Свържи се с нас

Новини

Дърво на надежда за България засадиха на „Семе българско“

Родолюбиви българи изпратиха шепа земя от своите родни места, за да бъдат част от инициативата „И за да пребъде България“

Published

on

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

Емоционален и много вълнуващ беше вторият фестивален ден на „Семе българско“, не само заради многото инициативи, хилядите посетители и празничното настроение, а защото присъстващите се запознаха с малката Пресияна – детето, което се появи на бял свят от ин витро процедура, финансирана със средствата, събрани от благотворителния базар на фестивала.

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

Официалният гост на откриването и основател на “Движение за национална кауза” Андрей Арнаудов сподели целите на организацията ДНК.

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

„В нея може да участва всяка двойка, чието дете е заченато през 2016 година. Бъдещите или настоящи родители се записват, като публикуват във фейсбук страницата на ДНК селфи с положителен тест за бременност, снимка от видеозон или на вече роденото бебе, с хаштаг #pravimgozabg. Така не само дават добър пример, но и помагат на други двойки да станат родители“, каза Андрей. Той обяви, че за всяка споделена бременност ДНК ще дари средства на Фондация „Искам бебе“ за подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми в България. Записването за участие в кампанията е до 1 май 2017 г.

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

Сертификат за особен принос в съхранението на българското ДНК и признание за постигнатите резултати връчи Андрей Арнаудов на кмета Иван Иванов и на инициатора на „Семе българско“ Ивелина Елмазова. Така той даде своята висока оценка за постигнатите резултати в​ продължението на българския род.

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

„Най-доброто от нашите инициативи е това, че те дават своя резултат. Вече имаме няколко деца, които са дошли на този свят, благодарение на нашите усилия“, каза кметът и съобщи, че от общинската програма за финансиране на двойки с репродуктивни смущения има две дечица.

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

След откриването водещият Андрей Арнаудов, кмета на Севлиево и ин витро деца засяха дръвче в парк „Казармите“, като по този начин материализираха надеждата си, че българското ще пребъде в поколенията.

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

Така присъстващите станаха част от новата инициатива на фестивала „И за да пребъде България“. Идеята подкрепиха редица родолюбиви българи от цялата страна, които изпратиха шепа земя от своите родни места, за да бъде поставена в съответната географска област на България.

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

Специално място на фестивала беше отредено на базара „Шанс за бебе“, който подпомага семействата с репродуктивни проблеми. И тази година бяха изложени ръчно изработени предмети и сувенири от севлиевските деца. Средствата, които бъдат събрани ще се дарят на фондация „Искам бебе“.

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

Празничният ден продължи с разнообразни музикални участия на сцената и спектакъла на Николина Чакърдъкова, който събра хиляди почитатели на народната певица.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица