Свържи се с нас

Култура

Национален конкурс „Мартеници от гайтан“

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Регламент
организиране и провеждане на
Национален детски конкурс „Мартеници от гайтан”

За първи път Етнографски музей на открито „Етър” обявява Национален детски конкурс „Мартеници от гайтан”, в който могат да се включат деца и подрастващи до 18 години. Гайтанът е плетен вълнен шнур, използван за украса на българското народно облекло.

Широкото му използване води до механизация на процеса на плетене, чрез въвеждането в употреба на гайтанджийските чаркове.

Такива чаркове, както и целия процес на изплитане на гайтан, днес могат да се видят в действащата Гайтанджийска одая в ЕМО „Етър”. Съвременните възможностите за употреба на гайтана са разнообразни.

Той намира приложение при декорацията на дрехи, пана, бижута, а защо не и при изработка на един толкова български обреден символ, какъвто е мартеницата.

I. Цели

• Обогатяване знанията за първомартенската обредност.
• Провокиране на интерес в участниците да се запознаят с предназначението на гайтана в миналото и приложението му днес.
• Насърчаване творческите способности и фантазията на младите хора при изработката на мартеници.
• Формиране на естетическо мислене.

II. Условия

Конкурсът се организира от Етнографски музей на открито „Етър” – Габрово.

Конкурсът е национален. В него могат да се включат както индивидуални, така и групови участници.
Мартениците за конкурса трябва да бъдат изработени от гайтан или той да бъде комбиниран с други материали. Кратко ръководство за работа с гайтан може да намерите на https://www.facebook.com/etar.children/-

Мартениците за конкурса, придружени с имена на участниците, възраст, клас, име на училище / клуб, читалище /, адрес, телефон за контакт, активен email се изпращат на адрес: Габрово 5309, ул „Ген.Дерожински” 144, Етнографски музей на открито „Етър”, за конкурс „Мартеници от гайтан”.

Отличените в конкурса мартениците остават за фонда на музея. Всички останали се включват в благотворителен базар. Събраните средства ще бъдат дарени на инициативата „Българската коледа”, провеждана под патронажа на Президента на Република България.

По време на конкурса ще бъдат организирани творчески работилници за изработване на мартеници от гайтан в Център „Българка” по предварителна заявка. Таксата за участие е 2 лв на дете.

Гайтан може да бъде закупен или поръчан в ЕМО „Етър” на телефон 066/801 840. Предлагаме гранчета бял гайтан с дължина до 14 м и червен, син, зелен, жълт, кафяв и черен гайтан с дължина до 13 м. Цената на едно гранче е 6 лв. Има възможност на закупуване на половин гранче (около 7 м.) на цена 3 лв. Гайтан се предлага до изчерпване на количествата. Доставката е с куриер с наложен платеж.

III. Журиране

Мартениците се преглеждат и селекционират от тричленно жури. В него влизат: председател – майстор на изделия от гайтан и двама музейни специалисти от ЕМО „Етър”.

Критерии при журирането:

Оригиналност на мартеницата.
Сложност на орнаментиката.
Прецизна работа с гайтана.

Награди:

Връчват се в две категории – индивидуална и групова, от първо до трето място.

Победителите получават диплом за участие, годишни абонаментни карти за посещение на ЕМО „Етър” и предметни награди.

Допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.

IV. График на конкурса

Начало на конкурса 15 януари 2018 г.
Краен срок за приемане на мартениците 15 февруари 2018 г.
Провеждане на творчески работилници 15 януари – 15 февруари 2018 г.
Журиране 16 – 19 февруари 2018 г.
Благотворителен базар 20 февруари – 5 март 2018 г.
Награждаване 1 март 2018 г.

За повече информация:

Любомира Иванова
Тел.: 0884 772415; 066/810560
e-mail: l.ivanova@etar.bg

Галя Кръстева
Тел.:0884 345432; 066/810565
e-mail: g.krasteva@etar.bg

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица