

Новини
Удостоиха петима габровци с почетния знак на града (снимки)

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
На Тържествената сесия, която се проведе на 17 май, бяха удостоени новите петима носители на почетния знак на Габрово. Това са Акад. проф. дфзн Ангел Попов, Проф. д-р Тодор Бараков, Йордан Ташков, Красимира Чолакова и Яна Максимова – посмъртно.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Общински съвет – Габрово прие кои да бъдат отличени със свое Решение № 88 от 27 април 2017 г. на последното си заседание при закрити врата.

снимка: Община Габрово
Мотивът за удостояването на акад. проф. дфзн Ангел Попов е, заради издигане престижа на родната наука. Той завършва висшето си образование в Санкт Петербург, Русия с квалификация „инженер-физик“. През 1990 г. става доктор на физическите науки в СУ „Св. Климент Охридски“, а от 1992 г. е избран за професор в същия университет. През 2008 г. е избран за член-кореспондент на БАН, а през 2015 г. е избран за академик. Член на Националния съвет за наука и иновации към МОН.
Автор е на повече от 150 научни публикации, като голяма част от тях са в международни списания, а около 30 от тях са научни доклади. Автор и съавтор на 10 научни монографии по модерни проблеми на физиката. Има 35 научно-приложни разработки. Бил е зам.-директор и директор на Института по физика и техника на полупроводниците при СУ „Св. Кл. Охридски“, ръководител на катедра Физика на полупроводниците в същия университет и заместник-ректор на СУ „Св. Кл. Охридски“ от 1999 до 2003 г. Ръководил е космическия експеримент „Климент Рубидий“ за получаване на суперйонни кристали по време на полета на втория български космонавт. Ръководил е комплексна програма за изследване на деградационни процеси в електронни системи в АЕЦ „Козлодуй“ със значителен икономически ефект, а създадената методика е внедрена в експлоатацията на централата. Бил е член или заместник-председател в много научни съюзи и комисии, включително и в Консултативния съвет за АЕЦ при Министерство на енергетиката. Носител на много международни и национални награди и отличия.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Проф. д-р Тодор Бараков е отличен, заради 70-годишнинаната си, приноса му в разработването на нови технологии и проектиране на строителни конструкции в България.

снимка: Община Габрово
Той завършва Висшия инженерно-строителен институт в София (сега УАСГ), а от 1979 г. е преподавател там. В периода 2000-2004 г. е декан на Строителния факултет при УАСГ. Автор е на 9 внедрени рационализаторски предложения в областта на строителството, теория на стоманобетона, стоманобетонните, специалните стоманобетонни и зидани конструкции. Има публикувани над 75 научни статии в областта на стоманобетонните и зидани конструкции. Автор на 4 ръководства по стоманобетонни конструкции и няколко книги в областта на строителството и зиданите конструкции. Участва като експерт в изготвянето на десетки експертизи с важно национално значение. Ръководил е големи строителни обекти като Пречиствателната станция за питейни води в Габрово, а много от тях в Германия: хотел на летището в Хановер, търговски центрове в Берлин и Щутгарт, административна сграда в Есен и завод в Метинген. Проектирал е над 400 сгради в България и Европа, а в Габрово това са: Домът на хумора и сатирата, кино „Янтра“, автогарата, хлебозаводът, 4 пешеходни подлеза, Кукленият театър. Експерт е по реконструкцията на много църкви и паметници на културата като Централните хали и Централната синегога в София, както и на Националния стадион „Васил Левски“ в София. Проектант на Мол „Варна тауърс“ – една от най-сложните конструкции на сгради в България, с изградена хеликоптерна площадка.

снимка: Община Габрово
Красимира Чолакова също е отличена, заради нейната 60-годишнина и приноса й в развитието на музейното дело в Габрово.

снимка: Община Габрово
Завършва история във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Има над 35-годишен професионален опит от екскурзовод до главен уредник в историческия музей, а от 2012 г. е директор на Регионалния исторически музей в Габрово и възражда дейността му. Създава постоянна експозиция към музея, ателие за консервация и реставрация на културни ценности, център за дигитализация. Проучва и популяризира културното наследство. Тя е автор на 30 научни монографии, студии и статии в областта на етнографията, историята и музеологията и на повече от 100 научно-популярни материали в периодичния печат, брошури и други издания. Автор и съавтор на книги за Барутната фабрика „Еловица“, храм „Успение Богородично“, църквата Света Троица и храм „Св. Йоан Предтеча“ в Габрово, д-р Атанас Москов и Пенчо Семов. Съставител на много сборници на историческа тематика, свързана с Габрово. Автор и съавтор на два филма за живота на Пенчо Семов и д-р Атанас Москов. С научно-изследователската си дейност допринася за популяризиране на известни габровски личности и забележителности. Автор е на две музейни експозиции в ЕМО „Етър“ и Дечковата къща.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Йордан Ташков е удостоен за значителен принос в развитието на образованието в Габрово.

снимка: Община Габрово
Неговата номинация е по повод 45-годишния юбилей на Природоматематическата гимназия „Акад. Иван Гюзелев“. Той е един от първите учители в гимназията – от нейното създаване до края на учителската си кариера. Директор е на ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ в периода от 1993 до 2007 г. Има 50-годишен педагогически стаж, голяма част от който работи като преподавател по биология. Преподавал е във Френския лицей в Казабланка, Мароко от 1982 до 1984 г. Директор на българското училище „д-р Петър Берон“ в Прага, Чехия в периода от 1999 до 2001 г. Носител на много награди и отличия.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Посмъртно признание, дълбоко уважение и памет към всичко, направено приживе получи Яна Максимова. Тя завършва Технически университет – Габрово. Работи като зам.-директор на университетско издателство, управител на печатница Екс-прес. Ръководила е екип от подизпълнители на повече от 30 проекта по различни програми на Европейския съюз с възложители Министерски съвет, Областна администрация – Габрово, Община Габрово, Община Дряново, ТУ – Габрово, Габровска търговско-промишлена палата, Дома на хумора и сатирата. През 2014 г. тя ръководи екипа, който работи по кандидатурата на Габрово за Европейска столица на културата 2019. В нейна памет оркестър „Габрово“ и Стефан Косев изпълниха музикална композиция, а публиката стана права, за да отдаде почит.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Поздравление по повод празника на града отправи протойерей Руслан Личев – архиерейски наместник на Габровска духовна околия.

снимка: Община Габрово
Преди да започне Тържествената сесия, обръщение към гостите отправи кметът на Габрово Таня Христова. В словото си тя акцентира върху 157-годишнина от обявяването на Габрово за град и предстоящото честване на 140 години от неговото освобождение. През тези години от живота на града ни са вплетени много съдби, мечтите и стремежите, радостите и скърбите, успехите и разочарованията на всички, чиито живот е бил свързан с Габрово. По думите й Габрово може да вдъхновява, защото има притегателна сила, ярък и вълнуващ дух. Тя призова габровци и всички, свързани с града да работят за него така, както са го правили предците ни – с любов, труд и постоянство, да стъпят на здравата си основа – образованието и да развиват потенциала си – технологиите и иновациите, да бъдат обединени около добри каузи в името на развитието и благополучието на Габрово.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Тържествената сесия откри председателят на Общински съвет – Габрово Лена Георгиева, която поздрави присъстващите за празника на града. По думите й, Габрово има изключително богато културно-историческо наследство – от създаването на първото светско новобългарско училище, през извоюването на църковната ни независимост до изграждането на съвременната българска държава, в което Габрово се включва с индустриалната си мощ. Според нея предизвикателствата на времето принуждават Габрово да покаже отново истинския си характер, с което да защити за пореден път славата си на уникален град. „С умението си да майсторим от нищо нещо, да превръщаме слабостите си в сила, да извличаме полза от всяка ситуация и със способността си да се смеем и надсмиваме над всичко, дори над себе си, ние стоим ярко на картата на света“, допълни Лена Георгиева.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Музикални поздрави към гостите на сесията изпълниха хорът на НАГ с диригент Мирела Валявичарска и оркестър „Габрово“ с диригент Николай Венков.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева