

Култура
НМО – Габрово показва 6 мобилни изложби в цялата страна
Националният музей на образованието показва
шест мобилни изложби в цялата страна

Свидетелство на Славка Симеонова. Дружествено девическо професионално училище „х. Радка П. Семова“ Габрово
С четири различни по тематика мобилни изложби, Националният музей на образованието – Габрово показва богатството на своите фондове в историческите музеи на Кнежа и Радомир, в Балабановата къща – Пловдив и в Педагогическия факултет на Великотърновския университет. Предстоят гостувания на още две изложби – във Враца и Велики Преслав.
„Освен да обогатяваме колекциите и фондовете нашата музейна стратегия изисква чрез съвременна визуална автентичност да ги представяме и популяризираме извън залите на Националния музей на образованието“, коментира директорът на НМО Мая Карагьозова. „Силният интерес към мобилните ни изложби в цялата страна е още едно доказателство за това. Чрез тях съхранената памет за българското образование присъства и оживява в нова среда, пред нова публика и създава нови културни пространства.“
Мобилната изложба в Педагогическия факултет на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” е под наслов „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”. Тя показва историята на българското възрожденско училище от просветното дело до светското образование; появата на първите класни училища и гимназии; училищната уредба и организация; дейността и ролята на училищните настоятелства; първите учителски събори.

Първи учителски събор в Пловдид. 1870 г. Той създава общи училищни наредби и еднакво учебно съдържание за училищните планове в региона
Представени са оригинални издания на граматики и буквари, взаимоучителни таблици, съгласителни писма на учители, кореспонденция между училищни настоятелства, отчети за успеха и поведението на учениците. Различни документи за волни помощи и разписки за дарени суми проследяват материалното изграждане на възрожденското училище.

Мобилната изложба „И ний сме дали нещо на светът…”в Балабановата къща – Пловдив
В Балабановата къща в Пловдив гостува изложбата „И ний сме дали нещо на светът…”, която показва значимостта и европейското измерение на делото на Светите братя Кирил и Методий и многостранния израз на почитта и преклонението към тях – в житийната и учебна литература, в иконографията, живописта и скулптурата, филателията, в училищните символи и празници, в паметниците.

Инклинатор – 1981 г. Използва се като уред за измерване на магнитното отклонение. ЕСПУ „Димитър Благоев“ – Пловдив.
„Учениците имат должност” е третата мобилна изложба на Националния музей на образованието, която се приема с интерес в Историческия музей в Радомир. Тя е исторически преглед на училищната дисциплина като елемент от цялостното развитие на образователната система от Възраждането до наши дни. Показани са първите правилници за училищния ред и училищното законодателство, годишни отчети, униформени облекла, награди и наказания, ученически книжки и бележници, годишни свидетелства и други.

Ученическа униформа в Априловска гимназия. 1937 г.
Тази година се навършват 180 години от създаването на първия правилник за поведението на учениците в училище и извън него на Неофит Рилски /15 февруари 1837 г./. Показана е ролята на учителските събори през 70-те години на XIX век като израз на желанието за общо ръководство на учебното дело и необходимост от единно действащ национален организъм. След Освобождението правата и задълженията на учениците се регламентират с първите закони за народното просвещение.

Откриване на мобилната изложба „Училищни уреди и апарати”
Изложбата „Училищни уреди и апарати” показва част от богатата – над 300 експоната, колекция на НМО, която веднага след Каварна гостува в Историческия музей на град Кнежа. В нея са включени 68 уреди и апарати, табла със снимки от учебни кабинети по физика и химия от 70-те години на XIX до средата на XX век.

Мобилната изложба „Ученически уреди и пособия” на НМО в Исторически музей – Кнежа
След Освобождението за нуждите на новооткритите класни стаи, средните общообразователни и специални училища се внасят много училищни уреди и пособия от европейските страни. От 1884 година снабдяването става организирано чрез Министерството на просвещението, което поддържа контакти с водещи европейски производители. Някои уреди се изработват и в България. Ценната колекция от ученически уреди и апарати предизвиква траен интерес у посетителите.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 3 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Новинипреди 3 дни
Нови цени на винетките от 1 май