Свържи се с нас

Култура

Годишнината на НМО ще бъде под патронажа на Министерството

Годишнината на Националния музей
на образованието – под патронажа
на Министерството на образованието и науката

Published

on

снимка: НМО – Габрово

Министър Красимир Вълчев прие предложението на Националния музей на образованието в Габрово всички инициативи, по повод 45 години от създаването на НМО – наследник и продължител на първия Държавен училищен музей от 1905 година, да преминат под патронажа на Министерството на образованието и науката.

Това стана ясно на работна среща с директора на музея Мая Карагьозова и началника на Регионалното управление на образованието – Габрово Георги Маринов. Г-жа Карагьозова уведоми министъра, че музейните събития, свързани с годишнината, ще носят логото за визуална идентичност на Европейската година на културното наследство.

Срещата се проведе в НМО – Габрово, в рамките на двудневното посещение на министъра в Габровска област. Гостът потвърди присъствието си на 18 май, когато ще бъде кулминацията на музейните инициативи, под знака на годишнината.

снимка: НМО – Габрово

Новината за патронажа и гостуването на министъра на образованието на 18 май беше съобщена лично от г-н Вълчев на кмета на Община Габрово Таня Христова в присъствието на г-жа Карагьозова. Това стана след работна среща с директори на детски градини и училища от Габровска област в ритуалната зала на Община Габрово, на която беше поканено и ръководството на музея.

По време на визитата в НМО г-н Вълчев и г-жа Карагьозова обсъдиха работния проект за основен ремонт, реставрация и модернизация на старата сграда на Национална Априловска гимназия – Габрово и Национален Музей на образованието – Габрово, както и нуждаещите се от спешен ремонт сутеренни помещения в музея.

снимка: НМО – Габрово

Преди деловата част гостът се запозна с постоянната експозиция и остана впечатлен от музейния разказ за историята на българското образование и показаните културни ценности. С особен интерес той разгледа експонатите, свързани с училището през Възраждането – дивит, пинакида, табла за писане, калем, псалтир, часослов.

Впечатли го красивото оформление на монографията на Калайдович „Иоанн екзарх Болгарский“ (1824), възрожденската училищна книжнина, първите български географски карти, използвани в училище.

снимка: НМО – Габрово

Г-н Вълчев се задържа и пред витрините с документи – закони, наредби, правилници, носещи подписа на неговите предшественици назад във времето – Иван Гюзелев, Константин Иречек, Райчо Каролев, Константин Величков, Иван Шишманов…

Директорът на Музея запозна министъра с инициативите, които ще преминат под знака на годишнината – национална дарителска кампания, издаване на хроника за началото на музейно-училищната традиция през 1905 г. и нейното възстановяване през 1973 г. със създаването на Националния музей на образованието, нова външна експозиция „Алея на знанието“, конференция с международно участие „Музеите и училищната история“, два тематични цикъла събития през май и ноември, както и с първите стъпки на Център „Музейно училище“ – партньорска инициатива на музея с РУО – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Култура

Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“

Published

on

По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.

Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.

В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.

Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.

Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика.  Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица