Свържи се с нас

Култура

Възобновиха разкопките в местността Градище край Габрово

Възобновиха разкопките на Градище, Община Габрово финансира инициативата

Published

on

снимка: Община Габрово, Архив

След 25 години прекъсване, по инициатива на Община Габрово, са възобновени разкопките в местността Градище. Екипът, който на 10 юли започна работа, е воден от проф. дин Казимир Попконстантинов, преподавател по археология във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, от доц. д-р Росина Костова, преподавател по Византийска археология в същото висше учебно заведение и от Росен Йосифов, археолог в Регионален исторически музей-Габрово. Финансирането на разкопките е осигурено от Община Габрово.

Фотограф: Георги Димитров, РИМ-Габрово

– Проф. Попконстантинов, как бяхте привлечени към инициативата?

– Продължаваме проучването на Градище, над Габрово. Това е един малък, изграден на около 25 декара град. За съжаление все още не знаем неговото име. Разкопките са правени от 80-те години до 1992. Водят ги проф. Атанас Милчев от Софийския университет и Кина Койчева, дългогодишен археолог в РИМ-Габрово. След 25-годишно прекъсване, по инициатива на Община Габрово, лично на кмета Таня Христова и с подкрепата на Общинския съвет, решихме да възобновим разкопките.

– Инициативата е на Община Габрово, така ли?

– Инициативата е на кмета г-жа Таня Христова. Потърсиха мен и доц. д-р Росина Костова, която преподава Византийска археология във Велико Търново и е от Габрово. Ние работим в екип вече 25 години. Няма как да откажем, защото искаме да помогнем в тази инициатива. Росен Йосифов, който е мой студент, археолог в РИМ-Габрово, е трети човек в екипа. За съжаление, все още е рядко явление Община да финансира такова начинание.

– Може би не се осъзнава още, че ако се намерят ценности от миналото, това прави едно място привлекателно в съвременността?

– Именно! Тук е проявен рационализъм. Има поглед върху това, което ще привлече не само средства, но и внимание към историята, свързана с Габрово. Още първия ден от разкопките имаме интересни открития. Първо намерихме няколко малки пластини от цветен метал – бронз. Наподобяват монети, но след анализ може да се каже. На 10-15 см. от съвременния терен намерихме железен предмет с дължина 18 см. Това е стилос – писало, което се ползва за писане върху восък. Още от Античността при обучение на децата и в канцелариите са ползвали този метод. Малки дървени кутийки са запълнени с восък, върху който с острието се пише. С обратната страна, която е като лопатка, се изглажда восъка, за да се пише наново.

Фотограф: Георги Димитров, РИМ-Габрово

– Къде го открихте?

– На 25 м. северно от Базиликата, която е в самата крепост. Дали тук ще открием основи на сграда, в която са обучавани децата от самия град, административна или духовна сграда, предстои да се определи, когато тя бъде открита. Този предмет, от 5-6 век, е много важен, защото ни обнадеждава за разсъждения в няколко посоки. Екипът ни изказва своята благодарност за идеята да се възобновят разкопките от страна на местната власт. Това е туристически обект. Той ще бъде един от важните в региона, защото заедно с други от този тип, може да бъде свързан в един туристически тур. В плевенско имаме няколко крепости, от двете страни на Стара планина – също. Велико Търново е административен център не само през Второто българско царство, но и в по-ранен период – 5-6 век. Крепостта Градище е от този период, има податки и за 4 век. Благодаря на колегата Кина Койчева, която сподели своя опит с нас и не прояви никаква ревност, че някой друг проучва разкопките. В лицето на Красимира Чолакова, директор на РИМ-Габрово, също получаваме голямо съдействие. Намирането на стилоса е важно, това е бялата лястовичка за разкопките. Народът казва, че една лястовица пролет не прави, но тя известява, че идва пролетта.

Фотограф: Георги Димитров, РИМ-Габрово

Фотограф: Георги Димитров, РИМ-Габрово
Автор на интервюто: Тихомир Църов.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица