Свържи се с нас

Любопитно

Красотата е в очите на гледащия

Published

on

Нека се съгласим, че що се отнася до вярвания и светоусещане, има 2 основни типа хора: Ще повярвам, когато го видя, Ще го видя, когато повярвам.

Част от хората имат нужда от физически доказателства, за да се убедят в нещо – да докоснат, да видят. Друга част – от логична и последователна аргументация.

Трети пък, дори някое божество да слезе на Земята и да им го каже, пак ще го подложат на съмнение.

Замисляш ли се защо е така? Въпрос на култура, възпитание, интелект? Може би. Кое е това нещо, което ни позволява да виждаме дори нещата, към които гледаме заедно, толкова различно? Докъде изобщо се простира свободният избор и наистина ли има такъв?

Наблюдавайки както живата, така и неживата природа, можем да стигнем до разпознаване на голяма част от законите, чрез които действа вселената. Структурни единици, геометрия, траектория, действие – противодействие…

В природата няма недоразумения. Равновесието е съвършено. Колкото живот се е зародил, толкова ще умре. Не съществуват такива понятия като хаос и дисбаланс. Както и не съществува създание, което няма цел и роля в живота.

Всяко нещо се случва с причина и много от вас вече го знаят. Не са и никога няма да бъдат, случайни и нещата, към които биваш привлечен. В клетките ти е закодирана информация, за това по какъв начин ще преживяваш света, кои неща ще ти харесват повече от други, какъв тип хора ще срещаш и ако щеш, дали ще завиеш на ляво или на дясно.

Всяко живо нещо се движи и не просто се движи, а също така комуникира със заобикалящата го среда. Ти не си изключение от перфектно дирижираната космична организираност.

За да изживееш коректно задачата си, ще ти се наложи да се сблъскваш с определени ситуации. Без значение дали си съзнателен за това, дали го вярваш или дали мислиш за него. Ти не мислиш и за пулса, дишането и мигането си, нали? Но те са там – колкото вдишвания, толкова издишвания. И накрая всичко винаги се изравнява.

Няма човешки живот, в който мъката да е повече от радостта или обратното. Въпреки това, хроничните страхове са масова хипноза. Няма инструмент на този свят, било то наука, религия, учение или система, която да може да ти даде „И заживели щастливо”.

Няма вариант, в който животът ти ще е 100% щастие. Но има вариант, в който можеш да си съзнателен за всичко, което ти се случва и да взимаш само полезното от всяка ситуация.

Ти може да намираш в привидния хаос страх и несигурност, а аз да виждам страст и вдъхновение. В главата на някой смъртта може да е мисъл за край, за друг – дългоочаквано прибиране вкъщи.

Може в мрака да усещаш опасност, а аз – любов и закрила. Човече, някои мъже харесват кльощави жени, а други – богини на плодородието! Дали в залеза ще виждаш меланхолията от края на деня или надигащото се вълнение от изгряването на Луната, не прави много голяма разлика.

Всичко ще си остане същото! Единствената разлика е, че на теб ще ти стане по-леко. Така или иначе място за тревога няма – най-вероятно ще изживееш ролята си. Но ако искаш това да се случва с колкото се може по-малко съпротивление, значи четеш правилната статия.

Разбира се, нищо не е постоянно и завинаги. Всичко подлежи на промяна. И все пак през по-голямата част от времето си ще клониш към определени неща. Кои са тези неща, с които ще се сблъскваш, кои са вселенските принципи, диктуващи това и какво можеш да направиш ТИ за самия себе си – отговорите са в системата „Хюман Дизайн“ и в личната ти карта.

„Хюман Дизайн“ е наука за човешката уникалност. Синтез от древни познания и модерни науки, който дава яснота за личните процеси, протичащи във всеки един от нас. Чрез точни изчисления, базирани на рождена дата и час, се изготвя индивидуална карта за разчитане на генетичния код. В този живот можеш да бъдеш само себе си – всички други роли са заети.

Ако искате да разберете повече по темата, заповядайте на 30-ти март, четвъртък, от 18:00 часа в търговския центъра на бул.“Априлов“ в Габрово, ет. 5, конферентна зала, където ще се проведе презентация „Хюман Дизайн – Наука за човешката уникалност“, с лектор: Магдалена Петрова.

Спомни си кой си.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица