

Новини
Делото на Априлов и неговите последователи е живо и днес

снимка: Борис Петков, фоторепортер на „Габрово Нюз“
На 14 януари отбелязваме 183 години от откриването на първото взаимно светско новобългарско училище в родния ни град Габрово. Негов вдъхновител, благодетел и организатор е нашият именит съгражданин Васил Априлов.
Той успява да обедини усилията на редица габровци – родолюбци и дарители, живеещи в Одеса и Букурещ, да привлече към благородното дело габровската община и с тяхна помощ да постави основите на модерната българска просвета. Безспорният авторитет, двигател и инициатор на тази патриотична инициатива е Васил Евстатиев Априлов. Ако трябва с няколко думи да оценим неговото хуманно дело, то те биха звучали така: „Посветил себе си и своето състояние на българското образование“.
Роден в превратната 1789г., годината на Великата френска буржоазна революция, променила хода на историята и мисленето на хората, прогласила свободата, равенството и братството като основни човешки достижения, израстнал в занаятчийско Габрово и възпитан в добродетелите на Балканджиите, Васил Априлов посвещава живота си на „ползу роду”.
Получил високо за времето си образование в Москва, Брашов и Виена, преоткрил българския си корен и българите чрез книгата на славянофила Юрий Венелин „Древните и някогашни българи…”, заобичал сънародниците си, габровският просвещенец им подарява училище, подарява им мечта за едно по- светло и различно бъдеще.
По пътя към постигане на мечтата си нашият съгражданин обединява усилията на други патриоти, мислещи като него. Пръв е Николай Палаузов и одеските българи. Следват го Иван Бакалоглу, братя Мустакови, цариградските българи, жителите на Габрово. Всички те даряват средства – пари, труд, подкрепа и полагат основите на модерното българско училище, отворило врати и посрещнало първите си ученици на 2/14 януари/нов стил/ 1835г.
Пръв в модерното българско училище като учител влиза свещеникът Неофит Рилски. Усвоил модерния за времето взаимо – учителен метод, той преподава на своите ученици светски знания и ги подготвя за предизвикателствата на Новото време.
Възрожденски безкористно е родолюбието на нашите съграждани. С мисълта за „святата длъжност на патриота“ Васил Априлов и неговите съмишленици градят училището в отечеството си – Габрово, търсят и подготвят учители, клеймят гръкоманите, доказват нуждата от всеобхватно светско образование.
Априловият патриотизъм е съчетан с най-здрав демократизъм. За Априлов „школата е обща” и за учение в нея не се плаща „ни една пара”, училищният правилник е задължителен за всички, а училището се ръководи от народни избраници, които дават отчет пред учители, ученици и техните родители за делата си.
За няколко години след отварянето си взаимното габровско училище се превръща в притегателен център за българите от различни български краища, а по примера на училището се създават подобни школа в Копривщица, Пловдив, Елена и в десетки други селища. До Освобождението техния брой нараства до 1500. Началото е положено в Габрово.
Следват години на усилен труд, на утвърждаване на българското училище, на създаване на класни училища и Гимназии, сред които най-авторитетна е Габровската гимназия, чийто наследник е нашето училище. Полагат се основите на съвременния новобългарски език и литература, пораства самочувствието на българите, засилват се стремежите им към свобода и независимост, към създаване на българско отечество. И в основата на тази промяна стои Априлов и създаденото от него взаимно училище, учещо българчетата на патриотизъм и човешки добродетели.
Думите на благодетеля: „Имайте за свята длъжност да обичате отечеството си“, са живи и до днес, сочейки посоката на всеки млад човек, прекрачил прага на българското училище.
Всяка година, възпитаниците на НАГ отбелязват началото на модерната българска просвета. С успехите в учебната дейност, с постиженията си на олимпиади, конкурси и състезания, с присъствието си в културно-просветния живот на града и страната, те доказват, че делото на Априлов и другите благодетели и първооснователи е продължено и преосмислено днес, чрез тяхното ежедневие.
Честит празник, априловци!
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева