Свържи се с нас

Култура

Филмът за Иван Хаджиберов е събитието на 2016-та в областта на културата

Филмът за Иван Хаджиберов е габровското събитие на годината в областта на културата

Published

on

На снимката: Емил Михов и Милен Василев

Документалният филм, за живота и забележителните дела на големия габровски индустриалец Иван Хаджиберов „Дързостта да бъдеш първи“, е събитието на годината в областта на културата за 2016 г., стана ясно по време на церемонията по връчването на отличието в петък вечерта в зала „Възраждане“, организирана за трети път от габровския Клуб на Будителите.

Победителят във второто издание на конкурса Росина Пенчева връчи наградата от 500 лева на Емил Михов, един от тримата създатели на лентата, по време на чиято премиера зала „Възраждане“ буквално преливаше от хора, които изпълваха не само седящите места, но бяха насядали по стъпалата. А останалото незначително малко свободно пространство беше заето от правостоящи габровци, дошли да видят делата на значимия габровски индустриалец, за когото само са чели и виждали построените от него промишлени сгради.

Тогава тримата ентусиасти Емил Михов, Милен Василев и Красимира Христова след повече от две години множество срещи, упорит труд, свързан с изследователска дейност представиха първия документален филм за патриарха на габровската индустрия, невероятният Иван Хаджиберов.

Номинираните събития, белязали духовния ръст на Габрово за 2106 г., бяха общо 17. За тях своя глас дадоха 1274 габровци. От тях 912 бяха гласували по интернет, а 362 в кутиите за гласуване, поставени на няколко места в града. Класирането беше извършено по формула, включваща вота на габровци и оценките на 8-членното жури по критериите – художествена стойност, актуалност, новаторски подход, насърчаване на свободни творчески инициативи и доброволчество в областта на културата и изкуствата, развиване на партньорства, трайни резултати, подобряване на културните компетенции на местната общност, популяризиране на марката „Габрово“.

Журито беше в състав: Нела Рачевиц, зам. кмет на Габрово, доц. Лиляна Русанова, зам.-ректор на ТУ, Владилена Катинова, преподавател по литература в НАГ, Мариана Николаева и Цветомир Цанков от клуба на Будителите, Доротея Комитска, от Лайънс клуб, Габрово – спонсор на събитието, Тотка Полякова, председател на СБЖ в Габрово и Радка Ангелова директор на ДК „Емануил Манолов.

Филмът „Дързостта да бъдеш първи“ събра 1020 гласа. След него гласовете на публика и жури със 742 гласа класираха проекта на издателство “Екс прес“ и Елена Христова за нейната поетична книга „Мида в чекмедже“.

Трета позиция с вот от 736 гласа беше отредена за възстановката „140 години Априлско въстание“, организирана от НЧ ”Зора-1972” в кв. Нова Махала, Габрово.

Останалите номинирани прояви за културно събитие на годината са Фестивалът „Алтернативни форми на изкуство“ на Народно читалище “ Христо Смирненски 1949″, кв. Русевци; Ретроспективната изложба по повод 90 години от рождението на габровския художник Никола Николов; Спектакълът „Духът на Кармен” на ДТ „Рачо Стоянов“; Фестивалът „Патиланско царство“ по проект „Жива вода“ на „Елмазови“ ООД и партньори; Благотворителният концерт на ансамбъл „Габровче“ – „Габрово едно сърце“, състоял се в спортна зала „Орловец“; Концертът по време на Националния мото събор, организиран от МК “ Ковачите“ в парк „Незабравка“; Първият национален панаир на музейната книга в ЕМО „Етър” на 10 и 11 юни; 3D мапинг „Копринените картини оживяват“ на Детската школа по приложно изкуство, с ръководител Ива Пенчева; Спектакълът на ансамбъл Габровче „Карнавал на сцана“; Международното светлинно карнавално шоу, инициатива на сдружение „ФабриКата“; Книгата „Габровският възрожденски род Априлови“ от Ангел Ангелов, издание на Национална Априловска гимназия и ГК „Памет габровска“; Романът на Калин Илиев „Пролетта на емигрантите МОРФО”; LandArtFestival „Незабравка”, проведен от 15 до 21 август в Приключенски комплекс „Незабравка“; Документалната изложба „Личности и събития от историята на габровския хумор“ на Музей „Дом на хумора и сатирата“.

В церемонията по награждаването в петък вечер, взеха участие актьорите от ДТ „Рачо Стоянов” с част от постановката „Кармен“ и Камерния хор „Петър Чаракчиев” при Национална Априловска гизназия. Със свой концерт „Тя, жената” по произведения на жени-композитори от различни страни и епохи, гостуваха солисти от НЧ „Н. Й. Вапцаров-1866” в Благоевград, с ръководител габровецът проф. д-р Христо Кротев.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица