

Култура
Празникът на детето в ЕМО „Етър” продължава до 4 юни

снимка: ЕМО „Етър“
Мишел и Букет са в първи клас. Днес тяхното училище във врачанското село Търнава има патронен празник, тъй като носи името на един от най-големите борци за българска свобода – Христо Ботев. Двете първокласнички знаят историята на революционера, благодарение на своите учители и родители. Те обичат да слушат за миналото на народа ни, но както всички деца, най-добре усвояват знания чрез игра. На 1 юни – Ден на детето, Мишел и Букет бяха в Музейния детски кът на Етнографски музей на открито „Етър”.
Прекрасният ден през късната пролет на 2017 година даде възможност на стотици малчугани да играят и учат на поляната.
Мишел, Букет, останалите деца от тяхната група, учителите и родителите им разбраха как се работи с плъсти. Когато се говори за работа, възрастните хора се настройват да бъдат натоварени, да спазват срокове, да поемат отговорности, да решават конфликти. При децата е различно. Работата може да е забавна, творческа, времето си тече, а те без да бързат някак си успяват да свършат каквото са започнали.
Мишел и Букет не само знаят как се изработват предмети чрез плъсти, но са избрали да си направят украшения – гривни и гердани. Момичета са все пак.

снимка: ЕМО „Етър“
Как Букет прави гердан от вълна? „Ще я набоцкам”, казва момиченцето, взема вълната, слага я в малък калъп с форма на камбанка и започва да я боцка с бързи движения. Иглата със специално предназначение постепенно сплъства вълната и детските пръсти успяват да предадат желаната форма. В случая – украшение за гривна.
Наталия Христова, една габровка с широка усмивка, показва на децата пред Музейния детски кът в ЕМО „Етър” какво могат да изработят с плъсти. Интересът към нея е голям.
„Обяснявам, че вълната е наша, българска, че могат да направят различни неща, свързани със съвременния живот. Например, тези малки камъчета, изработени от плъсти, ако са достатъчно на брой, могат да се зашият едно за друго и да се направи килим.”
Вълната, оформена като камъчета с диаметър от 3 до 5 см. не се влияе от намокряне и не се разваля, ако се ходи по нея. Килимът става, ако с конец те бъдат зашити едно за друго. Така могат да бъдат направени различни предмети чрез пръсти – красиви, практични и модерни.

снимка: ЕМО „Етър“
Деница Русева и Ивет Иванова са се съсредоточили върху друго изкуство – апликацията. Леща, боб, ориз и кус-кус – ето това са предпочитаните от тях материали. Деница и Ивет обясняват колко просто е това, стига да имаш фантазия и талант на художник. Първо рисуваш къщата, след което намазваш с лепило и започваш да нареждаш различните материали.
В ЕМО „Етър” Празникът на детето не е само 1 юни. На 2, 3 и 4 юни от 11:00 до 16:00 часа обученията в традиционни занаяти и домашни занятия продължават. Докато малчуганите играят и се забавляват, научават много неща за грънчарството, пирографията, изработването на кукли от естествени материали, рисуването върху керамични съдове, направата на фигурки от плъсти.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


Култура
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април


На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.
Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.
Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.
По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.
Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка