Свържи се с нас

Новини

Общината подмени „в движение“ проекта за Източната градска улица

Published

on

Визуализация на Източната градска улица. Снимка: Община Габрово

Без да уведоми хората Община Габрово скандално е подменила „в движение“ първоначалния проект за изграждане на новата Източна градска улица. Това твърдят жители на два централни габровски квартала, изпаднали в недоумение.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Мотивите на гражданите се базират на факта, че вместо да бъде изградена връзка за автомобили между ул.“Топлик“ с ул.“Марин Дринов“, каквото се е предвиждаше първоначално по проекта (виж визуализация по-горе), ще бъдат направени стълби за пешеходци.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

По думите на хората, когато Община Габрово е организирала представяне на проекта за Източната градска улица, местната общност от квартала е взела участие в срещата, но тогава автомобилната връзка е фигурирала в предложението, което много се харесало.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Гражданите стигнаха и по-далеч в изказванията си. Те упрекнаха кмета, припомняйки че съответното кръстовище на ул.“Топлик“ с ул.“Марин Дринов“ дори е фигурирало в предизборната кампания и обещанията на Таня Христова, което всички очаквали да видят, а именно проходима улица за моторни превозни средства, която да облекчи трафика в центъра на Габрово. Нещо, което на практика сякаш вече няма как да се случи.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Жителите на двата засегнати централни квартала са категорични, че заради една обходна улица се прекъсват четири други, нещо което по думите го има само в България. „Правиш улица, за да облекчиш уж движението, а в резултат от нея прекъсваш 4 други улици и натоварваш движението на цял квартал, плюс училище“, негодуват хората.

На техни въпроси, адресирани до Община Габрово и свързани с несъответствието между първоначално планираното и реализираното в действителност, от администрацията на кмета отговаряли, че нищо не било предвидено. „Излизат със стария градоустройствен план от 1973 г., при който плановете са били за правеното на пешеходна алея към вече бившия Младежки дом.“

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Проектът е буквално в движение подменен. Според наша вътрешна информация от Общината, след инициирането на подписката ни, са били предприети мерки. Свикана е комисия, без знанието на гражданите, която е решила да затворят улицата, защото това е много лесен начин да се спестят средства от направата на целия проект.

Почват да „вадят от 100 кладенеца вода“, от сорта че улицата е 5 клас, а новостроящата е 3 клас и не можело да има кръстовище между две такива улици. Наклонът бил прекалено голям, нещо което според експерти може да се редуцира. И ред други безумия защо не може да стане. В крайна сметка по-лесно е да отлееш 10 стъпала и да отрежеш цял квартал от важна комуникация.

За всички е ясно, че ако тази улица е свързана с „Топлик“ и тя работи, ще се облекчи изключително трафика, както в центъра на Габрово, така и в самия квартал. Целият трафик от стотиците коли, които сутрин минават от центъра на града, през моста Игото, ул.“Шипка“, тръгват по ул.“Йоан Предтеча“ или ул.“Орлово гнездо“, на родители които си карат децата до училище Ран Босилек, ще бъде облекчен.

Колите сега едвам се разминават. Стават задръствания. А за достъп на пожарна или линейка, особено зимата, не ми се мисли как ще се осъществява. Всички хора, видели първоначалния проект, се зарадваха, че улицата ще бъде разширена. Тунелът ще стане функционален и движението в целия квартал ще се изведе по много бърз и удобен начин за всички.

Но за съжаление това няма да стане. Всичко вече се бетонира. Улиците се затвориха. И тази Източна градска улица става от „Гунен кладенец“ до полицията. От никъде до никъде“, заяви жител на квартала.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Хората са на мнение, че с подмяната на проекта „в движение“ се  цели да бъдат отклонени част от средствата, отпуснати за случването му за първоначалния му вид, защото по думите им, „за да се направи една улица са необходими доста пари, а да се отлеят 10 стъпала – значително по-малко“.

Според гражданите събраната от тях подписка, в подкрепа на случването на първоначалния вид на проекта, няма да трогне Община Габрово.

„Защо по всичките снимки в медиите и по всичките предизборни  брошурки, улицата беше показана на хората?“, запита гражданин, които определи действията на Общината като измама.

В случай, че Община Габрово не вземе под внимание исканията на жителите на двата квартала, хората са склонни да изразят позицията си чрез протести и затваряне на улици.

Въпросът е изпратен и до Омбудсмана Мая Манолова, отговорила, че подадената до нея информация звучи логично в полза на гражданите.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица