

Култура
Севлиево се доказа като новата рок-столица на България
Всяко лято Националният рок-фест „Хоталич“ ще събира изпълнители и рокаджии от близо и далеч

снимка: Община Севлиево
Три поредни вечери, преди залез, средновековният град-крепост „Хоталич“ оживяваше, приютявайки хилядите фенове на Първия национален рок фест в Севлиево. С огромния интерес, който събитието предизвика, както и с перфектната му организация и кристален звук, Севлиево по категоричен начин заяви, че е новата рок-столица на България.

снимка: Община Севлиево
Кметът на общината д-р Иван Иванов, който се оказа заклет фен на AC/DC, откри рок феста с нескрито вълнение. „Днес аз съм един от най-щастливите хора. Този фестивал ще стане традиционен и всяка година на това място ще събираме български и чуждестранни групи. Очаквайте само най-доброто!“, категоричен беше той. Кметът благодари на всички, които са направили събитието възможно и по-специално на Деян Златев, Иван Райков и Цанко Цанков за идеята, пожела успех на групите, а на феновете – приятно изживяване и незабравими спомени от „Хоталич“.

снимка: Община Севлиево
В трите вечери на фестивала меломаните пяха култовите парчета на българския и световния рок заедно с Б.Т.Р. и Васко Кръпката, РЕНЕГАТ, Little big band, Cherry jam, No limit, а наелектризиращото шоу на D2 със сигурност ще се помни дълго. Грандиозният финал беше запазен за TOTO tribute band, които изпълниха вечните класики на легендарната група.

снимка: Община Севлиево
От първия до последния момент на рок феста, любителите на обектива се стараеха да запечатат невероятната атмосфера, запомнящите се моменти от шоуто и уникалността на древната крепост Хоталич, за да се включат с най-добрите кадри в обявения от Община Севлиево фотоконкурс „СЕВЛИЕВО РОК“.

снимка: Община Севлиево
Организаторите на фестивала се погрижиха да има за всеки по нещо. Под големите шатри на входа на историческата забележителност се предлагаха разхлаждащи напитки, бира и мезета, а къмпинг зоната бе запазена територия за желаещите да останат за цялото събитие.

снимка: Община Севлиево
В дните на рок феста, феновете имаха възможност да се разходят из средновековния град-крепост Хоталич, който е един от най-добре консервираните и експонирани археологически обекти в България, възстановен с над 4 млн. лв европейски средства. Крепостта получи и награда за исторически обект, който успешно е превърнат в туристическа дестинация, а отличието бе дадено на Международната туристическа борса “Вакация и СПА Експо”.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 3 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Новинипреди 3 дни
Нови цени на винетките от 1 май