Свържи се с нас

Култура

Треската за кино завладява Габрово (Програма)

Published

on

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Осмо поредно издание на Смешен филм фест ще се проведе от 18-ти до 24-ти октомври в Габрово. Новината съобщиха пред журналисти кметът Таня Христова и организаторът на филмовия фестивал Калина Вагенщайн.

На голям екран в зала „Възраждане“ всички габровци и гости на града ще имат възможността да се насладят на общо 17 са заглавията, разпределени в модулите: „Конкурс“, „Световен екран“, „Детско кино“ и „Вечер на българското кино“.

Десет са продукциите, които са включени в конкурсната програма, а носителя на приза „Най-добър филм на Габрово“, ще бъде определено от тричленно жури, в състав: актрисата Стефания Колева, писателят Иван Марков и кинокритикът Деян Статулов, информира кметът Таня Христова.

Важна роля при определянето на призьорите отново ще има публиката. Зрителите могат да изберат своя фаворит като гласуват с анкетна карта в зала „Възраждане“ или на сайта на фестивала www.filmfest.gabrovo.bg.

Филмовият фестивал ще бъде открит в сряда, 18 октомври, от 20.00 ч. с прожекцията на испанския филм, борещ се за приза „Най-добър филм на Габрово“, като малко по-рано, около 19.45 ч. ще очаква тричленното жури да бъде посрещнато и по червен килим да влезе в зала „Възраждане“.

В програмата на Смешен филм фест българското кино винаги е било на особена почит. И тази година на него е посветена съботната вечер – 21 октомври, с един документален и два игрални филма, а гости ще ни бъдат техните режисьори и актьори.

Документалният филм „Ром Кихот“ ще бъде представен от режисьорите Петя Накова, която по време на фестивала ще е ръководител на ателие по документално кино, и Нина Пехливанова. Прожекцията ще е с вход свободен!

Вторият филм – „Лили Рибката“, още с появяването си получи висока оценка на 35-ия Фестивал “Златна роза” 2017. Журито присъди Диплом на режисьора Ясен Григоров и творческия екип за благородните им усилия в трудната област на детското кино. За премиерата на филма, в който участва звездата на българския комедиен небосклон – Татяна Лолова и цяло съзвездие популярни актьори, в Габрово ще бъде режисьорът на продукцията Ясен Григоров и любими лица от телевизионния екран. Филмът е подходящ и за възрастни!

Режисьорът Димитър Коцев – Шошо (председател на журито на Смешен филм фест 2016) и сценаристът Иван Марков (жури на Смешен филм фест 2017) ще представят общата си творба „Маймуна“. Към тях ще се присъедини младата и изключително талантлива Александра Костова, изпълняваща ролята на 12-годишната дъщеря на Юлиян Вергов.

Вечерта на българското кино обещава да бъде звездна и емоционална, защото това са само част от изненадите, които сме подготвили за публиката, заяви Калина Вагенщайн.

По традиция съботните и неделните прожекции, започващи от 11.00 часа, са време за най-малките приятели на фестивала. „На най-емоционалната ни аудитория ще предложим два забавни и красиви европейски анимационни филма“, сподели организаторът на филмовия фест.

И тази година с подбрана филмова програма ще се смее не само Габрово, ще се смеят и феновете на комедийното кино в Севлиево, защото Смешен филм фест ще гостува също в града.

След реализираната в предходното издание детска работилница за анимация, тази година са предвидени занимания за по-големи. По време на фестивала младите хора с интереси в областта на киното и журналистиката ще имат възможност да се включат в ателие за документално кино.

Работилницата ще разкрие смисъла, възможностите и способите за реализация на документален филм, а в главната роля разбира се ще е Хуморът. Работата ще започне на 18 октомври, а документалните миниатюри ще бъдат представен на закриването на фестивала на 24 октомври от 20 часа в зала „Възраждане“.

„Уверени в това, че киното не само забавлява, а има положителен социален и образователен ефект, сме осигурили свободен достъп на зрителите за прожекциите на първия филм от програмата на 18 октомври, сряда, от 18.00 часа „Стар мърморко“ и документалния филм в събота, 21 октомври, от 16.30 часа „Ром Кихот“.

За всички останали прожекции цената на билета е 3 лева, а за най-запалените почитатели от тази година има абонаментна карта, която ще им осигури достъп до всички платени прожекции – цената е 28 лева“, добави към казаното още кметът Таня Христова.

Смешен филм фест никога не е бил само кино, затова на публиката ще бъдат предложени съпътстващи събития, които да направят преживяването още по-емоционално.

На 20 октомври, петък, от 17.00 часа в Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“ един от тримата членове на журито – Иван Марков, ще представи книгата си „Гранични отклонения“. Входът за събитието е свободен!

Вълнуваща среща с очарователната Стефания Колева ще имат на 23 октомври младите таланти от Театрална студия „Движение“ към ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“.

ПРОГРАМА

18 октомври, сряда

18.00 ч. Стар мърморко – Финландия (Световен екран) – Вход свободен
20.00 ч. Официално откриване

Сега или никога – Испания (Конкурс)

19 октомври, четвъртък

18.00 ч. Омъжих се за тъпак – Аржентина (Конкурс)
20.00 ч. Планетата на необвързаните – Полша (Конкурс)

20 октомври, петък

17.00 ч. Представяне на книгата „Гранични отклонения“, автор – Иван Марков
Регионална библиотека „Априлов – Палаузов”
18.00 ч. Светлините на селото – Русия (Конкурс)
20.00 ч. Кралицата на Испания – Испания (Конкурс)

21 октомври, събота

11.00 ч. Щъркелчето Ричард (Германия, Белгия, Люксембург, Норвегия) – Пълнометражен анимационен филм за деца
Вечер на българското кино

16.30 ч. Ром Кихот – документален филм. Вход свободен
18.00 ч. Лили Рибката (Конкурс). Филм за семейна аудитория
20.00 ч. Маймуна

22 октомври, неделя

11.00 ч. Фантастичното приключение до Оз – Русия. Пълнометражен анимационен филм за деца
18.00 ч. Сент Амур – Франция, Белгия (Конкурс)
20.00 ч. Тели и Толи – Русия, Канада, Грузия, Гърция (Конкурс)

23 октомври, понеделник

18.00 ч. Коледна нощ в Барселона – Испания (Конкурс)
20.00 ч. Човек на име Уве – Швеция (Конкурс)

24 октомври, вторник

18.00 ч. С Трабанта до последен дъх – Чехия (Световен екран)
20.00 ч. Закриване на фестивала
Суинг – Унгария (Световен екран)

Цена на билета – 3 лв. Абонаментна карта – 28 лв. Повече информация за фестивала на: www.filmfest.gabrovo.bg.

Смешен филм фест 8 се реализира със съдействието на: Руски културно-информационен център, Унгарски културен институт към Посолството на Унгария, Посолство на Република Аржентина, Чешки център София, Фондация „Арт офис“, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица