

Култура
Треската за кино завладява Габрово (Програма)

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Осмо поредно издание на Смешен филм фест ще се проведе от 18-ти до 24-ти октомври в Габрово. Новината съобщиха пред журналисти кметът Таня Христова и организаторът на филмовия фестивал Калина Вагенщайн.
На голям екран в зала „Възраждане“ всички габровци и гости на града ще имат възможността да се насладят на общо 17 са заглавията, разпределени в модулите: „Конкурс“, „Световен екран“, „Детско кино“ и „Вечер на българското кино“.
Десет са продукциите, които са включени в конкурсната програма, а носителя на приза „Най-добър филм на Габрово“, ще бъде определено от тричленно жури, в състав: актрисата Стефания Колева, писателят Иван Марков и кинокритикът Деян Статулов, информира кметът Таня Христова.
Важна роля при определянето на призьорите отново ще има публиката. Зрителите могат да изберат своя фаворит като гласуват с анкетна карта в зала „Възраждане“ или на сайта на фестивала www.filmfest.gabrovo.bg.
Филмовият фестивал ще бъде открит в сряда, 18 октомври, от 20.00 ч. с прожекцията на испанския филм, борещ се за приза „Най-добър филм на Габрово“, като малко по-рано, около 19.45 ч. ще очаква тричленното жури да бъде посрещнато и по червен килим да влезе в зала „Възраждане“.
В програмата на Смешен филм фест българското кино винаги е било на особена почит. И тази година на него е посветена съботната вечер – 21 октомври, с един документален и два игрални филма, а гости ще ни бъдат техните режисьори и актьори.
Документалният филм „Ром Кихот“ ще бъде представен от режисьорите Петя Накова, която по време на фестивала ще е ръководител на ателие по документално кино, и Нина Пехливанова. Прожекцията ще е с вход свободен!
Вторият филм – „Лили Рибката“, още с появяването си получи висока оценка на 35-ия Фестивал “Златна роза” 2017. Журито присъди Диплом на режисьора Ясен Григоров и творческия екип за благородните им усилия в трудната област на детското кино. За премиерата на филма, в който участва звездата на българския комедиен небосклон – Татяна Лолова и цяло съзвездие популярни актьори, в Габрово ще бъде режисьорът на продукцията Ясен Григоров и любими лица от телевизионния екран. Филмът е подходящ и за възрастни!
Режисьорът Димитър Коцев – Шошо (председател на журито на Смешен филм фест 2016) и сценаристът Иван Марков (жури на Смешен филм фест 2017) ще представят общата си творба „Маймуна“. Към тях ще се присъедини младата и изключително талантлива Александра Костова, изпълняваща ролята на 12-годишната дъщеря на Юлиян Вергов.
Вечерта на българското кино обещава да бъде звездна и емоционална, защото това са само част от изненадите, които сме подготвили за публиката, заяви Калина Вагенщайн.
По традиция съботните и неделните прожекции, започващи от 11.00 часа, са време за най-малките приятели на фестивала. „На най-емоционалната ни аудитория ще предложим два забавни и красиви европейски анимационни филма“, сподели организаторът на филмовия фест.
И тази година с подбрана филмова програма ще се смее не само Габрово, ще се смеят и феновете на комедийното кино в Севлиево, защото Смешен филм фест ще гостува също в града.
След реализираната в предходното издание детска работилница за анимация, тази година са предвидени занимания за по-големи. По време на фестивала младите хора с интереси в областта на киното и журналистиката ще имат възможност да се включат в ателие за документално кино.
Работилницата ще разкрие смисъла, възможностите и способите за реализация на документален филм, а в главната роля разбира се ще е Хуморът. Работата ще започне на 18 октомври, а документалните миниатюри ще бъдат представен на закриването на фестивала на 24 октомври от 20 часа в зала „Възраждане“.
„Уверени в това, че киното не само забавлява, а има положителен социален и образователен ефект, сме осигурили свободен достъп на зрителите за прожекциите на първия филм от програмата на 18 октомври, сряда, от 18.00 часа „Стар мърморко“ и документалния филм в събота, 21 октомври, от 16.30 часа „Ром Кихот“.
За всички останали прожекции цената на билета е 3 лева, а за най-запалените почитатели от тази година има абонаментна карта, която ще им осигури достъп до всички платени прожекции – цената е 28 лева“, добави към казаното още кметът Таня Христова.
Смешен филм фест никога не е бил само кино, затова на публиката ще бъдат предложени съпътстващи събития, които да направят преживяването още по-емоционално.
На 20 октомври, петък, от 17.00 часа в Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“ един от тримата членове на журито – Иван Марков, ще представи книгата си „Гранични отклонения“. Входът за събитието е свободен!
Вълнуваща среща с очарователната Стефания Колева ще имат на 23 октомври младите таланти от Театрална студия „Движение“ към ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“.
ПРОГРАМА
18 октомври, сряда
18.00 ч. Стар мърморко – Финландия (Световен екран) – Вход свободен
20.00 ч. Официално откриване
Сега или никога – Испания (Конкурс)
19 октомври, четвъртък
18.00 ч. Омъжих се за тъпак – Аржентина (Конкурс)
20.00 ч. Планетата на необвързаните – Полша (Конкурс)
20 октомври, петък
17.00 ч. Представяне на книгата „Гранични отклонения“, автор – Иван Марков
Регионална библиотека „Априлов – Палаузов”
18.00 ч. Светлините на селото – Русия (Конкурс)
20.00 ч. Кралицата на Испания – Испания (Конкурс)
21 октомври, събота
11.00 ч. Щъркелчето Ричард (Германия, Белгия, Люксембург, Норвегия) – Пълнометражен анимационен филм за деца
Вечер на българското кино
16.30 ч. Ром Кихот – документален филм. Вход свободен
18.00 ч. Лили Рибката (Конкурс). Филм за семейна аудитория
20.00 ч. Маймуна
22 октомври, неделя
11.00 ч. Фантастичното приключение до Оз – Русия. Пълнометражен анимационен филм за деца
18.00 ч. Сент Амур – Франция, Белгия (Конкурс)
20.00 ч. Тели и Толи – Русия, Канада, Грузия, Гърция (Конкурс)
23 октомври, понеделник
18.00 ч. Коледна нощ в Барселона – Испания (Конкурс)
20.00 ч. Човек на име Уве – Швеция (Конкурс)
24 октомври, вторник
18.00 ч. С Трабанта до последен дъх – Чехия (Световен екран)
20.00 ч. Закриване на фестивала
Суинг – Унгария (Световен екран)
Цена на билета – 3 лв. Абонаментна карта – 28 лв. Повече информация за фестивала на: www.filmfest.gabrovo.bg.
Смешен филм фест 8 се реализира със съдействието на: Руски културно-информационен център, Унгарски културен институт към Посолството на Унгария, Посолство на Република Аржентина, Чешки център – София, Фондация „Арт офис“, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 7 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Любопитнопреди 7 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Културапреди 3 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 3 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!