

Култура
ЕМО „Етър“ и музей АСТРА задълбочават сътрудничеството
ЕМО „Етър” задълбочава сътрудничеството си с Националния музеен комплекс АСТРА в Румъния

снимка: ЕМО „Етър“
Румъния е страна, към която си заслужава специално да се насочи вниманието на българските институции, работещи в сферата на културата, опазването на историческото наследство и развитието на туризма. От доста време екипът на Етнографски музей на открито „Етър” полага усилия за привличане на румънски посетители, обмяна на идеи и участия в инициативи. Тази линия дава шансове за разширяване на взаимоотношенията и по-добро представяне на Балканския регион на европейско ниво.
Националният музеен комплекс АСТРА, който е разположен в Сибиу, Трансилвания, реализира инициативи, в които се включват представители на екипа на ЕМО „Етър”. През юли, в рамките на две седмици, бяха осъществени две такива посещения. По време на първото събитие – „Красиво. Керамично. Полезно”, бяха представени българската керамика, грънчарския занаят и традиционна кухня.

снимка: ЕМО „Етър“
На второто – Национална олимпиада „Традиционни художествени занаяти”, от ЕМО „Етър” обърнаха специално внимание, тъй като в него се включи лично доц. д-р Светла Димитрова, директор на музея. Тя бе придружена от Виолета Янева, координатор „Работа с публики”. Цялата габровска група се състоеше от ученици от Национална Априловска гимназия и техни преподаватели, които участваха в събитието.

снимка: ЕМО „Етър“
Как доц. Светла Димитрова вижда сътрудничеството между двата музея – АСТРА и „Етър”?
„Музеят в АСТРА е един от добрите примери как работят музеите в региона. Разположен в Трансилвания, една мултиетническа и мултикултурна област, той успява да представи, в музейна среда, различните специфични особености, свързани с румънската история.

снимка: ЕМО „Етър“
Музеят полага усилия да реставрира и консервира движимите и недвижими културни ценности, които съхранява. В последните 10 години там са построени две много сериозни нови сгради, като е използвано външно финансиране. Стойността надвишава 5 млн. евро.
В сградите са разположени лаборатории за консервация и реставрация – химическа, биологическа, текстилна, на дърво, хартия, глина. В това отношение там видях много добри примери, с оглед на перспективата да направим ЕМО „Етър” център (лаборатория) за реставрация и консервация на дърво. Тя ще бъде разположена в училището на квартал Етъра, което е дадено за стопанисване на музея. От две години правим усилия да усвоим пространства от него, ако и да не са на това ниво, каквото е в музея АСТРА.
Част сме от проект, по който очакваме финансиране, тъй като реставрацията и консервацията на дърво е проблем за българските музеи. Има за метал, за антично стъкло, дори текстил, но с дървото проблемът е сложен. В българските университети няма специалност, в която да се обучават специалисти за реставрация и консервация на дърво. Ако успеем в тази насока, ще разчитаме на музея АСТРА за подкрепа по отношение на обучаване на хора, квалификация на реставратори, реализация на съвместни уъркшопове.

снимка: ЕМО „Етър“
Водните съоръжения са друга тема, свързваща двата музея. В АСТРА няма действащи, както е в ЕМО „Етър”, тъй като липсва бързо течаща вода за задвижването им. В тази посока можем да направим общ проект. Например – как се мели зърно при тях и при нас, тъй като те имат много интересни вятърни мелници.
Музеят АСТРА е с повече контакти на Европейско ниво, така че е реалистично да направим съвместен проект по тема, която е обща за двата музея. Предстои да се популяризираме взаимно по време на големите събития, провеждащи се в АСТРА и в „Етър”-а.
В инициативата, на която присъствах в Румъния, са включени много ученици и активна роля играят местните ръководства на образованието. Ние можем да засилим взаимодействието си с нашия Инспекторат, следвайки техния пример.
Сибиу е Европейска столица на културата през 2007 година. Надявам се това партньорство да се развие и да привлече и музеи от Унгария, Хърватия, Сърбия, с които да решаваме общите проблеми – опазване на фондовете, по-добро презентиране на постоянните експозиции.
През септември предстоят разговори между ръководствата на двата музея – АСТРА и „Етър”-а и, надяваме се, подписване на едно рамково споразумение. Дори без този документ, ние имаме обмяна на идеи и съвместни участия в инициативи, но той би подобрил нашето сътрудничество.”

снимка: ЕМО „Етър“
Националният музеен комплекс АСТРА ще вземат участие в ХV Международен панаир на традиционните занаяти през септември в ЕМО „Етър”, когато директорите на двете институции ще проведат разговори за засилване и развитие на отношенията.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста