на Тодор Бурмов – г-жа Стела Димитрова и за да съм в Априловската гимназия, го дължа на нея.”

До септември шестте момичета трябва да представят изследването си в обем от 50 страници, за да бъдат одобрени за участие в научната сесия на УчиБАН през ноември.

Според правилата на Ученическата академия авторите на отличените разработки получават достъп до библиотечни и научноизследователски ресурси, с които разполага БАН, както и научно ръководство за насърчаване, развитие и израстване в избраната област.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция

Published

on

141 кг тютюн без акцизен бандерол бе иззет в Севлиево, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В периода от 20 до 31 март на територията на област Габрово се проведе специализирана полицейска операция, имаща за цел противодействие на нелегалното разпространение на акцизни стоки без бандерол.

В акцията се включиха служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“, РУ-Севлиево, РУ-Дряново, РУ-Трявна и екипи на Агенция „Митници“.

За посочения период бяха извършени проверки на 18 търговски обекта, 22 автомобила и 4 лица. В хода на полицейската операция бил проверен и лек автомобил “Сеат Алхамбра“, управляван от 36-годишен мъж от Добрич.

В товарния отсек на превозното средство били открити 14 чувала, с общо 141 килограма нарязан тютюн за пушене, който бил без валиден български акцизен бандерол. Контрабандната стока била иззета.

По случая е заведена преписка за извършено престъпление по чл.234 от Наказателния кодекс.

Зареди още

Новини

„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА

Published

on

Пореден важен мач предстои днес, 3 април, за отбора на „Янтра“. В двубой от 29-я кръг на първенството във Втора професионална лига „ковачите“ ще приемат дублиращия състав на ЦСКА. Срещата е на стадион „Христо Ботев“ с начален час 17.00.

Габровският тим ще се опита да продължи добрата домакинска серия от началото на пролетния полусезон. В изиграните три мача у дома от началото на 2025-та момчетата на треньора Тодор Киселичков имат три победи – над „ЦСКА 1948“-2, „Ловеч“ и „Спортист“ (Своге), в които реализираха общо 10 гола и получиха 2.

След победата навън и над „Фратрия“ в изминалия кръг, „Янтра“ се доближи само на 3 точки от четвъртата позиция, осигуряваща участие в бараж за влизане в Първа лига. Тя се заема в момента от отбора на „Дунав“ (Русе), който в предстоящия кръг ще има трудно гостуване на „Етър“ във Велико Търново.

Със същия точков актив като „Янтра“, на шеста позиция е тимът на „Беласица“, за когото предстои домакинство на борещия се за оцеляване „Спортист“ (Своге). Отборът на ЦСКА-2 също се представя убедително през пролетта и е само на 3 точки от „Янтра“ в подреждането, на временната 8-ма позиция. Важно е да се отбележи, че „армейците“ все още нямат допуснато поражение в първенството от началото на 2025-та, като в изиграните 7 кръга от втория полусезон записаха четири равенства и три победи.

Най-гръмкия успех на „червените“ беше победата с 4:1 над „Пирин“ в Благоевград в 24-я кръг. Начело на тима от столицата е Владимир Манчев, който в кариерата си на футболист е носил и екипа на „Янтра“ през сезон 1997/1998. За габровския тим той има изиграни 16 мача и е реализирал 3 гола.

В „Янтра“ няма наказани играчи за предстоящата среща. Двубоят ще пропуснат възстановяващите се от травми Тони Иванов, Ивайло Михайлов и Димитър Видев. Ръководството на мача малко странно е поверено на столична съдийска бригада. Главен арбитър на двубоя ще бъде Любомир Вушовски с асистенти Мартин Михайлов и Ангел Станчев. За четвърти съдия е назначен Христофор Петков от Ловеч. Делегат на мача ще бъде Огнян Златков от Пловдив, а съдийски наблюдател – Йордан Гулев, също от Пловдив.

Габровските футболисти ще разчитат на своя 12-ти играч и очакват сериозна подкрепа от трибуните. Билетите за срещата вече са в продажба във фен магазина на клуба и в мрежата на eventim.bg. За публиката ще бъдат отворени и двата входа на стадиона – традиционният северен (откъм стълбите) и горният южен.

Зареди още

Новини

Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев

Published

on

Данаил Лалев беше преизбран за председател на Народно читалище „Развитие-1870”. Изборът бе направен единодушно по време на общото отчетно-изборно събрание на културната институция, състояло се на 27 март 2025 г. Това е пети мандат на доверие за Данаил Лалев, който е и зам.-председател на Съюза на народните читалища в България.

Той председателства читалищното Настоятелство през периода 2022-2025 г. и в предишен последователен тригодишен мандат в периода 2009-2019 г. Данаил Лалев е носител на редица отличия – почетен знак на Президента на Републиката, почетен знак „Златен век – печат на цар Симеон Велики” от министъра на културата Найден Тодоров, грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.

„Читалище „Развитие” е сред водещите културни институции в България и вярвам, че ще продължи да бъде крепост на духовността, изкуството и културата! Благодаря на ръководството на читалището, секретаря Десислава Димитрова, административния и творчески колективи за постигнатите цели и успехи. За тези три години успяхме да надградим постигнатото, да създадем отлична финансова дисциплина и да обединим екипа, който да работи със сърце и душа. Заедно ще продължим да предаваме традициите, да възпитаваме в духовност и изкуство, да пазим най-красивото лице на родолюбието. Нашето читалище е модерна съвременна институция и люлка на новите културни ценности”, каза в обръщението си, след гласуваното доверие, председателят Данаил Лалев.

Изключително успешен беше мандат 2022-2025 година под председателството на Данаил Лалев. Постави се началото на редица значими инициативи, дейности по модернизиране на материалната база и активи, реализираха се проекти, затвърдиха се партньорства, привлякоха се нови съмишленици за развитието на културата в община Севлиево.

Безспорно най-големият успех за читалището през този период на управление, след пандемията от коронавирус, е спечеленият проект „Събудители – отново заедно” по „Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество” към Национален фонд „Култура” на стойност над 43 750, 00 лв. В резултат на всички проектни събития, мероприятия, инициативи читалището успешно затвърди мястото си на културен институт в община Севлиево, приобщаващ децата, младите хора и любителите на изкуствата към традициите, съвременните културни достижения, развивайки таланти. Успешно се реализира ландшафтният проект „Развигор” за естетизация на парковата среда, намираща се в непосредствена близост до сградата на читалището, което създаде хармония между архитектурата, културната институция и природните форми.

Парк „Развигор” – зеленият оазис с декоративни арт пластики, се реализира по идея на читалищното ръководство с финансовото партньорство на Община Севлиево и Сдружение с нестопанска цел „Хоталич”. В периода 2022-2025 г. се постави началото на значимо за фотографската гилдия събитие – проект „Фотографски срещи Севлиево – „ИСТОРИИ В КАДЪР…”. Всяка година форумът създава поредица събития: откриване на изложби, уъркшоп на открито, прожекции на документални филми, срещи с цел обмяна на опит с професионални фотографи. Читалището продължи да бъде инициатор, домакин и организатор на престижните национални изяви – Национален фестивал на любителските театри за деца „Вълшебникът театър” и Национален събор на групи за български народни хора „Северняшки гайтани”.

Неизброими са реализираните концерти, класови продукции, открити уроци, театрални представления, спектакли, изложби, литературни четения, събития от читалищните школи, състави и клубове. Осъществени са национални и международни изяви, участия извън пределите на България и форуми на световно ниво. В последната година от мандат 2022-2025 г. Читалището получи одобрение като обществена сграда за въвеждане на мерки за енергийна ефективност – саниране, с безвъзмездни средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, финансиран от Европейския съюз – проект на Община Севлиево.

А всичко това са все значими успехи за хората, създаващи изкуство и култура, плод на много работа, мисъл и голямо сърце, утвърждавайки мисията, авторитета, престижа и характера на местното живо съкровище – Читалище, достойното и гордо туптящо сърце, душата на общността. Значителен е приносът за развитието и имиджа на институцията и на председателя Данаил Лалев.

Не е възможно да се изброи всичко, осъществено през тези години по инициатива, със спомоществователството, на г-н Лалев – с много безвъзмезден труд и отделено време, с лични средства и лобиране пред дарителите, с изградено партньорство с Общинското ръководство и бизнеса, с грижа и внимание към членовете на читалището, проблемите и успехите. Зад всичко това има любов към читалището с мисъл не само за неговото настояще, но и за неговото бъдеще. По време на отчетно-изборното събрание бяха избрани и нови членове на Настоятелството.

Част от екипа в новия мандат 2025- 2028 г. са Емилиян Маринов – изпълнителен директор на „Делта Стар” АД, председател на читалището в периода 2019-2022 г., Николина Николова-Генова – адвокат, с дългогодишен юридически опит в общинска администрация и частна практика, Мирена Станчева – учител и дългогодишен служител в Община Севлиево с административен опит с пряк ресор – дейност на читалищата, и Алфидин Ахмедов – професионален режисьор и директор на Държавния куклен театър в Габрово, възпитаник на читалищната актьорска школа, с опит в областта на професионалните сценични изкуства. Пореден мандат на доверие получиха председателят на Проверителната комисия на НЧ „Развитие-1870” Николай Петров и членовете: Златка Маринова и Румяна Филева.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица