

Любопитно
Броени дни до началото на Gabrovo Game Jam

снимка: Община Габрово
Броени дни остават до началото на Gabrovo Game Jam – 26 – 28.01.2018 г.
Начало е на 26.01.2018 /петък/ 17:00 ч. , а мястото – Музей „Дом на хумора и сатирата” http://ggj.unriddle.it/http://www.humorhouse.bg.
Всяка година в края на януари се провежда най-голямото световно състезание за разработка на компютърни игри – Globаl Game Jam (www.globalgamejam.org). И тази година Габрово ще бъде част от това интересно и популярно събитие. Основен организатор и домакин e Домът на хумора и сатирата, а събитието отново е подкрепено от местния бизнес и партньори.
В дните 26 – 28 януари Музеят ще събере на едно място програмисти, художници, аниматори, писатели, любители на настолните и компютърни игри. Обединени в отбори, те ще трябва да разработят компютърна или настолна игра до ниво прототип, след което да я качат в платформата на Globаl Game Jam.
На местно ниво игрите ще бъдат оценени от жури в състав: Маргарита Доровска – директор на Дома на хумора и сатирата, д-р Светослав Косев – заместник-декан във Факултета по изобразително изкуство към Великотърновския университет, д-р Божидар Станчев – експерт по тoпология на 3D модели, преподавател в Шуменския университет.
Оценяването ще става по стандартни критерии, а това което ще търси журито и ще донесе бонус точки на отборите са сюжети и персонажи в игрите, близки до Габрово и габровци – находчиви и пестеливи, предприемчиви, с много чувство за хумор, както и присъствието на отличителни символи на града.

снимка: Photo Place Club
Организаторите на Gabrovo Game Jam предвиждат и паралелно събитие за деца, които да разработят настолни игри. Подробности за детската програма на хакатона очаквайте през идната седмица.
Всяка година организаторите определят тема, върху която се разработват графичните визии на игрите и игровата логика. През изминалата година участниците се „понесоха” по „вълни”, а каква ще бъде тазгодишната тема, ще се разбере в 17 часа на 26 януари, официалният старт на хакатона в над 90 държави по целия свят.
Всяка година GlobalGameJam предлага т.нар. отличители (от англ. diversifiers) – допълнителни условия и ограничения, които не са задължителни, но могат да помогнат на една игра да изпъкне. Примери за подобни отличители са: играта да може да се играе с една ръка; играта да няма графика или текст, а да възпроизвежда само звуци; героят, с който може да се играе да се движи само напред и никога назад; историята на играта да използва художествени творби, чиито авторски права са изтекли през последната година.
Ако любителското Ви или професионално поприще е в тези области, не пропускайте да се регистрирате до 20 януари за участие на сайта на събитието http://ggj.unriddle.it/. Там са посочени всички подробности и условия, а ако желаете елате като публика. Освен среща със състезателите ще може да разгледате и експозициите разположени на четирите етажа. Всичко това на цената на стандартна входна такса.

снимка: Община Габрово
Игрите са познати на човечеството от дълбока древност, но не са присъщи само за хората. Животните също играят. Например котките, които обичат да си побутват кълбо прежда или кучетата, които обичат да гонят хвърлена пръчка. Игрите са съществена част от живота както на индивида, така и на семейството и общността. Човек посяга към тях в свободното си време за отмора и забавление или ги използва с точно определена цел. Светът на игрите е необятен. Те се играят от хора на различни възрасти – индивидуално, индивидуално в група, в отбори, както в реалното, така и във виртуалното пространство. Основни компоненти на играта са нейните правила и цел. А най-известните и неписани правила са – удоволствието и забавлението. Игрите включват умствено или физическо стимулиране, а често и двете. Много игри спомагат за развиване на практически умения, стратегическа мисъл и похвати, други се използват с образователна цел. Безспорно през последните две десетилетия компютърните и видео игри са взели превес над традиционно познатите игри на XX век, като домино, дама, реми, но и са предизвикателство за популярността на спортните игри. С динамичното развитие на технологиите и тяхната достъпност все повече хора играят на своите персонални устройства. Много от компаниите, които разработват мобилни приложения – сюжетни игри, залагат на хумористичния елемент и смеха, защото така човек най-лесно се разтоварва. Настолните игри също се развиват динамично и намират свои верни почитатели на различни възрасти. Екип от музея също ще се включи в предизвикателството на Gabrovo Game Jam със задачата да измисли и изработи прототип на уникална настолна игра, която да популяризира и тренира играещите в традициите на габровския хумор.
За повече подробности следете сайта http://ggj.unriddle.it/ или страницата в социалните мрежи: https://www.facebook.com/events/1635321370098067/
Партньори на събитието са: Община Габрово, Великотърновски университет „Св.Св. Кирил и Методий”, Технически университет – Габрово, PhotoPlace club Габрово, ЦДГ „Явор”.
Спонсори: ВЕДА Консулт, Обществен Клуб Фурна, ЕТ МИГ Мирослав Стойчев.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста