Свържи се с нас

Новини

Семейството, динамична и развиваща се система от отношения

Published

on

Снимката е илюстративна

Отношенията между отделните членове на семейството възникват въз основа на удовлетворяване на различни потребности – например от близост, с цел сигурност (отношения на привързаност), възпроизводство (сексуални отношения) и пр. Тези отношения пораждат емоции, които се базират върху „чувства и влечения”, а не на базата на външни договори.

На психологично ниво участието на членовете на семейството в отношения има за цел усещане за сигурност и принадлежност, емоционално благополучие, потвърждаване на самооценката и др.
Семейството е една от формите, под които хората практикуват устойчиви отношения. То съчетава в себе си биологични, психологични и социални аспекти на човешките отношения. Функционира като динамична система. (Humberto Maturana)

Основна характеристика на тези отношения е емоционална база, наличието на която обуславя запазването на заедността и близостта. Най-базовото ниво, което определя стабилността в семейната система е отношението на привързаност, т.е емоционална свързаност.

Партньорът се възприема като способен да осигури закрила, грижа, комфорт и подкрепа при необходимост. Първоначално привързаността се развива между детето и възрастния, който полага грижи за него, чрез моделите на взаимодействие, отнасящи се до грижата през първата година от живота на детето.

Възрастните, изградили сигурен стил на привързаност, са по-удовлетворени от близките взаимоотношения. Връзката, която създават, се характеризира с по-голяма продължителност и доверие. Ако на това ниво има проблеми, то семейството е нестабилно и неустойчиво.

На следващото ниво, като надграждане на предходното, е комуникацията между семейните членове. На това ниво е важно членовете на семейството да разбират смисъла и посланията на другия и да му отговорят адекватно.

Вацлавик твърди, че дори мълчанието може да бъде информативно. Жестовете на човека и неговите мимики създават определено впечатление за него, интонацията и гласът допълват това впечатление, осанката сигнализира за неговото настроение и личностни особености. Това с особена сила важи за членовете на едно семейство, които са чувствителни едни към друг, разпознават своите емоции, чувства, преживявания и ги отразяват в семейната комуникация.

Всеки процес на общуване включва в себе си съдържателен елемент и елемент на взаимоотношението. С помощта на съдържанието, което носи информацията, хората предават данни и факти. Взаимоотношението съдържа в себе си междуличностните връзки на този, който изпраща съобщението и на този, който го получава.

На „предметно“ ниво хората съобщават съдържанието, а на ниво „взаимоотношение“ става ясно как това съдържание ще бъде разбрано. Към аспекта на взаимоотношението, Вацлавик добавя също мимиките, жестовете и интонацията, т.е. невербалните сигнали. Когато няма добре функциониращо ниво на емоционална свързаност, комуникацията също страда.

Успешната комуникация предполага добра база за решаване на проблеми, свързани с необичайни събития и трудности. В този смисъл тя е носител на взаимодействия в семейната система, т.е. липсата на добра комуникация води до трудности в решаването на проблеми.

Съвместното решаване на проблемите води до взаимност, която е свързана с обновяването и задълбочаването на начините на свързаност, въз основа на вътрешното състояние на членовете на семейството и външните фактори.

Способността на семейството да променя гъвкаво процесите описани по горе – емоционална свързаност, комуникация и решаване на проблеми се описва като взаимност. Семейството представлява жива система, която непрекъснато се преработва, под влияние на факторите на външната и вътрешната среда.

Когато възникне проблем на някои от нивата описани по-горе, семейството може да изпита затруднение. Когато членовете на семейството са блокирани от редица фактори и изпитват трудност да се справят с възникналия проблем, подкрепата от специалист е насочена към преодоляване на тези проблеми и семейството по уникален начин търси своя път.

Автор: Вероника Николова, психолог
Габрово, ул.“Капитан Дядо Никола“ 61
Тел.: 0882836255

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Готов ли си за Черен петък? GetCash е тук за теб!

Published

on

Готов ли си за Черен Петък? Тази година GetCash прави празниците още по-достъпни и специални с уникалните си предложения! Сезонът на подаръците и топлината често идва с неочаквани разходи, но с нас можеш да сбъднеш всичко, без излишен стрес.

В периода от 20-ти до 29-ти ноември стартираме с невероятни условия за Черен петък, които ще ти помогнат да направиш празниците незабравими. Вземи 500 лв само с 4 равни месечни вноски и върни общо 543.44 лв за целия период.

Това е твоят шанс да получиш финансова подкрепа бързо и лесно, за да реализираш всичките си празнични планове!

Посети ни на адрес: гр. Габрово, ул. Скобелевска №8, обади се на телефон 0877029111 или кандидатствай онлайн на www.getcash.bg, като избереш офис Габрово.

Не отлагай! Черен петък с GetCash е тук, за да ти осигури спокойствие и възможност да зарадваш своите близки. Сбъдни мечтите си сега и празнувай с усмивка!

Зареди още

Новини

Кметът на Габрово обяви и 3 януари за неучебен ден

Published

on

Със заповед на кмета на Габрово 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен ден за всички учебни заведения в община Габрово.

За решението на ръководството на Общината е уведомено регионалното управление на образованието в Габрово.

Официално обявената от Министерството на образованието и науката коледна ваканция е в периода 21.12.2024 г. – 02.01.2025 г., но проучванията на местната администрация сред родители и ученици, сочат, че планират, първият учебен ден през новата година – 3 януари 2025 г. (петък), да бъде неучебен за техните деца, използвайки правото си да извиняват отсъствия по семейни причини.

Това е едно от основанията за определяне на 3 януари за неучебен ден на територията на габровска община.

Зареди още

Култура

Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена

Published

on

На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.

Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.

Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.

Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.

Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.

Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.

Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.

Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица