

Култура
Музеят на образованието – партньор в Седмицата на кариерното ориентиране

снимка: НМО – Габрово
Националният музей на образованието се включи в седмица, посветена на кариерното ориентиране на учениците в Габровска област, под наслов „Дойдох. Видях. Избрах!“, която се проведе от 13 до 17 ноември.
Инициативата се организира от Областна администрация – Габрово, съвместно с Регионално управление на образованието и Център за кариерно ориентиране в Габрово.

снимка: НМО – Габрово
В отворената инициатива музеят е един от първите 15 партньори-домакини, които в продължение на пет дни приемаха групи ученици от IX и X клас, за да ги запознаят с различни професии в реална работна среда.
По решение на ръководството на НМО посещенията на учениците се проведоха на принципа на индивидуалния и диференциран подход. Професионалната „екскурзия” беше съобразена със спецификата на музея от една страна и с профила на гостуващото училище, от друга.

снимка: НМО – Габрово
Богатият спектър от възможности за професионална реализация в НМО се определя от факта, че той е единствената културна и научна организация, която съхранява и популяризира движими културни ценности, свързани с историята на българската просвета и образование, и едновременно с това е специализирано обслужващо звено към Министерството на образованието и науката.
НМО е съвременен тип музей, който прилага в работата си новите компютърни и информационни технологии. Тази специфика беше показана селективно и съобразена с отделните групи (10-12 ученика) в зависимост от това дали са от общообразователно или професионално училище. Този подход допринесе за ефективното участие на музея в инициативата „Дойдох. Видях. Избрах!“.

снимка: НМО – Габрово
Например групата от Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов”, където има специалности „Екскурзоводство” и „Туристическа анимация”, беше запозната приоритетно с работата на екскурзовод-аниматорите в музея.
Учениците от Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев” и Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади” – с длъжностите, които покриват дейностите в направление „Информационно осигуряване, комуникации и мултимедийно студио” (Мултимедиен специалист, Графичен дизайнер, Връзки с общественността, дейността на уредниците, свързана с дигитализацията на фондовете).

снимка: НМО – Габрово
За участниците в Седмицата на кариерното ориентиране, които са с хуманитарен профил (СУ „Райчо Каролев”, СУ „Отец Паисий”, Национална Априловска гимназия), акцентът беше насочен предимно към длъжностите Музеен педагог, Уредник, Екскурзовод.
Всички групи имаха обща презентационна част за запознаване с музея чрез 10-минутен филм за неговото създаване и развитие.

снимка: НМО – Габрово
Всеки един участник имаше възможността да се срещне с отделните служители, да задава въпроси, свързани с характера на работата, с личната мотивация, с творческото развитие и кариерната перспектива.
Участниците в „Дойдох. Видях. Избрах!“ попълниха анкетни карти за обратна връзка след посещението, които следват замисъла на наслова – какво са видели и какво биха избрали.

снимка: НМО – Габрово
Резултатите от анкетите в НМО, графа „избрах”, са в полза на съвременния музей и въвеждането на новите технологии във фондовата и експозиционната дейност и работата с публика. Над 70% от анкетираните избраха професии, свързани с направление „Информационно осигуряване, комуникации и мултимедийно студио”.
На второ място са предпочитанията, свързани със събирателската и научноизследователска дейност (уредници) и на трето (с незначителна разлика от второто място) – работата на екскурзовод-аниматорите и музейния педагог.

снимка: НМО – Габрово
Умението да ръководи екип, който пази съкровище от близо 200 000 единици, привлече ученичка от природонаучен профил и тя избра длъжността Директор.
В първия етап на Седмицата на кариерното ориентиране, която ще продължи и в други общини на областта, участваха 15 фирми, организации, културни институции, здравни заведения и други.
При старта на Седмицата областният управител на Габрово Невена Петкова обяви, че инициативата ще се разширява по обхват, сфери на дейност и ученици.

снимка: НМО – Габрово
Различното от други дейности, свързани с кариерното ориентиране, е, че тази Седмица е изградена върху желанието на учениците. Направено е предварително проучване през октомври сред IX и X класове във всички училища в Габрово и 835 ученика са отбелязали в кое направление имат желание да се развиват и кое реално работно място искат да посетят и опознаят.
След приключване на Седмицата всички участници – организатори и домакини, ще обсъдят резултатите от нея. Те ще бъдат представени и на 22 ноември в Брюксел по време на втора Европейска седмица на професионалните умения, организирана от Европейската комисия.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева