Свържи се с нас

Любопитно

Уникалността и фалшивият морал

Published

on

Чувстваш ли, че не се вписваш? Имаш ли усещането, че колкото повече усилия полагаш да принадлежиш пълноправно на обществени норми, толкова повече се размиват собствените ти очертания?

От деца биваме подлагани на „дресировка” относно социалното си поведение. Започва голямата борба между добро и лошо, правилно и грешно. Борба в полза на какво точно?

Вселената е жив организъм, точно както нашите собствени тела, който е в процес на развитие. Всичко еволюира и се променя, и промяната е единственото постоянно нещо в този живот. Ти не си същият човек, който се е родил на рождения ти ден.

Нито една от клетките, които са те изграждали тогава, не съществува повече. Начинът на комуникация се променя. Информацията. До не много далеч в миналото, най – брилянтните умове са вярвали, че земята е плоска.

Това, което се е смятало за скандално преди 100 години в момента се толерира. И в този ред на мисли, поглеждайки голямата картинка на скорострелна променливост и еволюция, нима може дори да се допусне, че има константи? Че има нещо постоянно? Точно това се опитва да ни втълпи фалшивата моралност – правилата за редно и нередно са фиксирани.

Кой диктува тези обществени норми? Та не си ли Ти обществото? Постоянно слушаме: „Не ходи там, опасно е”, „Не яж това – вредно е”, „Махни си лактите от масата, докато ядеш”, „Не пуши“, „Не тренирай твърде много“, „Не тренирай твърде малко“. „Прибирай се!“, „Айде излез малко вече от тази къща!!! Бъди като брат си. Не бъди като брат си“… разбираш на къде бия.

Още от невръстно дете започваш да се подчиняваш на правила, дошли отвън от теб. Слушаш, пробваш, правиш. Защото са ти казвали, че трябва да си послушно дете, добър човек, възпитана дама.

После идва един прекрасен момент, в който се събуждаш и осъзнаваш, че нямаш представа кой си всъщност. И започва голямото търсене! Ходиш по семинари, медитираш и в обедната почивка на работата, която мразиш, четеш „ Как да открием мисията на живота си за 30 дни”.

А дали има нещо за откриване или то винаги е било там? Ако всеки един от нас е уникален и неповторим, тогава дали ще има в какво да се вписваш?

Ние, хората, сме единствените създания, които са съзнателни за съществуването си. И все пак, някак странно, сме като риби в океана, които отчаяно питат всички наоколо: „Къде е водата,КЪДЕ Е ВОДАТА?!”

Хюман Дизайн е наука за човешката уникалност. Синтез от древни познания и модерни науки, който дава яснота за личните процеси, протичащи във всеки един от нас. Чрез точни изчисления, базирани на рождена дата и час, се изготвя индивидуална карта за разчитане на генетичния код.

В този живот можеш да бъдеш само себе си – всички други роли са заети.

Ако искате да разберете повече по темата, заповядайте на 30-ти март от 18.00 часа в търговския комплекс на бул.“Априлов“ в Габрово, ет. 5, конферентна зала .

Презентация: Хюман Дизайн – Наука за човешката уникалност, лектор: Магдалена Петрова.

Спомни си кой си.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица