Свържи се с нас

Новини

Отличиха Габрово с Етикет за иновации и добро управление

Published

on

снимка: Община Габрово

За втори пореден път Община Габрово бе удостоена с престижната награда „Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво“. Отличието бе връчено на кмета Таня Христова по време на церемония в рамките на XII Годишна среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/, която се проведе от 15 до 17 октомври в к.к. Албена. Новината съобщи Миглена Въгленова, гл.експерт „Публичност и визуализация“ в Община Габрово.

снимка: Община Габрово

Наградата на Съвета на Европа е доказателство, че Община Габрово прилага успешно 12-те принципа за добро демократично управление и има високо качество на предоставяните публични услуги. Отличието е и признание за реализиране на добри практики при изпълнение на публичните политики в общината.

снимка: Община Габрово

Тазгодишните призове бяха връчени от министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и председателя на Управителния съвет на НСОРБ и кмет на община Велико Търново Даниел Панов. Освен Габрово, статуетки получиха общините Банско, Бяла Слатина, Вълчи дол, Горна Оряховица, Девня, Димитровград, Добрич, Кнежа, Павликени, Поморие, Русе, Самоков, Свищов, Смядово, Троян и Търговище.

снимка: Община Габрово

Според министър Нанков тези призове и от професионална, и от морална гледна точка съдържат много повече от статуетката, която представлява наградата. „Тук говорим за морален стимул и признание за всички усилия през годините, довели до това Вашите общини да се отличават от останалите по 12 принципа, които съдържат всичко необходимо и за които предишни ръководства на НСОРБ са се борили – да сте по-прозрачни, по-отворени, по-диалогични и по-добри за онези български граждани, които живеят на Ваша територия“, подчерта регионалният министър при връчване на отличията.

Кметът Таня Христова благодари за високото признание и отбеляза, че постигнатите резултати са плод на упорития труд на служителите в администрацията, както и на обединените усилия на ръководството на Община Габрово и на Общинския съвет за постигане на определени европейски изисквания в управлението. По време на награждаването Христова бе придружена от председателя на Общински съвет – Габрово Лена Георгиева и секретаря на Общината Полина Тихова.

снимка: Община Габрово

Годишната среща на българските местни власти събра над 750 представители на общините, кметове, председатели на общински съвети, заместник-кметове, експерти. Участие взеха председателят на Народното събрание Димитър Главчев, заместник министър-председателят Томислав Дончев, министърът на околната среда и водите Нено Димов, председателят на Държавна агенция „Електронно управление“ Росен Желязков, председатели на парламентарни комисии, заместник-министри и други.

снимка: Община Габрово

В рамките на събитието се състоя форумът „Интелигентна община или интелигентен начин на управление“, в който се включи габровският кмет Таня Христова. Тя представи добри практики на общината по пътя на интелигентната трансформация и постиженията в насоките ГИС, енергийна ефективност, транспортни системи и сигурност, административни услуги, управление на комунални услуги.

снимка: Община Габрово

За поредна година основен акцент в Годишната среща бе изложението „Общинско ЕКСПО 2017“ с участието на представители на бизнеса и общините. Габрово участва със свой изложбен щанд, на който показа успешни европейски проекти, разнообразни практики и възможности за туризъм в региона. Общинската мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“, чийто председател на Управителния съвет е кметът Таня Христова, имаше специално място на габровския щанд, за да представи своята дейност в полза на общините.

снимка: Община Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица