

Култура
17-та Национална среща – наддумване „Благолаж”
Темата на наддумването е: Апетитът идва с яденето

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Музеят „Дом на хумора и сатирата” вече подготвя 17-та Национална среща – наддумване „Благолаж”. Партньор на това издание е ЕМО „Етър”– Габрово. Проявата е част от Фестивала на хумора в Габрово и ще се състои на 21 май от 09.00 часа в зала „Грехът” на Веселата къща.
Националната среща-наддумване разкрива богатството на българския комичен словесен фолклор, представен от сладкодумци от всички краища на страната и на българи в друга културна среда. Тя поощрява живото човешко общуване чрез разказваческото изкуство на остроумци и сладкодумци от различни поколения, дава възможност да се изявят комуникативните и разказваческите умения пред публика, към която е насочен смехотерапевтичният ефект на разказания хумор и събира, запазва, изследва и популяризира многообразието и жизнеността на кратките комични жанрове в българския прозаичен фолклор.
Темата на наддумването е: Апетитът идва с яденето.

снимка: Дом на хумора и сатирата
УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ
До 20 април 2017 г. всеки сладкодумец изпраща в Дома на хумора и сатирата заявка с част от своя репертоар, с който смята да се представи по темата на наддумването, както и попълнен тук приложения формуляр. Заявката и репертоарът, четливо написани или записани на електронен носител (DVD) – се приемат по пощата или по електронната поща (e-mail: humorhouse.gabrovo@gmail.com). Разказвачите от чужбина участват само с материали, изпратени по електронната поща (humorhouse.gabrovo@gmail.com).
Не се разглеждат авторски публикации, лично творчество или драматизации, както и материали, неотговарящи на темата.
Поощрява се семейното/фамилното участие (две или три поколения разказвачи).
Селекционна комисия, съставена от организаторите, прави подбор и уведомява писмено до 30 април всички бъдещи участници в ср ещата. Техните разходи по пребиваването в Габрово се поемат от Дома на хумора и сатирата (пътни срещу представен билет, нощувка в хотел).
Наддумването протича в два кръга.
В първия кръг всеки участник представя по избор:
А) приказки, вицове и весели случки (храна, хигиена на храненето, лакомия, преяждане/препиване, габровецът знае от нищо нещо да приготви, габровски рецепти, яйцето с кранче, рибята кост, рецепти за бедни…; гостоприемство; „апетитът идва с яденето” като метафора)
Б) приказки (за Хитър Петър – Настрадин Ходжа и техните побратими);
В) весели случки с известни личности (наши съвременници или исторически лица; политически вицове и анекдоти, пословици и поговорки; благословии);
Г) нови габровски вицове.
Във втория кръг се наддумват най-добре представилите се трима от първия кръг – до излъчване на „Благолаж-2017”.
Участниците могат да разказват на местния си диалект.
Жури, определено със заповед на директора на Дома на хумора и сатирата, присъжда следните
НАГРАДИ
Благолаж – 2017 – статуетка, хумористичен сувенир и индулгенция.
Награда на публиката – хумористичен сувенир и индулгенция.
Награда за ярко представяне на българин от чужбина – хумористичен сувенир и индулгенция.
Народен шегобиец – за най-комично разказване на преживелици, осмиващи вредните хранителни навици и злоупотреби – предметна награда и индулгенция.
Сладкодумен прощъпулник – за дете–разказвач на анекдоти, осмиващи вредните хранителни навици и злоупотреби – предметна награда и индулгенция.
Тези награди се осигуряват от Музея „Дом на хумора и сатирата” – Габрово.
Специална награда на ЕМО „Етър” – Габрово
– за семейно участие (дете с родител или с баба/дядо…) – етърски сувенир и диплом.
В наддумването каним да участват носители на Голямата награда „Благолаж” от предишните срещи, но с нов репертоар. Тяхното участие е почетно.
Музеят „Дом на хумора и сатирата” издава най-доброто от срещата-наддумване в книга 10 от поредицата „Благолаж”. Всеки участник в срещата получава безплатен екземпляр от изданието.
Наддумването се отразява от средствата за масово осведомяване, от частни и национални електронни медии.
Статутът и формулярът за участие са публикувани на сайта на музея на адрес: http://www.humorhouse.bg/bg/blagolaj/condition.html , а също така на страницата им и в групата на Дома във Фейсбук.
Заявки и информация на адрес: Музей ДОМ НА ХУМОРА И САТИРАТА, 5300 ГАБРОВО, П.К. 104, за „БЛАГОЛАЖ-2017”, тел. (066) 80 72 29, 0884 029 374, e-mail: humorhouse.gabrovo@gmail.com.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 2 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева