Свържи се с нас

Новини

70 години училище „Цанко Дюстабанов“

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

70 години от основаването си чества днес, 10 ноември, габровското училище „Цанко Дюстабанов“. Преди 70 години в габровския квартал „Падало“ врати отваря ново основно училище, което поема част от учениците от началните училища „Пенчо Ралчев“ и „Петър Падалски“ и от Първа прогимназия „Радион Умников“. Решено е училището да носи името на войводата на Габровската чета през Априлското въстание от 1876г. – Цанко Дюстабанов.

ОУ „Цанко Дюстабанов” е средищно и осигурява целодневен режим на обучение. Открито е през 1947г. и разполага с два корпуса-стар и нов. През 2011 г. е проектирана и изградена мълниезащитна инсталация, покриваща периметъра на цялото училище и прилежащите му дворни площи.

Училището разполага с най-големия физкултурен салон, в който се провеждат ученическите игри и различни общински спортни прояви и състезания. През 2005 г. е оборудван компютърен кабинет и е обособено помещение „Игротека“ за осъществяване на дейности по интереси за полуинтернатните групи в начален етап на основна образователна степен. Училището работи по проекти и програми, насочени към повишаване качеството на образование и социализация на деца от различни етноси.

Летописната книга разказва:

1940-лятото-Започва строителството на сградата на Основно училище „Ц.Дюстабанов”

1947, 11 ноември- Започва първата учебна година.Учениците се отделят от тогавашните начални училища”Пенчо Ралчев” и Падалското и от първа прогимназия „Радион Умников”. Паралелките в началните четири класа са по една, а в прогимназията – по две. Открита е и детска градина, която се настанява в апартамент за живеене, поради липса на специално помещение за нея.

1948, 18 април- Освещава се училищното знаме.

1961– януари-Започва строителство на пристройка към лицевата страна на сградата.

1962-1963– Предадено е новото крило с 10 класни стаи и 5 кабинета.Пуснато е парното отопление.Броят на учениците достига 1101, разпределени в 12 начални паралелки, 19 прогимназиални, 2 занимални и полудневна детска градина.

1972-1973-Учиището е обявено за базово по научно-техническо творчество.Отборите по клуба ТНТМ печелят І място в състезанието ,,Пътешествие в Техноград”и І място по радиозасичане.

1976-1977-Тържествено е отбелязан 30-годишният юбилей на училището.Двеста и петдесет наши ученици са прехвърлени към новооткритото ХІ основно училище.

1986-1987– Тържествено е отбелязана 40- годишнината на училището с изложба „Ученическо творчество” в Дома на културата и тържествен концерт.

1987, 13 май- Открит е барелеф на Цанко Дюстабанов във фоайето на училището.Училищният хор, с ръководител Румяна Малева ,завоюва званието „Първенец” и златна значка.Същите награди печели и естрадно- сатиричният състав с ръководител Николай Колев.

1993-1994– Разкрита е паралелка І клас с разширено изучаван на музика.Тържествено честваме 150- годишнината от рождението на Цанко Дюстабанов чрез много разнообразни прояви.На 13 май 1994 г. се провежда градско състезание на тема: „Безсмъртният подвиг на априлци”- нашият отбор заема І място.Учители и ученици се срещат с живи родственици на патрона ни.Издаваме книга по случай празника.

Отборът по екология печели І място в републиканска надпревара с проект за отпадъчни продукти.

В „Почетната книга за дарования и постижения” на Габрово са вписани нашите ученици Йоана Цанева, Мария Матева, Христина Савова, Ивайло Станев , Радослав Маринов и Боян Даскалов.

В „Почетната книга”е вписано и ІІІ основно училище- за постигнати значителни резултати в учебно- възпитателната работа. Ученичките Ирина Дакева и Грета Атанасова получават „Почетни грамоти” от Министерството на образованието и културата на Чехия- за успешно участие в конкурс за рисунки в гр. Лидице.

Училищният хор, изграден от ученици от паралелките с разширено изучаване на музика, с художествени ръководители Бистра Мамулева и Елена Назърова през годините ежегодно участва в редица общински изяви- тържества, благотворителни концерти.Възпитаници на тези паралелки са приети в музикалните училища в град Стара Загора и град Плевен.

2000-2003– ученици от училището получават награди от различни конкурси за рисунка:”Малък Битолски Монмартър 2000”/Македония/,Национален конкурс „Децата на Европа”/2002г./,Международен конкурс „Европа в училще”/2003г./;

В областния кръг на олимпиадата по български език и литература отлично и много добре се представят Десислава Давидова, Ивета Радичкова, Милена Казакова и Надежда Цветанова, с учител Марияна Александрова.

2005-2006– Деница Миланова- първо място в „Математическо кенгуру”, второ място в областния кръг на олимпиадата по математика;

Отборът по тенис на маса с ръководител Георги Ангелов става областен първенец и участва в зоналните състезания в гр.Свищов; Владимира Костова- пето място с диплом на Държавно първенство по спортна акробатика,второ място със сребърен медал на Международен турнир по батут, второ място с грамота и сребърен медал на Държавно първенство по батут в гр. София.

2006-2007-спечелен обществен проект”Да бъдем заедно” към Общинското училищно настоятелство и Обществения дарителски фонд; сформирано е театрално студио с ръководител Ирина Стоянова;

Мартин Бабатов – второ място в математическото състезание „Цвятко Салабашев” и „Черноризец Храбър”; Анелия Илиева , Александрина Бончева – много добро представяне в математическите състезания „Иван Салабашев” и „Черноризец Храбър”, с учители Анелия Бабатова, Татяна Иванова, Стефка Петрова.

Станислав Божков- пето място с диплома в Национално състезание по карате; Тони Илиева – второ място,сребърен медал на Международно състезание по спортна акробатика в Германия

2007-2008– Училището работи по проект за извънкласни дейности „Бащино огнище”, клуб „Родолюбие”;

На олимпиада по БЕЛ- областен кръг с ръководител Мариана Александрова се класират двама ученици;

Областен кръг по история и цивилизация- с ръководител Красимир Григоров се класира един ученик;

Общинско първенство по баскетбол – І място момичета, ІІ място момчета; І място момичета –футбол в зала, ръководители: Ренета Кънева, Георги Ангелов

2008-2009- За областен кръг на олимпиада по математика се класира Анелия Илиева;олимпиада по история и цивилизация -областен кръг- 5 ученици;

Отборите по бадминтон, баскетбол, тенис на маса, шахмат стигат до областно представяне, ръководител Г.Ангелов

Боряна Съръгерова- І място за рисунка в конкурса „Мисия – спасител”; Михаела Христова стига до общински кръг с рисунка.

2009-2010– Разработка на два проекта: по модул „Ритуализация на училищния живот”-„Изработване на училищна униформа” от национална програма „Училището- територия на учениците”; по модул „Подкрепа на целодневното обучение на учениците от начален етап”;

Г- жа Лиляна Метева участва с учителска разработка в ХVІІІ Национален ученически конкурс „България- европейска самоличност и специфична духовност”, организиран от Национален клуб „Родолюбие”.

2010-2011– Училището работи по различни проекти: „Мога”; проект по национална програма „С грижа за всеки ученик”, модул „Осигуряване на допълнително обучение на ученици за повишаване на нивото и постиженията им по математика- V-VІІ клас”, ръководители Валентина Данаджиева и Радослава Цанева;

Въведе се целодневно обучение в І клас.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Деца, с противообществени прояви, отбелязаха Деня на християнското семейство

Published

on

Деца, преминали през Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните /МКБППМН/, техните семейства, обществени възпитатели, социални работници, специалисти от ПИЦ към ОбСНВ и представители на християнската църква, се включиха в организираното от МКБППМН и ЦОП “Вяра“ събитие по повод Деня на християнското семейство.

С огромен интерес децата слушаха беседа за Въведение Богородично от отец Станислав, който говори за основните християнски ценности и напомни колко важни са обичта, разбирателството и сплотеността в живота на всеки. Те научиха, че да почиташ родителите си, означава да им помагаш, да ги слушаш и уважаваш, а родителите-колко е важен личният пример и че всяко дете се нуждае от подкрепа, топлината и уюта на дома, в който расте и се развива.

Денят на християнското семейство е един от най-светлите християнски празници – повод да се съберат близките и покажат колко много означават един за друг. Традиционно на този ден цялото семейство се събира около трапезата. Домът е мястото, където децата научават ценни житейски уроци и откриват света. Оттук започва пътят, който продължава през втория дом – училището.

След беседата всички замесиха хляб – защото хлябът за българина е свято нещо – символ на слънцето, на изобилието, на плодородието, здравето. Разговаряха за родовите ценности, които се предават от поколение на поколение, за семейството и за хората, които се явяват в живота ни, за да ни покажат къде сме сгрешили, какво да променим и какво следва да направим.

С любов и старание участниците изработиха листенца с най-важните според тях лични морални стойности, които окачиха на специалното „Дърво на ценностите“.

Зареди още

Икономика

Заем до заплата – как работи и за кого е полезен?

Published

on

Колкото и да сте стриктни по отношение на финансовия си бюджет, понякога неочакваните разходи могат да се окажат непосилни. Примери за такива разходи са ремонт на колата, повреда на домакински уреди, продължително боледуване. Един малък заем до заплата може да се окаже полезен в този период.

Какво трябва да знаете за така нашумелите напоследък заеми до заплата?
От самото наименование става ясно, че говорим за краткосрочен и сравнително малък заем. Ако се нуждаете от големи суми с дълги срокове на погасяване, ви препоръчваме да се обърнете към банковите институции.

Заемите до заплата решават неотложни проблеми като покриване на неочакван разход, плащане на сметки, помощ за близък човек. Това са пари, с които да се справите с неочакваната финансова криза. И също така трябва да върнете в точно определени срокове.

Кандидатстването се случва единствено в интернет. Това ви носи много предимства и ви пести много време. Посетете сайта на Lendivo.bg, изберете заем до заплата или кредит на вноски и попълнете нужните данни. Това е всичко, което се иска от вас.

Кредитната компания не изисква от вас да посочвате поръчители, да доказвате доходи, да показвате трудови договори, да си превеждате заплатата по тяхната сметка. Заемът е изцяло необезпечен. Това е полезно за хората, които не могат да намерят поръчители, не могат да докажат доходите си и също така имат лоша кредитна история.

Разбира се, компаниите за бързи кредити не насърчават тегленето на много заеми и попадането в дългова спирала. За тях е важно вие да плащате заемите си коректно. За целта всеки заем трябва да е добре обмислен. Важно е също да не отлагате връщането на кредита, защото това ви носи допълнителни лихви.

Кои са най-важните предимства на заемите до заплата?
Вече посочихме лесното кандидатстване като основно предимство, което е много важно за заетите хора. Лесното отпускане на заема също е голям плюс. Ако сте теглили кредит от банка, със сигурност сте загубили много време във вадене на документи и чакане.

Ще ви обърнем внимание и на изключително бързото отпускане на заема. Когато спешно трябва да намерите пари, банките не могат да ви помогнат. Бързите кредити действително са бързи, защото идват при вас в рамките на час. Имате няколко възможности да си вземете парите, така че да изберете най-удобния вариант за вас.

Не са ви нужни допълнителни умения нито за кандидатстването, нито за получаването на парите. Само с лична карта можете да вземете заем до заплата или кредит на вноски.

Зареди още

Новини

„Янтра“ посреща „Струмска слава“ в търсене на трета поредна победа

Published

on

„Янтра“ приема „Струмска слава“ в двубой от 18-я кръг на първенството във Втора професионална лига. Мачът е утре от 14.30 часа на стадион „Христо Ботев“ и ще бъде ръководен от Антонио Антов от град Кюстендил. Негови асистенти в срещата ще бъдат Венелин Иванов (Сандански) и Велин Димитров (София). За четвърти съдия е назначен Кристиан Бучев (София). Делегат на мача ще бъде Нели Лозева от Велико Търново, а съдийски наблюдател – Камен Алексиев, също от старата столица.

Съставът ни ще се опита да зарадва габровските футболни привърженици с втора поредна домакинска победа, след тази срещу „Миньор“ преди две седмици. Евентуален успех би бил и трети пореден за отбора в първенството и би запазил позицията му близо до челото на класирането.

След 17-я кръг „Янтра“ е с актив от 27 точки, само на една зад четвъртия – „Марек“. С 28 е и съставът на „Спартак“ (Плевен), а с по 27 са също „Беласица“ и „Етър“. Тимът от Радомир е под чертата във временното класиране само с 11 точки, но в никакъв случай не бива да бъде подценяван. „Струмска слава“ ще се бори със зъби и нокти да измъкне нещо в Габрово, предвид незавидното място, на което се намира.

Статистиката показва, че „Янтра“ играе трудно срещу този съперник и обикновено двубоите се решават от един гол разлика. Показателите от срещите между двата отбора през последните четири сезона към момента са в превес на „Струмска слава“. Тимът от западния град има четири победи, срещу три на „Янтра“. Един мач е завършил наравно – 2:2.

В предстоящия сблъсък няма да могат да вземат участие възстановяващите се от контузии Константин Иванов, Димитър Видев и Виктор Спасов. Мартин Тошев ще има възможност да увеличи още преднината си в голмайсторската листа на първенството. След двата гола, които заби в миналия кръг в Петрич, топ реализаторът на „Янтра“ вече има 16 на сметката си в 17-те изиграни мача до момента. С 6 по-малко е вторият – Филип Ежике от „Монтана“.

И двата входа на стадион „Христо Ботев“ – северният и южният, ще бъдат отворени за привържениците на „Янтра“. На мача не се очакват организирани привърженици на тима от Радомир.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица