Свържи се с нас

Култура

Смях за здраве на четиринадесетия благолаж

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На 22 май 2011 година за четиринадесети път в Музея „Дом на хумора и сатирата” в Габрово ще се наддумват най-сладкоречивите българи. Ще рече – ще се съберат разказвачи, които не могат без комичното устно слово, и ще започне едно необикновено състезание. Този път то ще ни убеди, че СМЕХЪТ Е ЗДРАВЕ!
В него пожелаха да участват повече от 80 сладкодумци на възраст от 7 до над 80 г. От България и българи от чужбина, които изпращаха веселите си истории, вицове и анекдоти по интернет.

Организатори са Музеят Дом на хумора и сатирата – Габрово и Регионалният експертно-консултантски и информационeн център (РЕКИЦ) „Читалища” – Габрово. Ще бъде издаден сборник с най-доброто от „Благолаж-2011”, като книжка 7 от едноименната поредица ще стане факт благодарение на спечелен проект от Музея „Дом на хумора и сатирата” в Министерството на културата за подкрепа на любителското творчество. На конкурс като на конкурс: наддумването ще протече в два кръга.

Най-напред всеки участник ще се представи и ще разкаже по свой избор приказки, вицове и весели случки по темата на състезанието. Сигурно няма да е пощадена и здравната реформа, и взаимоотношенията болни-здрави-медицина-медици-медицински персонал. Накъде без хумористични приказки на „Благолаж”! Разбира се – ще чуем приказки за Хитър Петър, Настрадин Ходжа и техните побратими. Очакваме да научим весели истории с известни личности (наши съвременници или исторически лица; политически вицове и анекдоти, пословици и поговорки) и дори нови габровски вицове. Във втория кръг ще се наддумват тримата най-добре представили се от първия кръг. И така – до излъчване на “Благолаж-2011”.

Четвърт век след първата Национална среща-наддумване ще бъде интересно не само да слушаме комични фолклорни сюжети, но и да видим кои са днес носителите на тази народна памет, какво от народното богатство продължава да вълнува най-младото поколение. В неделя, в зала 8 на Дома на хумора ще седнат заедно тридесет и четирима разказвачи, почти половината от тях – деца и ученици. Може пък „Благолаж” да се превърне в конкурс за разказвачи на хумористични приказки, нали с приказката децата заспиват, растат и набират мъдрост за живота? ДХС вече организира два детски конкурса за разказвачи на хумористични приказки, нови габровски вицове и анекдоти и дори цяла „Весела разказвачница” на 1 април тази година! Защо един следващ „Благолаж” не бъде само „детски”, или студентски, или просто младежки? Сигурна съм, че подобен експеримент си заслужава усилието!

Засега обаче участниците са само от две габровски училища (СОУ „Райчо Каролев” и ОУ „Ран Босилек”), от Детския комплекс „Йовко Йовков” в Севлиево и малката Камелия от с. Разделна, Варненско. Другите сладкодумци идват от Велико Търново и региона, Търговищко, Варненско, Троянско, от Русе и Габрово.

На доц.д-р. Ангел Гоев, когото познаваме като етнолог и директор на АЕК “Етъра”, н. с.Татяна Цанков, етнолог и фолклорист, директор на М ДХС и психотерапевтката и писателка Мадлен Алгафари се пада да определят Благолаж-2011. И както винаги, публиката също ще избере своя любим разказвач.Според Статута, ще има специална награда за най-млад участник в срещата, за най-атрактивно участие по темата (която ще даде РЕКИЦ „Читалища” – Габрово) и, разбира се, за ярко представяне по Интернет на българи от чужбина.

Четиринадесетата национална среща-наддумване „Благолаж” в Дома на хумора в Габрово ще бъде нещо като малък сеанс по смехотерапия. Повече – в залите на Веселата къща, която вече експонира творбите на Двадесетото международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица