

Култура
Гласувайте за събитие на годината в областта на културата

снимка: Клуб на будителите, Архив
Започна гласуването за събитие на Габрово в областта на културата за 2016-та! Гласуването става на фейсбук страницата на Клуба на Будителите, организатор на конкурса.
Включени са всички 17 предложения, направени от габровци чрез фейсбук страниците на Клуб на будителите и на Културна общност, на e-mail: buditelite@mail.bg, както и подадените на лист хартия.
Освен по електронен път, габровци могат да дадат вота си и чрез 5 кутии, поставени на централния вход на Община Габрово, в заемната на Регионалната библиотека, в Художествената галерия, на касата на Драматичния театър, в книжарница „Том Първи“ и в библиотеката на НЧ „Хр. Смирненски“ в кв. Русевци.
Отличеното събитие, събрало най-много от гласовете на публиката и на журито, ще бъде обявено на официална церемония през март, а неговите инициатори и организатори ще получат награда от 500 лева.
Крайният срок за гласуване е 10 март.
Концерти, изложби, фестивали, роман, стихосбирка, филм, панаир, възстановка –продложенията за наградата отразяват многоликия и богат културен живот на града.
Ето и всички номинации, които ще се състезават за „Събитие на Габрово в областта на културата за 2016-та“, подредени на случаен принцип:
– Концертът по време на Националния мото събор, организиран от МК “ Ковачите“ в парк „Незабравка“
– Благотворителният концерт на ансамбъл „Габровче“ – „Габрово едно сърце“, състоял се в спортна зала „Орловец“
– Ретроспективната изложба по повод 90 години от рождението на габровския художник Никола Николов
– Документалната изложба „Личности и събития от истарията на габровския хумор“ на Музей „Дом на хумора и сатирата“
– Романът на Калин Илиев „Пролетта на емигрантите МОРФО”
– LandArtFestival „Незабравка”, 15 – 21 август в Приключенски комплекс „Незабравка“
– Документалният филм за Иван Хаджиберов „Дързостта да бъдеш пръв“ на Емил Михов, Милен Василев и Красимира Христова.
– Първият национален панаир на музейната книга в ЕМО „Етър” – 10-11 юни
– Възстановката „140 години Априлско възстание“, организирана от „НЧ”Зора-1972”, кв. Нова Махала – Габрово
– Книгата „Габровският възрожденски род Априлови“ от Ангел Ангелов, издание на Национална Априловска гимназия и ГК „Памет габровска“
– Международното светлинно карнавално шоу, инициатива на сдружение „Фабриката“
– Спектакълът „Дъхът на Кармен” на ДТ „Рачо Стоянов“
– Проектът на издателство “ЕКС ПРЕС“ и поетесата Елена Христова „Мида в чекмедже“ – лирика.
Фестивалът „Алтернативни форми на изкуство“ на Народно читалище “ Христо Смирненски 1949″, кв. Русевци.
– Фестивалът „Патиланско царство“ по проект „Жива вода“ на „Елмазови“ООД и партньори
– 3D мапинг „Копринените картини оживяват“ на Детската школа по приложно изкуство, с ръководител Ива Пенчева
– Спектакълът на ансамбъл Габровче „Карнавал на сцена“
Вашият вот за събитие на 2016 г. в областта на културата можете да изразите и оттук.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Любопитнопреди 3 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Икономикапреди 6 дни
Ученици от СУ „Васил Левски“ преминаха обучение „Млади предприемачи“