Свържи се с нас

Любопитно

GABROVO GAME JAM – хакатон за разработка на компютърни игри

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Gabrovo Game Jam е събитие, което ще се проведе за първи път в Габрово от 20 до 22 януари. То е част от най-големия хакатон за разработка на игри в света – GlobalGameJam 2017 (http://globalgamejam.org/).

Реализацията на събитието разчита на регионално сътрудничество между организации работещи в сферата на културата, образованието, технологиите и цели да допринесе за утвърждаване на региона в областта на иновациите и креативността.

Домакин и организатор на събитието е Музеят „Дом на хумора и сатирата“ Габрово, а съорганизатор е Община Габрово. На инициативата партнират Технически университет Габрово и Великотърновски университет – Факултет по изобразително изкуство. Генерален спонсор на хакатона е технологичната компания СТЕМО ООД.

Какво ще се случи?
За 48 часа Gabrovo Game Jam ще събере в музея любители на компютърни и настолни игри, програмисти, писатели, аниматори и художници. Обединени в отбори те ще направят игри по обща тема, която международните организатори GlobalGameJam ще обявят в деня на старта.

В годините назад е имало теми като: „Ритуал“, „Какво ще правим сега“, „Звукът от сърцебиенето“, „Ние не виждаме нещата такива, каквито са, ние ги виждаме такива каквито сме ние“. Практика в този формат е участниците да имат готова основна идея за игра. В деня на откриването идеите се споделят и намират своите екипи. В рамките на две денонощия игрите се разработвят до ниво прототип, който може да се играе. Част от програмата ще бъдат и презентации свързани с гейм индустрията.

Желаещите да се включат в хакатона имаха възможността да се регистрират безплатно до 10 януари.

По време на събитието музеят ще е отворен за посетители със стандартно зимно работно време – събота до 18:00 часа, неделя – неработен ден (музеят ще е отворен само за участниците в хакатона). В неделя вечерта ще бъдат обявени победителите. Жури в състав Маргарита Доровска – директор на Дома на хумора и сатирата, Светлин Наков – основател на SoftUni и Марин Крънзов – CEO на ParizaGames ще избере трите най-добри игри. Наградите са предоставени от генералния спонсор на събитието СТЕМО ООД.

Оценяването ще става по стандартни критерии, а това което ще търси журито и ще донесе бонус точки на отборите са сюжети и персонажи в игрите, близки до Габрово и габровци – находчиви и пестеливи, предприемчиви, с много чувство за хумор, както и присъствието на отличителни символи на града.

Всяка година GlobalGameJam предлага т.нар. отличители (от англ. diversifiers) – допълнителни условия и ограничения, които не са задължителни, но могат да помогнат на една игра да изпъкне. Примери за подобни отличители са: играта да може да се играе с една ръка; играта да няма графика или текст, а да възпроизвежда само звуци; героят, с който може да се играе да се движи само напред и никога назад; историята на играта да използва художествени творби, чиито авторски права са изтекли през последната година.

Освен в Габрово, паралелно хакатон за игри ще има в София, Пловдив, Варна и Бургас, както и в над 80 държави по цял свят.

Спонсори на събитието са и местните фирми „Обществен Клуб Фурна“ ЕООД, Ядки „Детелина“ ЕООД гр. Севлиево, фирма „МИГ“ Мирослав Стойчев ЕТ.

Подробна и актуална информация за събитието може да намерите на страницата във фейсбук Gabrovo Game Jam или на сайта: http://ggj.unriddle.it/.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица