Свържи се с нас

Култура

История за война, преселение, кървав диктатор и завръщане към корените

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Двама младежи, родени и израсли в Казахстан, посетиха ЕМО „Етър“, за да почувстват и разберат по-добре българските традиции. Музеят привлича тяхното внимание като един от най-посещаваните туристически обекти в България.

Историята, която с готовност разказват Михаил Любченков и Константин Чолаков, е изключително любопитна. Попаднала в ръцете на талантлив автор, тя може да послужи за написването на роман, от развитието на чиято сюжетна линия да останат доволни и масовата публика, и читателите с по-високи очаквания, и дори критиците.

В историята на двамата братовчеди – Михаил на 28 и Константин на 23 години, има всичко – война; човешко преселение; кървав диктатор, който разполага със съдбите на хората, както намери за добре; любов и завръщане към корените. Историята, която разказват Михаил и Константин, обхваща период от един век и няколко десетилетия.

Според Михаил Любченков, всичко започва преди седем години, когато майка му – Лидия Константинова, намира една фотография.

„Преди седем години майка ми намери фотография на своя баща. Бяха написани имената на всички родственици, които са на нея. Майка ми поиска да ги намери, да направи родословно дърво и просто да се запознае с тях. Тя се занимаваше с това три години и възстанови нашето генеалогическо дърво до края на ХІХ век. Оказа се, че нашите предци са българи, живели в България, в района на село Царево. По време на Руско-турската война от 1877-1878 година те се изселват заедно с войските. Заселват се в Крим, където са живеят около 12 000 българи.

През 1938 година кървавият диктатор Сталин репресирал малките народи на Крим – българи, татари, немци, евреи и други. Ние сме имали голяма къща, но дошли представителите на властта и казали: „Имате три дни, събирайте си багажа и напускайте. Вие сте политически неблагонадеждни. Нашето семейство е изпратено в Казахстан принудително.”

Фамилията отсяда първо в столицата Алма Ата, а след това в Актау, където дядото, който е българин, се запознава с бъдещата си жена и остава там.

Майката на Михаил не може да види всички документи, тъй като все още са засекретени. Други са на езика на кримските българи, който вече не съществува. Преди четири години Михаил Любченков, майка му и брат й подават документи и стават български граждани. Братовчедът Константин и сестра му очакват приключване на процедурата за това.

снимка: ЕМО „Етър“

В общините Созопол и Бургас те вече имат закупени имоти. Казват, че искат да възстановят историческата справедливост. В Казахстан фамилията живее на морето, тук също.

„Нашето пътешествие (на Михаил и Константин б.р.), има за цел да ни позволи да почувстваме България. Ние пътуваме с велосипеди, виждаме я не през прозореца на автомобила, така че можем да я почувстваме.”

Досега младите мъже са посетили София, Благоевград, Сандански, Мелник, Рупите, Хисаря, Павел баня, Бургас, Созопол, Варна, Трявна, Велико Търново, Арбанаси. Предстои да отидат в населени места от южна България и край морето.

„Що се отнася до работата, тук положението е по-лошо. През 2017 година България влезе в тройката на най-популярните туристически дестинации. И днес в Казахстан ние сме единствените, които работим с туристи, които да посетят България.”

Докато Михаил говори, Константин мълчи и снима. По-малкият братовчед е капитан на малък кораб за каботажно плаване за каботажно плаване в България , с който вози туристи до различни острови. Споделя, че все още не е открил своята русалка, но не е изключено да стане и това.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица