

Култура
Покровител на пчелите, пчеларите и меда е Свети Прокопий
Покровител на пчелите, пчеларите и меда е Свети Прокопий, името му означава „преуспяващ”

снимка: ЕМО „Етър“
Антоанета Григорова представя мед и пчелни продукти в Център „Българка” на Етнографски музей на открито „Етър”. Пчелинът е на нейния свекър – Любомир Григоров, който има един от първите сертификати на Балканския полуостров за биологично производство.
„Медът ни е основно билков, много ароматен. Каквото и да правим, се стараем първо да има за пчелите, след това за нас”, разказва Антоанета. Тя смята, че у нас едно семейство може да се издържа от производството на мед.
Препоръчва полифлорния, не само защото произвеждат основно такъв, но заради богатството на вкуса му.
„Ядосвам се, виждайки майки, които купуват шарени близалки на децата си, а не мед. Човек трябва да се научи да го обича”, коментира Антоанета Григорова, която е убедена, че консумацията на мед е цяла култура.
„Напоследък много се говори за здравословното хранене. Има тенденция хората да се завърнат към натуралната, необработена храна. Ако ядеш лъжица-две мед сутрин, получаваш енергия до обяд.”
Антоанета предлага на посетителите в Център „Българка” на ЕМО „Етър” пчелен прашец, мед с ядки и още много продукти, които носят в себе си силата на природата.
Близо до нея е седнал Любомир Йорданов от Казанлък, който прави свещи от чист пчелен восък. Повече от 15 години се занимава с това. Тези свещи не пушат и не тровят въздуха. Интересът към натуралните продукти напоследък се възражда и това започва да личи по закупените свещи от чист пчелен восък.
В Център „Българка” на ЕМО „Етър” и утре, 9 юли, Антоанета ще представя пред посетителите ароматния мед на своето семейство, Любомир ще изработва свещи от пчелен восък, а в конферентната зала на Центъра ще бъдат прожектирани образователни филми, посветени на опазване на пчелите. Днес там Петя Чалъкова представи кампанията „На пчелите с любов“ и изнесе образователна лекция „Пчелата от А до Я“.

снимка: ЕМО „Етър“
В самия музей, пред Книгопродавницата, продължават лекциите на Румяна Денчева, които са особено атрактивни за широката публика.
Уредникът в ЕМО „Етър” представя историята на пчеларството. Хората могат да видят тръвни, разборен кошер, четирирамкова ръчна центрофуга за вадене на мед и дори восъчна пчелна пита от средата на 70-те години на миналия век.
„Медът, наравно с хляба, е най-уважаваната от българите храна. Той не се разваля, лековит е, смята се, че е благословен от Бога”, става ясно от увлекателния разказ на Румяна Денчева.

снимка: ЕМО „Етър“
„Приложението на пчелните продукти в българската народна медицина се радва на изключително многообразие. Най-лесен за приготовление е десерт от мед, смесен с орехови ядки. Като лекарство помага за общо укрепване на организма, повишаване на имунитета (и мъжката енергия). И до днес у нас се приготвя в домашни условия т.нар. „благ мехлем” с восък, който е незаменимо средство при рани, изгаряния, травми. Восъкът намирал много голямо приложение и в лечебни компреси, наричани „мушами”. Използва се и вълшебната сила на прополиса, който съвременните лекари наричат „природен антибиотик”.

снимка: ЕМО „Етър“
Покровител на пчелите, пчеларите и меда е Св. Прокопий, наричан пчелар. Името му означава „преуспяващ”.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева