

Култура
Културен календар за януари

снимка: Община Габрово
4 януари
Витрини: 200 години от мъченическата смърт на преподобномъченик Св. Онуфрий Габровски (1786, Габрово – 4.01.1818) – светско име Матей Дечов
170 години от рождението на Христо Ботев, български поет, революционер и публицист (1848 -1876)
Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“
6 януари
Храмов празник на църквата „Свето Богоявление“
ЕМО „Етър” – вход свободен
14.00 ч. Екскурзоводна обиколка на изложбите „Кристо и Жан-Клод. Проекти” и „Роден в Габрово”
14.30 ч. Филмова програма: „Изкуството е за двама – Кристо и Жан-Клод“, автор Евгения Атанасова – Тенева, 2010; „Christo от България“, автор Евгения Атанасова – Тенева, 2015 г.
Музей „Дом на хумора и сатирата“
9 януари
17.30 ч. Представителна изложба от фонда на ХГ „Христо Цокев“
Художествена галерия „Христо Цокев“
13 януари
11.00 ч. Детско ателие – част от образователната програма към изложбите „Кристо и Жан-Клод. Проекти” и „Роден в Габрово” (с предварително записване). Ателието е подходящо за деца над 7-годишна възраст.
„Пейзаж-колаж“
14.00 ч. Екскурзоводна обиколка на изложбите „Кристо и Жан-Клод. Проекти” и „Роден в Габрово”
14.30 ч. Филмова програма: „Кристо на 75“, 2010 (автор на филма: Тома Томов)
Музей „Дом на хумора и сатирата“
14 януари
11.00 ч. „Принцесата и граховото зърно”
Държавен куклен театър – Габрово
15 януари – 15 февруари
Национален детски конкурс „Мартеници от гайтан“
„Работилница Майсторете ръчички“ – изработване на мартеници от гайтан, (с предварителна заявка)
ЕМО „Етър” – вход свободен
16 януари
19.00 ч. „Крадецът на праскови“ – гостува ДТ Разград, с участието на Юлиан Вергов
Драматичен театър „Рачо Стоянов“
18 януари
15.30 ч. „Зимни четения в библиотеката” – четене на народни приказки и приказки от любими писатели, с участие на доброволци
Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“
20 януари
14.00 ч. Екскурзоводна обиколка на изложбите „Кристо и Жан-Клод. Проекти” и „Роден в Габрово”
14.30 ч. Филмова програма: „Пътят към Портите“ (2005) и „Опакованият Райхстаг – 20 години по-късно“ (2016) (автор на филмите: Евгения Атанасова-Тенева)
Музей „Дом на хумора и сатирата“
21 януари
11.00 ч. „Хензел и Гретел”
Държавен куклен театър – Габрово
23 януари
17.30 ч. Изложба живопис „Йордан Попов. Отшелникът от Елена”, съвместно с ХГ „Борис Денев” и Музей гр. Елена
Художествена галерия „Христо Цокев“
24 януари
19.00 ч. Концерт на Габровски камерен оркестър „Избрано от публиката“, диригент Иван Стоянов, солисти: Ива Любомирова – флейта, Ангелина Манчева – сопран, Роберта Матели (Италия) – мецосопран. В програмата: произведения от Й. С. Бах, А. Вивалди, В. А. Моцарт, Росини, Бизе, Чайковски, Дворжак, Рахманинов, Димитър Ненов, А. Шнитке, Васил Казанджиев
Художествена галерия „Христо Цокев“
19.00 ч. „Михал Мишкоед”
Драматичен театър „Рачо Стоянов“
26 януари
13.00 ч. „Зимни приказки“ – литературно четене на приказки за зимата
Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“
26 – 28 януари
Gabrovo Game Jame /ggj.unriddle.it/
Музей „Дом на хумора и сатирата“
26 – 28 януари
Фестивал Здравей Здраве!
Художествена галерия „Христо Цокев“
27 януари – филмова прожекция
Зала „Възраждане“
28 януари
11.00 ч. „Приключения в парка”
Държавен куклен театър – Габрово
30 януари
19.00 ч. „Музика от златните години на суинга“ – концерт на Русенска филхармония и Варна суинг оркестра проджект
Зала „Възраждане“
Още през януари:
Регионален исторически музей – Габрово
Игра-пъзел „Открий съкровището”
Културна ценност за месец януари – Дневник на Георги Бочаров
Витрина на РИМ – Габрово в МОЛ-Габрово – 115 години от смъртта на Георги Попдимитров Бочаров (ок. 1855 г., Габрово – 16.01.1903 г.) – участник в национално-освободителното движение и обществен деец след Освобождението
Национален музей на образованието
Изложба „Неофит Рилски” – по повод 225 години от рождението на първия учител в Габровското училище
Тематичен кът „Учебниците на Неофит Рилски”
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева