Свържи се с нас

Култура

В „АртЗона” съвременни творци представят своя „прочит“ на традиционните занаяти

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

От 4 до 6 септември в Етнографски музей на открито „Етър” ще се проведе изложение-базар „АртЗона”. Събитието е част от проявите по време на ХV Международен панаир на традиционните занаяти.

За пръв път в историята на Панаира има специално обособено пространство където съвременни творци могат да представят своя „прочит“ на традиционните занаяти. Тук може да се види развитието и модерното приложение на различни стари техники за шиене, плетене, украса и багрене. Произведенията са уникални и само ръчна изработка.

снимка: ЕМО „Етър“

Лилия Хаджиева: „Творчеството ми е вдъхновено от приложните изкуства”

„Харесвам разнообразието и затова предлагам голям набор от аксесоари,които са подходящи за ежедневието и бита. Все пак всичко, което съм изработила, се отличава от масовата визия. А именно това е целта на индивидуалното творчество.”
Това казва Лилия Хаджиева и допълва, че държи на уникатите и това е причината никога да не повтаря веднъж изработен аксесоар.

„Харесва ми да работя с разнообразни материи, форми,цветове и декорации. Всичко това личи в готовите ми изделия, така че заповядайте да погледнете отблизо!”, отправя покана към посетителите на ХV Международен панаир на традиционните занаяти в ЕМО „Етър” Лилия Хаджиева.

снимка: ЕМО „Етър“

Ралица Йовкова, наследник на стар родов занаят

Ралица Йовкова е родена в град Троян. Наследява занаята от своя баща и така става четвърто поколение керамик в рода Йовкови.

Завършва Националната гимназия по приложни изкуства в града през 1996 г., а през 2001 г. – Националната художествената академия в София, специалност „Керамика”, с отличие. Връща се в родния град и става преподавател по керамика в гимназията по приложни изкуства.

Открива редица самостоятелни и семейни изложби в района и страната. Участва в международни биеналета и конкурси за керамика, където достойно представя страната.

Започва активна дейност в ателието на баща си, където развива своето усещане за керамика, съчетало в себе си традициите на предходните поколения, функционалността и съвременната естетика. Вдъхновена от контрастите и графичността, керамиката ѝ носи свой собствен неповторим почерк и очарование.

Магазин „Люляче”, Габрово

Целта на тяхното ателие в АртЗона-та е да изпълнява индивидуални поръчки по модел на клиента. Така той да може да участва в творческия процес.

„Стремим се резултата да е нещо уникално и персонализирано, което да се отличава от китайските стоки, залели нашия пазар. В процеса на работа използваме както най-съвременна техника, така и доста „ретро” инструменти. Пример за това е ръчната шевна машина на прабаба ми, на която се научих да шия и с която си служа и до днес.

В част от продуктите, които смятам да предложа, съм решила в чест на вашето събитие да използвам платове, който прабаба ми е тъкала на собствения си стан, в къщата, в която е родена и живяла, която е сходна с тези от „Етър”-а.”

С „Iva’s Creations” в царството на аксесоарите за коса

Ива отбелязва индивидуалността на малката и вече пораснала дама с аксесоарите си от взаимозаменяеми елементи. Моделите са с много възможности за поставяне както в косата, така и като допълнение към дрехи, чанти, обувки.

Колекция „Везмо – прозорец във времето“ е естествено продължение на любовта на авторката към българския фолклор. Чрез декорация с игла и конец, тя пренася красотата и мистиката на българската шевица претворена по начин подходящ за ползване в ежедневието. В най-новата линия специално място заемат аксесоарите за мъже с ръчна бродерия.

Теменужка Джиджова се занимава с приложно изкуство в най-класическия занаятчийски квартал на Пловдив – „Капана”, където поддържа самостоятелно ателие от 2014 година. В основата на нейните изделия стои традиционната кошничарска техника. Новият прочит и творческа провокация на Теменужка са насочени към природосъобразното използване на един по-разпространен в съвремието материал – хартията.

снимка: ЕМО „Етър“

Ежедневието на модерния градски човек е затрупано с рекламни писма, брошури, флаери, каталози, дипляни, листовки, стари вестници, списания, документи с изтекъл срок и много други, които препълват пощенските ни кутии, залежават по мазета, гаражи, чекмеджета и тавани или просто намират своето място на боклука.

За Теменужка това е ценна суровина, с която твори изделия на приложното изкуство и с личен пример насърчава повторното използване на непотребната, на пръв поглед, хартия, до която всички ние имаме достъп, като й вдъхва нов живот чрез традиционните техники за плетене, използвани от столетия в кошничарството.

Плетените от хартия изделия за Теменужка не се ограничават само до кошници, панери, вази, делви и други предмети от бита с практическо и декоративно приложение. Те включват още различни сувенири: фигурки на животни, подложки за сервиране, пана, както и различни иновативни авторски модели на лампи и абажури. В демонстрациите на процеса на изработване на изделията си Теменужка включва всички етапи: от цветовия подбор и подготовката на материала, през различните техники за плетене, украса и декорация, до окончателното завършване на творческото изделие.

Васка Велкова е опитен художник и дизайнер, посветил своята творческа енергия на различни предизвикателства в стъклописта и свещолеенето, които показват модерното съчетаване на двата занаята и, в естетически план, преследват съвременен прочит на българските традиции, вдъхновен от средата, в която Васка твори.

снимка: ЕМО „Етър“

Ателието за рисувано стъкло и свещи „Васе дизайн” се намира в автентична Възрожденска къща на улицата на занаятите в Старинен Пловдив. В тази класическа атмосфера се съчетават традициите на старите майстори в съвременен поглед към културната идентичност и завещаните ни от предците техники за свещолеене, стъклопис, багрене и украса.

В худoжествената си дейност Васка Велкова предлага авторски поглед към българските традиции, в това число и на билкарството, което намира приложение в свещолеенето, за постигане на уникалните цвят и аромат на създаваните от нея свещи, излети на ръка, в които има съчетание от билки, етерични масла и предпочитаните още от древността аромати, какъвто е на липата – „дървото на славяните”.

В творческите си демонстрации и работилници Васка Велкова предлага на публиката възможност да изгради мост между миналото и настоящето, където единствено въображението очертава границите на възможното в процеса на работа.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица