Свържи се с нас

Култура

Музеят на образованието – партньор в Седмицата на кариерното ориентиране

Published

on

снимка: НМО – Габрово

Националният музей на образованието се включи в седмица, посветена на кариерното ориентиране на учениците в Габровска област, под наслов „Дойдох. Видях. Избрах!“, която се проведе от 13 до 17 ноември.

Инициативата се организира от Областна администрация – Габрово, съвместно с Регионално управление на образованието и Център за кариерно ориентиране в Габрово.

снимка: НМО – Габрово

В отворената инициатива музеят е един от първите 15 партньори-домакини, които в продължение на пет дни приемаха групи ученици от IX и X клас, за да ги запознаят с различни професии в реална работна среда.

По решение на ръководството на НМО посещенията на учениците се проведоха на принципа на индивидуалния и диференциран подход. Професионалната „екскурзия” беше съобразена със спецификата на музея от една страна и с профила на гостуващото училище, от друга.

снимка: НМО – Габрово

Богатият спектър от възможности за професионална реализация в НМО се определя от факта, че той е единствената културна и научна организация, която съхранява и популяризира движими културни ценности, свързани с историята на българската просвета и образование, и едновременно с това е специализирано обслужващо звено към Министерството на образованието и науката.

НМО е съвременен тип музей, който прилага в работата си новите компютърни и информационни технологии. Тази специфика беше показана селективно и съобразена с отделните групи (10-12 ученика) в зависимост от това дали са от общообразователно или професионално училище. Този подход допринесе за ефективното участие на музея в инициативата „Дойдох. Видях. Избрах!“.

снимка: НМО – Габрово

Например групата от Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов”, където има специалности „Екскурзоводство” и „Туристическа анимация”, беше запозната приоритетно с работата на екскурзовод-аниматорите в музея.

Учениците от Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев” и Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади” – с длъжностите, които покриват дейностите в направление „Информационно осигуряване, комуникации и мултимедийно студио” (Мултимедиен специалист, Графичен дизайнер, Връзки с общественността, дейността на уредниците, свързана с дигитализацията на фондовете).

снимка: НМО – Габрово

За участниците в Седмицата на кариерното ориентиране, които са с хуманитарен профил (СУ „Райчо Каролев”, СУ „Отец Паисий”, Национална Априловска гимназия), акцентът беше насочен предимно към длъжностите Музеен педагог, Уредник, Екскурзовод.

Всички групи имаха обща презентационна част за запознаване с музея чрез 10-минутен филм за неговото създаване и развитие.

снимка: НМО – Габрово

Всеки един участник имаше възможността да се срещне с отделните служители, да задава въпроси, свързани с характера на работата, с личната мотивация, с творческото развитие и кариерната перспектива.

Участниците в „Дойдох. Видях. Избрах!“ попълниха анкетни карти за обратна връзка след посещението, които следват замисъла на наслова – какво са видели и какво биха избрали.

снимка: НМО – Габрово

Резултатите от анкетите в НМО, графа „избрах”, са в полза на съвременния музей и въвеждането на новите технологии във фондовата и експозиционната дейност и работата с публика. Над 70% от анкетираните избраха професии, свързани с направление „Информационно осигуряване, комуникации и мултимедийно студио”.

На второ място са предпочитанията, свързани със събирателската и научноизследователска дейност (уредници) и на трето (с незначителна разлика от второто място) – работата на екскурзовод-аниматорите и музейния педагог.

снимка: НМО – Габрово

Умението да ръководи екип, който пази съкровище от близо 200 000 единици, привлече ученичка от природонаучен профил и тя избра длъжността Директор.

В първия етап на Седмицата на кариерното ориентиране, която ще продължи и в други общини на областта, участваха 15 фирми, организации, културни институции, здравни заведения и други.
При старта на Седмицата областният управител на Габрово Невена Петкова обяви, че инициативата ще се разширява по обхват, сфери на дейност и ученици.

снимка: НМО – Габрово

Различното от други дейности, свързани с кариерното ориентиране, е, че тази Седмица е изградена върху желанието на учениците. Направено е предварително проучване през октомври сред IX и X класове във всички училища в Габрово и 835 ученика са отбелязали в кое направление имат желание да се развиват и кое реално работно място искат да посетят и опознаят.

След приключване на Седмицата всички участници – организатори и домакини, ще обсъдят резултатите от нея. Те ще бъдат представени и на 22 ноември в Брюксел по време на втора Европейска седмица на професионалните умения, организирана от Европейската комисия.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица